Skindred - Kill the Power

Skindred – Kill the Power

Skindred - Kill the Power
Země: Velká Británie
Žánr: alternative metal / reggae rock
Datum vydání: 27.1.2014
Label: BMG

Tracklist:
01. Kill the Power
02. Ruling Force
03. Playing with the Devil
04. Worlds on Fire
05. Ninja
06. The Kids Are Right Now
07. We Live
08. Open Eyed
09. Dollars and Dimes
10. Saturday
11. Proceed with Caution
12. More Fire

Hodnocení:
Ježura – 7/10
H. – 5,5/10

Průměrné hodnocení: 6,25/10

Odkazy:
web / facebook / twitter

Velšští Skindred jsou dost unikátní formací. Alespoň já tedy nevím o žádné jiné kapele, která by ve své hudbě míchala metal s reggae plus další hromadu slabších či silnějších hudebních vlivů. Není tedy divu, že to Skindred docela šlape a určitě si nemohou stěžovat na nedostatečnou fanouškovskou základnu, což potvrzuje mimo jiné i skutečnost, že od založení kapely uběhlo už dvanáct let a pět řadových alb. A na poslední z nich, desku “Kill the Power”, se dnes podíváme trochu blíže.

Jelikož až na pár výjimek nejsem s předchozí tvorbou Skindred obeznámen, čekal jsem od “Kill the Power” v zásadě jednoduchou záležitost, ve které se rytmické a úderné kytary prolínají s typickým reggae vokálem Benjiho Webbe, která se bude příjemně poslouchat a která zabaví – a “Kill the Power” má vlastně celkem naplnila, protože gró alba skutečně tvoří muzika, na niž tento popis sedí bezezbytku, a songy jako “Kill the Power”, “Worlds on Fire”, “Ninja” a další toho budiž příkladem. Jenže ačkoli by se mohlo zdát, že si Skindred s tímto výrazem bohatě vystačí, opak je pravdou a “Kill the Power” toho nabízí mnohem víc, než by jeden tipnul.

Začněme třeba u žánrového zařazení, a to prohlášením, že “Kill the Power” dost dobře zařadit nejde. Jistě, ten základ v podladěných groove kytarových riffech tu je a je ho tu hodně, ale to neznamená, že by se stavělo výhradně na něm. Nejedna skladba zabrousí svým výrazivem do vod punk rocku, najdou se tu sluníčkové kusy, kde zkreslená kytara nemusí být přítomna vůbec, a velký dojem zanechává třeba potemnělý song “Playing with the Devil”, který vychází zejména z basové linky a dubstepové stopy, které se kytara plně podřizuje. Cože? Dubstep? Jo, dubstep. Toho je na “Kill the Power” poměrně dost – stejně jako různých beatů nebo samplů (zvuky prastarých konzolových bojovek v “Ninja” jsou fakt boží). Je tedy zřejmé, že minimálně formálně je novinka dost pestrým počinem. Jak si na tom ale stojí kvalitou?

Ale jo, dá se říct, že je to dobré a místy dokonce dost dobré. Všechny doposud vyjmenované songy fungují perfektně a nejsou v tom samy – punk rockovka “The Kids Are Right Now”, “Open Eyed” s výtečným refrénem, kde si zahostovala jistá Jenna Gibbons, nebo třeba konopím provoněná “More Fire”, to jsou všechno fajnové kusy, které se snad ani nemohou nelíbit a Skindred jejich prostřednictvím dokazují, že umí zabodovat, ať už své muzice dají libovolnou podobu. Bohužel jsou tu ale i skladby, které ten celkový dobrý dojem trochu kazí. Poněkud nevýraznou dvojici “Ruling Force” (docela paradox vzhledem k tomu, jak se skladba jmenuje) a “Proceed with Caution” bych ještě snesl, ale nijaká “Saturday” a zejména stupidní “We Live” jsou mi proti srsti už docela dost, a to tím spíš, že má “Kill the Power” přes 48 minut. To sice obecně není žádná velká darda, ale na obsažený materiál mi to přijde přeci jen o trochu víc, než by bylo nezbytné, a věřím, že zkrátit desku o ono duo ne moc podařených skladeb by jí jedině prospělo. Jakkoli mě totiž poslech “Kill the Power” baví, ke konci už pomalu začínám šmikat metr, což by se u opravdu dobrého alba dít přeci jen nemělo.

Jak je z výše uvedeného zřejmé, “Kill the Power” je bez nejmenších pochyb album, které stojí spíš na jednotlivých skladbách, než aby se snažilo budovat nějakou atmosféru nebo snad tvořit celek s vnitřní dynamikou. Jenže jakkoli chovám zástupce druhého přístupu v opravdu velké oblibě, Skindred dokazují, že i ten první má své opodstatnění a může fungovat. Neříkám, že to zrovna v tomto případě funguje bezchybně, to v žádném případě, a abych byl upřímný, od “Kill the Power” jsem si sliboval ještě o malý kousek víc. Jenže když se na to podívám z jiného úhlu, to album pěkně šlape, nabízí něco, co (snad) nikdo jiný nenabízí, na nic si nehraje, je dostatečně pestré, aby si udrželo pozornost, a hlavně baví a to je to, o co tu jde především. Dlouho jsem váhal, jestli neudělit o půl bodu nižší hodnocení, ale proč by to nakonec nemohla být ta sedmička, když mi mimo všechna objektivní měřítka “Kill the Power” připadá veskrze sympatické. Za to jeden subjektivní půl bod přeci stojí…


Další názory:

“Kill the Power” by vlastně mohlo být hodně příjemné a zábavné album. Bohužel ale není. Na to, aby tomu tak bylo, se zde totiž nachází příliš málo těch opravdu dobrých písniček, jakými jsou hlavně titulní “Kill the Power” (super refrén!) a především perfektní “Open Eyed”, nebo alespoň těch pohodových a bezproblémových songů jako “Worlds on Fire”, “Ninja” či “The Kids Are Right Now”. Oproti tomu je tu na můj vkus až moc takové sice pořád poslouchatelné, ale jinak nijak zvlášť výrazné vaty, kterou pak korunují vyložené blbosti jako “We Live” a “Saturday”; obzvláště závěr alba je dost o ničem. Není to vysloveně špatná deska, to zase ne, ale prostě to není tak zábavné, jak by to podle mě mohlo být, jelikož jak dokazují ty nejlepší skladby, Skindred mají rozhodně na víc…
H.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.