Sklepmaster - The Great Apocalypse

Sklepmaster – The Great Apocalypse

Sklepmaster - The Great Apocalypse
Země: Česká republika
Žánr: melodic death / thrash metal
Datum vydání: 1.8.2012
Label: selfrelease

Tracklist:
DVD tracklist:
01. Natural Instinct
02. Devil in My Face
03. Accept Saint as a Neccessary Evil
04. Doomsday Machine
05. We Are the Damnation [feat. Arny]
06. Death Agony [feat. Křovák]
07. Kladivem do hlavy
08. Empty Inside
09. Dead Dreams
10. Vengeance from Stars
11. Pursuit of Vikings [Amon Amarth cover]

Bonusy:
* videoklip Death Agony
* videoklip Doomsday Machine
* studio report

CD tracklist:
01. Prologue
02. Vengeance from Stars
03. Natural Instinct
04. We Are the Damnation
05. Devil in My Face
06. Epilogue
07. Carry Like a Madman
08. Fortuch Death
09. Accept Saint as a Neccessary Evil [live]
10. Empty Inside [live]
11. Utrpení [live]
12. Pursuit of Vikings [live; Amon Amarth cover]

Odkazy:
web / facebook / bandzone

K recenzi poskytl:
Sklepmaster

Vydávání různých všemožných DVDček a živáků již v dnešní době není nějak velká zvláštnost ani u undergroundových kapel, nicméně většinou bývá zvykem, že se tak děje až v době, kdy má skupina za sebou nějakých těch pár desek. V tomto ohledu jsou Sklepmaster výjimka, jelikož jejich DVD “The Great Apocalypse” vychází v době, kdy mají na kontě pouze jeden demáč “A Taste of Demonology” a EP “The Unforgiven Sin”. Samozřejmě, občas se to stává, že skupiny jako první začínají vydávat živáky, ale abych se přiznal, povětšinou jsem se s tím setkával spíše v případě hodně podzemního black metalu, nikoliv u melodického death metalu. Asi nemá cenu řešit, jestli to byl nebo nebyl od Sklepmaster dobrý tah, protože na jednu stranu – proč nakonec ne…

Sklepmaster se podle svých slov snažili na “The Great Apocalypse”, které natočili 30. března letošního roku v Dolním Benešově, rozvíjet příběh, který začal na již zmiňovaném ípku “The Unforgiven Sin”, čemuž odpovídá jednak nějaké to malování samotných členů, jednak stylově post-apokalyptické plachty za zády kapely, jednak takové věci, jako je například chlápek v kombinéze a plynové masce, který se po pódiu promenuje v průběhu songů “Devil in My Face” a “Accept Saint as a Neccessary Evil”. Ku příležitosti natáčení DVD nechybí ani dva hosté, jmenovitě bývalý bubeník Petr “Křovák” Křefký (v songu “Death Agony”) a zpěvák Rado “Arny” Zemančík ze slovenské chásky Inward (song “We Are the Damnation”), který se ukáže ve slušivém outfitu, jemuž vévodí triko Bathory a hromada řetězů. Mezi další efekty, s nimiž se Sklepmaster vytasili, patří také konfety během skladby “Vengeance from Stars”.

O skladbě písniček na DVD se moc nemá cenu bavit, neboť je asi vcelku jasné, co Sklepmaster zahráli vzhledem k faktu, kolik toho vydali. S výjimkou intra a outra se tak dočkalo přehrání kompletní EP “The Unforgiven Sin”, doplněné o vály z “A Taste of Demonology”, plus jedna nová, dosud nevydaná věc “Empty Inside”. Na závěr koncertu pak ještě zazní předělávka od Švédů Amon Amarth, “Pursuit of Vikings”, při níž si Sklepmaster pro ten správný vikinský look nezapomenou nasadit přilbice s rohy. Ještě jeden menší mini-cover si skupina střihne i v polovině “Kladivem do hlavy”, kdy zahraje část “Bloodline” od Slayer.

Asi se mnou nikdo nebude nesouhlasit, když prohlásím, že hlavním účelem koncertních DVD je nějak obstojně zachytit atmosféru koncertů, což se sice snad ani nedá udělat na 100 %, protože živě je prostě živě, ale jde především o to, aby byl výsledek zábavný a člověk se místo sledování obrazovky radši nevěnoval dloubání v nose (a dalších tělesných otvorech). Z tohoto pohledu se dá tvrdit, že Sklepmaster vcelku obstáli. Je znát, že si na “The Great Apocalypse” dali záležet; počet kamer je dostatečný, aby stíhaly zabírat veškeré důležité dění na pódiu i pod pódiem, tudíž se nekoná blamáž z některých DVDček, kdy na jednoho člena kapely nejsou téměř žádné záběry; střih je také absolutně v pohodě, žádný extrém – ne statický, jako kdyby to točila vaše babička, ani ne tak zběsilý, že z toho má i zdravý člověk chuť chytnout epileptický záchvat, všechno v pohodě. V tomto ohledu dobrá práce. Jediné, co mě při sledování trochu štvalo, jsou názvy songů, které vždy při svém začátku zabírají téměř snad třetinu obrazovky, ale je pravda, že to už je spíše detail.

Co se technických údajů týče, obraz je samozřejmě klasicky širokoúhlý (ostatně, vydávat dnes cokoliv ve formátu 4:3 by byla prasárna, kterou by nešlo omlouvat ani undergroundem), jeho kvalita je naprosto vyhovující. Co se týče zvuku, to je také v klidu, byť jde jen o dvoukanálové stereo; tomu napomáhá i nazvučení samotného koncertu, kde již od první skladby zní všechno v pořádku. DVD kromě samotného koncertu, jenž lehce přesahuje tři čtvrtě hodiny hracího času, obsahuje ještě několik bonusů. V první řadě to jsou dva videoklipy “Death Agony” a “Doomsday Machine”, k nimž snad ani není moc co dodávat; v druhém sledu je to ještě takový dejme tomu report ze studia v roce 2009, kdy vznikalo “The Unforgiven Sin” – a s ním už je poněkud problém. Jsem přesvědčen, že ne úplně všechno, co se nachází v archivech kapel, by se také mělo dostat na veřejnost; jediný důvod umístění tohoto “skvostu” na oficiální nosič vidím v tom, aby bonusy na první pohled vypadaly nabouchanější, jinak si nedovedu představit, proč vydávat podobný takřka nekoukatelný majstrštyk ve špatné obrazové i zvukové kvalitě (natočeno na mobil?), který je plný hlášek typu “chce se mi srát” a nejčastějším slovem je “píča” ve všech myslitelných podobách. Tomuhle bych se propříště radši vyvaroval, třeba mně osobně to dojem z jinak více než solidně odvedeného kompletu malinko sráží…

Naopak za pochvalu stojí fakt, že když už Sklepmaster vydávají podobnou záležitost, rozhodli se to pojmout ve velkém stylu a k DVD je ještě přibalen druhý disk, jímž je bonusové CD. Na něm se nachází kompletní EP “The Unforgiven Sin” (zde si také nejsem jistý, zdali je vážně nutné duplovat to, co již jednou vyšlo samostatně), dále dva songy z demíčka “A Taste of Demonology” a pár živých songů ze samotného koncertu “The Great Apocalypse”.

Celkově se dá prohlásit, že je na celém “The Great Apocalypse” znát, že se Sklepmaster snažili odvést co nejlepší práci, ať už na samotném vystoupení, tak i následně v rámci samotného nosiče. Na druhou stranu je ovšem pravda, že asi nikomu jinému než zarytým příznivcům Sklepmaster se to doporučit nedá, protože – nebudeme si nic nalhávat – to zase není počin, který byste museli vidět všichni bez rozdílu a pod trestem smrti. Přesto je snažení téhle kapely docela sympatické, “The Great Apocalypse” – až na pár mušek – nevyjímaje.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.