Stench - Venture

Stench – Venture

Stench - Venture
Země: Švédsko
Žánr: death metal
Datum vydání: 26.9.2014
Label: Agonia Records

Tracklist:
01. Archways
02. The Vast
03. Road
04. Small Death
05. Celebration
06. Way
07. Venture

Hodnocení: 8/10

Odkazy:
facebook

K recenzi poskytl:
Agonia Records

Tak nějak mi připadá, že jakmile poslední dobou recenzuji death metal ze staré školy, pokaždé kafrám, že je to jenom průměr a že jsem něco podobného slyšel už tolikrát, že to znovu poslouchat nepotřebuji. Což o to, ono toho průměru statisticky opravdu nejvíce je (od toho se tomu ostatně říká průměr), takže by na tom vlastně nemělo být nic divného, nicméně jsem něco podobného za poslední měsíce psal tolikrát, že by leckoho mohla napadnout dotěrná otázka, jestli vůbec existuje nějaký oldschool death metal, který by se mi líbil, a jestli ano, tak sakra jaký. A zcela upřímně říkám, že by to vůbec nebyla špatná otázka. Mám však na ni docela jednoznačnou odpověď – “Venture”.

Arvika je čtrnáctitisícové město kdesi v (asi středním) Švédsku. A právě zde v roce 2007 vznikla death metalová smečka se vcelku prostým názvem Stench. Na první pohled tato trojice nijak nevybočuje z dlouhé a početné řady death metalových sebranek švédské školy, protože i je zdobí charakteristický severský chrastivý sound, jak jej kdysi dávno definovaly kapely jako Entombed nebo Treblinka. S nějakou historií se pro dnešek zdržovat nebudeme, protože se mi zrovna teď nechce (není nad upřímnost!) – to hlavní totiž je, že Stench v září vydali svou druhou dlouhohrající placku “Venture” a že je to pekelný nářez.

Jak již bylo řečeno, na první poslech Stench nijak zvlášť nevybočují z dávno nastoleného standardu severského death metalu staré školy. Akorát je prostě ta muzika v jejich podání totálně kulervoucí. Nic víc, ale ani nic míň. Ano, až takhle jednoduché to je. Je pravda, že to říkám trochu zjednodušeně, jelikož ve skutečnosti je muzika Stench vážně zajímavá, což si s oním oldschoolovým vyzněním nijak neprotiřečí, ale ta hlavní síla “Venture” stále spočívá v tom, že nemá problém vás smést, i když jste třeba podobně laděných desek slyšeli tuny.

Na jakých frontách tedy Stench bodují? Předně je vážně skvělé, že se nejedná jen o prachsprostou nudnou hoblovačku, kde do toho kapela řeže hlava nehlava, aniž by se obtěžovala s nějakými pořádnými nápady. Poslední dobou se mi zdá, že spousta skupin došla k přesvědčení, že k dobrému death metalu stačí drhnout primitivní špinavé riffy bez jakékoliv změny, což jak se ukazuje není pravda. Nechci to samozřejmě přehánět a tvrdit, že jsou Stench nějací mesiáši, kteří spasí celý žánr, ale i přesto “Venture” jasně ukazuje, kudy vede cesta ze zdánlivě slepé uličky. Deska je sice pořád obhroublý death metal a nic jiného, ale to Švédům nijak nebrání v tom, aby do muziky přidali také výtečné melodie, skvělé vyhrávky, zábavné přechody, změny tempa nebo vyloženě atmosférické pasáže… ono obecně by šlo bez problémů říct, že “Venture” atmosféru určitě nepostrádá. A je pěkně hnusná, špinavá a chorobná, jak se na správný death metal sluší a patří.

Další výtečnou věcí na “Venture” je to, že žádný song na albu není slabý. Ono to zní jako největší recenzentské klišé, když se pisálek nechce zdržovat vyjmenováváním dobrých songů, nicméně v tomto případě to tak vážně je. Co skladba, to nefalšovaná pumelice do tlamy – a platí to o všech sedmi. Je úplně jedno, jestli vezmete třeba úvodní vypalovačku “Archways” s hororovým rozjezdem a dojezdem a se řvavým sólem, výtečnou “Small Death” s excelentním prostředkem, devítiminutovou “Celebration”, která sice nijak nevybočí z nastolené linie, ale ani tak svou délkou nenudí, nebo třeba parádně vystavěnou a gradovanou instrumentálku “Way”, ve všech případech bude co poslouchat. A že jsem tři kusy nezmínil? Nebojte se, “The Vast”, “Road” i titulní “Venture” jsou také pecky se spoustou povedených momentů – ostatně, přesvědčte se sami ve videu, jak je “Road” skvělý track.

Pohledem z dálky není “Venture” úplně složitá deska. Jenže když se do ní člověk zaposlouchá, zjistí, že není ani jednoduchá, ale že je v jádru vlastně promyšlená, členitá a zajímavá, aniž by ztrácela onen pověstný feeling staré školy. To vše v součtu dává muziku, v jejíž společnosti těch 38 minut uteče jako voda. Na rovinu říkám, že jsem tak nějak nečekal, že by Stench nahráli nějakou blbost, ale v to, že mě “Venture” bude bavit takovýmhle způsobem, jsem ani nedoufal. A vzhledem k tomu, že jsem toho death metalu letos slyšel opravdu hodně a jen málokterý mě oslovil takovým způsobem, jako se to povedlo právě těmto Švédům, tak si myslím, že si můžu s klidným srdcem dovolit další recenzentské klišé v podobě prohlášení, že “Venture” patří mezi horké favority na album roku svého žánru.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.