Země: Rusko Žánr: folk / black metal Datum vydání: 3.1.2010 Label: Stellar Winter Records Tracklist: Hodnocení: 8/10 Zbytek redakce hodnotí: Průměrné hodnocení: 7/10 Odkazy:
|
Je to celkem náhoda, že dvě zřejmě neznámější kapely východoevropské folk/blackmetalové scény vydaly svá nová alba v rozmezí osmi dní. Jenže i takové náhody se dějí, a tak je čas se po nádherném „Голос сталі“ od Nokturnal Mortum podívat také na to, jak si vedou jejich ruští spříznění kolegové Темнозорь se svojí novinkou.
Jen abychom si v tom udělali pořádek, všude možně můžete nahrávku najít pod názvem „Haunted Dreamscapes“, ale deska se anglicky ve skutečnosti nejmenuje. Popravdě řečeno, nenajdete na ní ani slovo jinak než rusky. Skutečný název tedy zní „Урочища снов“ anebo v přepisu do latinky „Uročišča snov“. Anglický název je kapelou používán, aby internetové vyhledávače neměly problém s azbukou. Je to podobné, jako v případě předešlého počinu, který je také obecně znám jako „Folkstorm of the Azure Nights“, ale jmenuje se „Вольницей в просинь ночей“. Taky v tom máte guláš? Aby byl ještě větší, v recenzi budu používat původní názvy v azbuce.
Nijak extra záživné intro „Вежды мора“ vám zrovna koule neutrhne, ale za to následující songy už ano. A „Бусовы враны“, která víc než folk/black zní jako čistý black s flétnou, je stále jen výbornou předzvěstí věcí příštích. Každopádně píseň oplývá atmosférou pro Темнозорь příznačnou a díky všem přítomným „trademarkovým“ znamením kapely nebudete ani vteřinu na pochybách, kdo že se vám to zrovna prohání v reproduktorech.
Nejpozději třetí „Солнцеврат-Коляда“ vás však už prostě určitě musí dostat a žádného fandu žánru prostě nemůže nechat chladného. Tato příjemně chytlavá, ale zdaleka ne bezduše kolovrátkovitá skladba si přímo říká o zařazení po bok již zkultovnělých hitovek jako „Дид-дуб-сноп“ nebo „Вервольф“. Poslední o trochu „svižnější“ písničkou na desce je „Братина утра“, která je zároveň tou nejdelší. Střední tempo, v němž si pozorný posluchač všimne výtečné bublající basy v pozadí, je doplňováno již zmiňovanou typickou flétnou, jež kouzlí uchu lahodící melodie, aby píseň krásně vygradovala ve svém závěru.
Темнозорь však nezapomínají ukázat i svou jemnější, melancholičtější tvář. Taková je třeba titulní, zasněná „Урочища снов“. I přesto, že stojí na jediném, donekonečna se opakujícím motivu akustické kytary, nudit prostě nemůže a stejně jako i „Сердце журавлиных просторов“ si přímo říká o to, abyste se za tmy, se zavřenýma očima a sluchátky na uších ponořili do nádherné atmosféry a nechali se unášet na jejích vlnách.
Kapitolou sama pro sebe je závěrečná „Замрите, ветра полевые“, v níž exceluje zpěvák Rodoslav a kterou můžete také ochutnat v živém podání ze souběžně vycházejícího DVD „Сумерки на похоронах зимы“ v přiloženém videu. Nejenže je tato skladba skvostnou tečkou za celým albem, ona je i jeho vrcholem.
Když se oklikou vrátím na začátek recenze k Nokturnal Mortum, jsou to právě oni, kdo s progresí a vizionářstvím své novinky „Голос сталі“ (která si u mě v mezičase ještě stoupla) mílovými kroky předběhli zbytek scény. Vždy jsem měl radši právě Темнозорь, ale na nové desky tentokrát vyhráli Nokturnal Mortum. Nicméně to ale nic nemění na tom, že ani Темнозорь se za svojí aktuální nahrávku stydět nemusí, ba naopak, mohou na ní být právem pyšní, a jsou to podle mého názoru právě oni, kdo jako jediní dokážou současným Nokturnal Mortum a jejich skvostnému „Голос сталі“ konkurovat. Každopádně jsou obě desky jasným důkazem, že v bývalém východním bloku vznikají opravdové klenoty, jen k nám na rozdíl od nezřídka zdaleka ne tak nápaditých a reklamou provařených záležitostí ze zbytku Evropy přicházejí bez jakéhokoliv proma. Záleží ale jen vás, jestli se dokážete přenést přes mírně kontroverzní a ne vždy úplně politicky korektní názory hudebníků, a vychutnat si čistě hudební stránku, která je bezpochyby kvalitní. A právě desky jako „Урочища снов“ za to podle mě stojí.
Slusny album, pomaly songy me nebavili. Takze jasne za 6 :)
sklamali ste ma že na tento web pridavate aj pravicove sračky..
Upřímně jsem takovou reakci čekal a docela se i divim, že nepřišla už dřív (respektive už u Nokturnal Mortum). Doporučuju přečíst si první odstavec recenze na “The Voice of Steel”, tam sem to myslim vysvětlil dostatečně. Prostě nevidim důvod, proč neposlouchat/nepsat o skvělý hudbě, i když názory jejích autorů jsou “lehce” pošahaný. Já osobně si třeba užívám tu výbornou muziku (a že HUDEBNĚ jsou na tom obě tyhle kapely opravdu dobře mi nikdo nevymluví, to je prostě fakt) a ty hovna okolo radši neřeším…
looks like it’s all about politics.. :))
No, já proti tomu taky hudebně nic nemám a líbí se mi to, jenže mi ten argument, že proč nepsat o skvělý hudbě, i když jsou názory kapely trochu pošahaný, nepřijde úplně pravdivý. Neznám teda moc radikálních nazi kapel, ale věřím, že i mezi nima se najdou výborný muzikanti, co produkujou třeba hudebně fajn tvorbu. Mě prostě v tomto případě ty texty přijdou docela podstatný. Jinak by ty kapely nebyly zakázený, že. Každopádně tato kapela pokud vím zakázaná není, to jsem se jen chytil té Tvé věty.
Abych se přiznal, teď mi nedocvaklo, na co narážíš :-D Nemyslel jsem to tak, že by ty texty byly nepodstatný, a že by je člověk měl přehlížet, ale že i když s nima třeba nesouhlasim, ale hudebně mi to má co dát, tak by to podle mě nemělo překážet poslechu kapely. Jestli teda šlo o tohle :-)