The Committee - Memorandum occultus

The Committee – Memorandum occultus

The Committee - Memorandum occultus

Země: international
Žánr: black metal
Datum vydání: 25.2.2017
Label: Folter Records

Tracklist:
01. Dead Diplomacy – Weapons of War
02. Synthethic, Organic Gods – Weapons of Genocide
03. Golden Chains – Weapons of Finance
04. Treacherous Teachings – Weapons of Religion
05. Flexible Facts – Weapons of History and Chronology
06. Intelligent Insanity – Weapons of Methodology and Duality

Hrací doba: 54:06

Odkazy:
web / facebook

K recenzi poskytl:
Metal Promotions

Asi není příliš objevné uvádět recenzi na „Memorandum occultus“ tím, jak The Committee zaujali už svým prvním minialbem „Holodomor“ (2013) a následným dlouhohrajícím debutem „Power Through Unity“ (2014). Na druhou stranu, právě tyto nahrávky jsou podnětem k tomu, aby měl člověk chtít věnovat pozornost i letošní desce, takže ono se to prostě nabízí. The Committee, jejichž základna se nachází v Belgii, ale jinak je každý člen odlišné národnosti, přišli se zajímavým konceptem i vizuálním zpracováním. Vlastní hudba už nějak geniální nebyla, rozhodně však byla dobrá a osobně mě třeba „Power Through Unity“ svého času dost bavilo, byť zpětně jsem se k němu už nevracel.

Nehodlám se příliš rozepisovat o tom, jak „Power Through Unity“ po hudební stránce vypadalo. Především z toho důvodu, že The Committee„Memorandum occultus“ na svůj debut přímo navazují a vlastně by se vůbec nebál, že novinka pokračuje přesně tam, kde předcházející album skončilo, takže si ten popis radši schovám rovnou ke kontextu druhé řadovky.

Ještě předtím však musím vyzdvihnout tematickou stránku „Memorandum occultus“. Bohužel jsem zatím neměl tu možnost přečíst texty, pročež nedokážu přesně posoudit, jakým způsobem a jak kvalitně The Committee danou záležitost zpracovali. Nicméně už jen z názvů šestice přítomných skladeb jde dost dobře vytušit, jakým směrem se stačí myšlenkové proudy. Alespoň tedy doufám, že si pod tím skutečně představuji to stejné, co sami autoři. Tedy že se na „Memorandum occultus“ pokusili pojem „zbraň“ pojmout širším a obecnějším způsobem a nechápou jej pouze jako pojmenování předmětu, jímž někoho třísknete po palici nebo s jehož pomocí někomu provrtáte střeva olovem. I takové zbraně samozřejmě jsou, ale jde o vcelku primitivní přístup, existují totiž i mnohonásobně mocnější a účinnější prostředky, jak ničit lidské životy a jak ovládat mysl stáda. A právě to si představuji, když se písně jmenují kupříkladu „Golden Chains – Weapons of Finance“, „Treacherous Teachings – Weapons of Religion“ či „Flexible Facts – Weapons of History and Chronology“.

Co se hudební stránky týče, „Memorandum occultus“ stejně jako jeho předchůdce neuhání žádnou závratnou rychlostí, místo toho se radši valí ve středních tempech, která ovládají celou stopáž. A stejně jako posledně, i nyní musím produkci The Committee přirovnat k tvorbě polské stálice Graveland, s níž mezinárodně-belgická parta sdílí mnohé vyjadřovací prostředky, počínaje stavbou kompozic přes riffy až po podobně zastřený vokál. Stačí si pouze odmyslet nordické chóry a pohanskou atmosféru, namísto níž nastupuje v souladu s tématikou militantnější nálada. Nedokážu však posoudit, do jaké míry se jedná o pouhou náhodu a do jaké míry se skutečně jedná o vliv nebo inspiraci, ať už vědomou a chtěnou či nevědomou a podprahovou. Rozhodnutí tedy v tomto případě ponechám na vašem vlastním uvážení; podobně si musí každý sám srovnat i to, zdali mu tato podobnost vadí a jestli se přes ni (ne)dokáže přenést.

The Committee

Za sebe mohu říct, že se „Memorandum occultus“ dá užít i tak, ať už je to s tím vlivem jakkoliv. Atmosféra je povedená a převážná část alba mě baví i navzdory tomu, že mnohé pasáže mezi sebou dost úspěšně splývají. Většina písní však dokáže přijít i s nějakým zapamatovatelným momentem, ač jde třeba jen o krátký úsek v jinak dlouhé minutové dotaci. Nicméně bych se nebál říct, že skladby jako „Synthethic, Organic Gods – Weapons of Genocide“, „Golden Chains – Weapons of Finance“ nebo „Treacherous Teachings – Weapons of Religion“ jsou velmi dobré. Vytýkat vesměs mohu jen dvě věci, z nichž tu první – a sice že mi vůbec nesedí jeden přechod ve „Flexible Facts – Weapons of History and Chronology“ – lze považovat za ryze subjektivní záležitost. Rozhodně však musím poukázat na skutečnost, že „Memorandum occultus“ je místy možná až moc jednotvárné. Album to sice kompletně nepotápí, ale…

Vzato kolem a kolem se však stále nebojím prohlásit, že je „Memorandum occultus“ docela povedená deska. Rozhodně nemá na to, aby atakovala přední příčky v žánrových žebříčcích letošního roku, od toho tu budou jinačí experti než zrovna The Committee, přesto mě výsledek baví a počínání téhle kapely je mi jaksi sympatické. Tím vším chci říct, že „Memorandum occultus“ je důstojná a kvalitní práce, pouze není na místě nadhodnocovat něco, co je „jenom“ dobré. Nespokojený ale určitě nejsem.


1 komentář u „The Committee – Memorandum occultus“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.