The Dead Goats - Dont Go In the Tomb

The Dead Goats – Don’t Go in the Tomb

The Dead Goats - Don't Go in the Tomb
Země: Polsko
Žánr: death metal
Datum vydání: 10.5.2015
Label: Arachnophobia Records

Tracklist:
01. Don’t Go in the Tomb
02. Featherless
03. Festering Boils [Repulsion cover]

Hrací doba: 11:33

Odkazy:
facebook / bandcamp

K recenzi poskytl:
Arachnophobia Records

Tak schválně, co byste čekali od kapely, která se pojmenuje The Dead Goats? Nějaký špinavý black metal, že ano? Já to vidím podobně, protože když se kapela takto pojmenuje, tak automaticky očekávám tu nejodpornější podobu černého kovu s norským původem, jakou si umím představit. Ovšem tato polská trojice, která od svého vzniku v roce 2011 nezahálí a sype jeden neřadový počin za druhým, klame tělem, protože ačkoli se pánové stočili se svými inspiracemi na sever, tak to vzali trochu jiným směrem a skončili ve Švédsku.

Když k prvnímu odstavci dodám, že The Dead Goats nehrají žádný obscénní black metal, nýbrž se zhlédli v death metalové řezničině, tak v kombinaci s tím Švédskem už by se leckomu mohlo rozsvítit. Jasně, tohle je totiž jedna z mnoha dalších ukázek severského death metalu staré školy. A přesně podle toho toto třískladbové EP zní. Kytary jsou pěkně chrastivé, rytmika pekelně rychlá a vokál zpěváka zase pořádně řízný. Vše je tedy ve stylových kolejích, o kterých se dá říct, že jsou už zatraceně vyježděné, protože kapel typu Entombed, Entrails či Grave jsem už slyšel tolik, že bych to ani nechtěl počítat.

Mají tedy The Dead Goats čím zaujmout, když překvapivost to v žádném případě není? Ale jo. Má to grády. Přijde vám to málo? Ano, já vím, že z hovna se bič neuplete, ale ony ty skladby nejsou špatné a jsou od podlahy úderné. Možná je to dáno i tím, že EP „Don’t Go in the Tomb“ složeno pouze ze dvou původních písní a předělávky jedná staré vykopávky od Repulsion, ale ten jejich oldschool death je navzdory své kompoziční předvídatelnosti kulervoucí.

Jen tak letmo jsem si poslechl úryvky starších počinů, a protože se nic neměnilo, tak můžu říct, že The Dead Goats jsou tou severskou deathařinou posedlí dost silně. Úvodní titulka „Don’t Go in the Tomb“ je totiž skvělou ukázkou toho, jak se tato hudba má dělat. S nadšením, s umem vložit tomu tu správně dřevní a oldschoolovou atmosféru, a přitom šlapavě a rychle. Po úvodním mluveném intru spustí kytara v pomalejším tempu, aby se po chvilce tempo přehouplo do již klasického kvapíkového, který k tomuto stylu patří. Je škoda, že výsledný sound je trošku víc naleštěný, než by se k takové hudbě od tříčlenného komanda hodilo, ale jinak je výsledek zabijácký.

Následující „Featherless“ se s tím nemaže, a jestliže se o první písni dalo s přivřenýma očima říct, že se alespoň střídáním temp snaží setřást ze sebe tu okatou inspiraci u švédských velikánů Entombed, tak druhá vypalovačky z tohoto EP je až na krátkou bublající pasáž v prostřední části jednoduchým výplachem. Proti tomu nelze nic moc namítat, protože ta energie tam schovaná je a není to jen tak bezhlavé mlácení, ale víc se mi zamlouvala titulka se svou lehce komplikovanější strukturou. No, a třetí „Festering Boils“ je zmíněnou předělávkou amerických Repulsion. Trochu mě překvapilo, že pánové sáhli právě po této grind / deathové klasice ze zámoří a nelovili spíš někde u Carnage nebo Dismember, ale proč ne. Tenhle vál má i po letech sílu, takže proč jím deset minut vlastní tvorby řádně nenakopnout.

V případě plnohodnotné placky bych dost pravděpodobně mluvil trochu jinak, ale protože tady na tomto místě hodnotím pouze tento počin, tak nezbývá než The Dead Goats pochválit, protože ve své podstatě udělali všechno přesně tak, jak měli. A výsledek tomu odpovídá, protože tohle je prostě a jednoduše poctivá řezničina v severském hávu, která neurazí. Jestli to stačí? To se uvidí v budoucnu až se dostanu k další řadové desce.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.