The Doomsday Kingdom - Never Machine Demo EP

The Doomsday Kingdom – Never Machine Demo EP

The Doomsday Kingdom - Never Machine Demo EP

Země: Švédsko
Žánr: doom metal
Datum vydání: 18.3.2016
Label: selfrelease

Tracklist:
01. Never Machine
02. The Sceptre
03. Zodiac City
04. The Whispering

Hrací doba: 26:17

Odkazy:
web / facebook / bandcamp

Nijak a nikdy jsem se netajil tím, že tvorbu švédského baskytaristy Leifa Edlinga mám hodně rád – obecně vzato, protože zas nejsem nekritický fanboy a férově si řekněme, že pár slabších kousků ve svém portfoliu také má. Nicméně i navzdory nim bych si dovolil tvrdit, že tenhle chlápek má na kontě množství bravurních nahrávek, z nichž některé se podílely na utváření toho, čemu se dnes říká doom metal. Jako hlavní skladatel Candlemass si Edling už dávno vydobyl jedno z čestných míst v metalové kronice – na rovinu, lidi, kdo z vás hluboce neuctívá „Epicus Doomicus Metallicus“, měl by okamžitě skartovat svou průkazku posluchače metalu!

Nicméně, u tohohle chlapíka stojí za pozornost i další projekty, takže když před třemi lety oznámil vznik Avatarium, okamžitě jsem se o to zajímal – a stálo to sakra za to, protože všechno, co tahle kapela doposud vydala, je strašně super. Nicméně, Edling zjevně zatoužil po další kapele, v níž bude úplně sám. Člověk by řekl, že by k takovému účelu mohl oživit svůj sólový projekt, s nímž v roce 2008 vydal povedenou nahrávku „Songs of Torment, Songs of Joy“, nicméně nestalo se tak a Leif přichází na scénu s úplně novou formací – pod jménem The Doomfather a pod hlavičkou The Doomsday Kingdom. A opětovně jsem se o to okamžitě začal zajímat.

Ptáte se, do jaké muziky se Leif v rámci The Doomsday Kingdom pustil? Chachá, co vás nemá – přece doom metal, to je jasné jak facka! Skutečně, „Never Machine Demo EP“ by šlo s nadsázkou zrecenzovat jedinou větou, protože říct, že je to doom v typickém Edlingově stylu, by pomalu bylo dostačující. Z počinu je skutečně cítit jeho rukopis, a jakmile se rozjede úvodní riff prvního titulního fláku, jen hluchý by nepoznal, o koho jde. Takový čuch na kurevsky epické doomové riffy nemá snad nikdo na světě a The Doomsday Kingdom je toho opětovně důkazem. Popravdě nemám sebemenší ánung, jak to ten borec dělá a jak se mu daří i po více jak třiceti letech sypat takhle parádní kytarové motivy (ta titulní věc je fakt hit jak hovado) jak na běžícím páse, ale rozhodně si nestěžuju. Vždycky mě to strašně bavilo a baví mě to i na „Never Machine Demo EP“.

Nicméně si nemyslete, že je to doména jen „Never Machine“, jelikož i další dva kusy „The Sceptre“ a „Zodiac City“ jsou přesně ty doomárny, jaké chce člověk od Edlinga slyšet. Pár detailů, které mi nesedí na sto procent, bych sice našel, jmenovitě jde hlavně o poměrně násilný přechod do kytarového sóla v půlce „Never Machine“ (jakkoliv to sólo samo o sobě je pak příjemné, když se člověk přepne). Ale to jsou skutečně jen drobnosti, protože celkově vzato mám z „Never Machine Demo EP“ jednoznačně kladný dojem a upřímně mě to baví. Když se totiž ozvou takové perličky jako excelentní kytarové sólo v „The Sceptre“ nebo nehorázně funkční klávesový podmaz v tomtéž songu, jen těžko si lze stěžovat.

Jestli mi nic zásadního neuniklo, tak si Leif (a.k.a. The Doomfather, jestli se mu to tak teď líbí víc) nejenže skoro všechno nahrál sám, ale také si to sám nazpíval – a je to fakt paráda, jeho vokál mě zrovna tady strašně baví a osobně hlasoval pro to, aby si na případnou desku nezval žádné zpěváky a dal to celé sám. Na druhou stranu, přítomnost hostujícího Niklase Stålvinda z heavymetalových Wolf v refrénu „Zodiac City“ mě taktéž nijak neuráží. Další hosté se objevili v poslední „The Whispering“, jež opustí prostor riffového doom metalu a vydá se do baladičtější polohy. První tři skladby mi sice subjektivně sedí víc, ale ani proti „The Whispering“ nakonec nic nemám a jako závěr ípka funguje spolehlivě. Pro pořádek jen dodejme, že do téhle písně si Edling pozval dva parťáky z Avatarium (a i z jiných projektů), jmenovitě Marcuse Jidella, jenž nahrál akustické kytary, a Carla Westholma, který se postaral o mellotron a smyčcové aranže.

Možná, že za vznikem The Doomsday Kingdom stojí chuť o návrat ke klasičtějšímu pojetí doom metalu, protože Avatarium se na svém minulém albu „The Girl with the Raven Mask“ vcelku razantně vydali směrem k vintage nádechu. Nicméně abych byl upřímný, kdyby tohle vyšlo pod značkou Candlemass (u nichž se, jakkoliv svého času oznámili konec studiové činnosti, jen tak mimochodem v červnu také objeví nové EP „Death Thy Lover“ – na to nesmíme zapomínat!), nic moc by se nestalo a myslím, že by to všichni vzali. Obzvlášť kdyby „Never Machine Demo EP“ disponovalo ještě razantnějším soundem, protože, jak už název napovídá, zde jsou všechny čtyři skladby v demo podobě – což jim ale nijak neubírá na poutavosti, protože když je to dobře složené a má to koule, je to poznat i na demosnímku.

The Doomsday Kingdom

Spíš než chuť opětovně hrát usedlejší doom metal tedy za vznikem The Doomsday Kingdom nejspíš bude stát snaha dělat si všechno sám (maximálně s letmým zásahem několika málo pečlivě vybraných hostí) a nechuť obnovovat sólový projekt. Ale ať je to jakkoliv, je mi to nakonec vcelku šumák, protože stěžejní je sama muzika. A za tu palec nahoru.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.