Throne of Katarsis - Ved graven

Throne of Katarsis – Ved graven

Throne of Katarsis - Ved graven
Země: Norsko
Žánr: black metal
Datum vydání: 24.10.2011
Label: Candlelight Records

Tracklist:
01. Profetens siste vandring
02. Helvete kaller
03. Av dypets kulde
04. The Holy Remains the Weak
05. Mesterens tilbakekomst
06. Åpne alle sår
07. The Ultimate Shrine

Hodnocení: 7/10

Odkazy:

“Ved graven” je třetí dlouhohrající deska Norů Throne of Katarsis… a nutno hned na začátek přiznat barvu, že ani novince, ani předchozím dvěma kouskům “An Eternal Dark Horizon” (2007) a “Helvete – Det iskalde mørket” (2009) se většinou moc dobrých kritik nedostává. A buďme upřímní, ono není zrovna moc těžké zjistit proč. O něčem jako originalita Throne of Katarsis totiž nejspíš nikdy neslyšeli, hudební projev vcelku primitivní a hodně monotónní (což bylo na novince lehounce odbouráno, ale o tom až za chviličku), zvuk – kanální. Jejich black metal se tedy zdá být na první pohled vlastně standardní a nikterak vybočující záležitostí… a ono tomu tak vlastně i doopravdy je. Je to taková klasická “bzučící” true norwegian black metal vichřice, která hltavě chlemtá ze studny odkazu některých kultovních klasiků žánru, jmenovitě například ze starých desek Darkthrone (dejme tomu po “Panzerfaust”) nebo starého období Gorgoroth (tak do roku 1998). Přesto se musím přiznat, že – a nevím proč tomu tak je – jsou mi Throne of Katarsis nějakým způsobem sympatičtí, asi jako jednomu z mála (kromě sebe znám osobně už jenom jednoho člověka, kterému se jejich muzika líbí). Není to zrovna moc objevná záležitost, to samozřejmě uznávám, ale špatné to věru není.

Věřte tomu nebo ne, tímhle by vlastně recenze mohla skončit, protože už bylo v podstatě řečeno vše. “Ved graven” je jednoduše ortodoxní black metalová nahrávka – ber, nebo nech být; máš-li však rád chrastící kytaru a kulometné bicí, s chutí do toho – nemůžeš být zklamán, milý posluchači. Změny oproti předchozím dvěma fošnám sice jsou, ale nikterak zásadní. Sound je přece jenom o trochu dynamičtější a poslouchatelnější (stačí přímé porovnání s “An Eternal Dark Horizon”, což byl mnohem větší zvukový chlív). Kromě toho Throne of Katarsis poprvé nahráli na desku více jak pět songů, zároveň se také jedná o jejich nejkratší placku, z čehož nám logicky vychází to, že tentokrát a) se nedočkáme dvanáctiminutových pekel o jednom riffu; b) nejspíše půjde o mírně pestřejší matroš. A světe div se, obě možnosti jsou správně. Další proměnou prošlo výtvarné ztvárnění, kdy Throne of Katarsis vůbec poprvé použili jinou než černobílou barvu, avšak jak si můžete sami všimnout na obálce, infernální je to pořád. Ve výsledku se tedy jedná opravdu jen o kosmetické změny.

Onou o malinko větší pestrostí mám na mysli pár pomalejších válů. Nejdelší “Av dypets kulde” je asi kompozičně nejpromakanější kus s velice silnou atmosférou. Tou je vybaven i další pomalý song “Åpne alle sår”, což je ovšem na druhou stranu bez obalu obšlehnutý Burzum (mimochodem, také si všímáte toho, že Varg Vikernes je asi ten nejvíce kopírovaný black metalový hudebník?), i když je pravda, že to stále funguje dobře. Jinak ale po většinu hrací doby kapela klepe jak o život, sází jeden mrazivý riff za druhým, nechybí ani klasický “krákoravý” ječák. A když se sem tam objeví nějaké nenápadné záblesky čehokoliv jiného, například hodně nenápadný náznak sboru v “The Holy Remains the Weak”, většinou to ani nepostřehnete. Celkově se jedná o desku, u níž byste neznalí kontextu tipovali dobu vzniku spíše do první poloviny 90. let.

S tím vším “Ved graven” stojí a padá. Holdujete-li black metalu ortodoxnějšího ražení, je to věcička, jež by se vám mohla líbit; pokud ne, jste v tomto případě bez šance. Kdybych měl říct svůj osobní názor, mně nevadí, že to zní jak nahrané před 15 lety, protože já mám takovou starobu rád. Avšak většině lidí to nejspíš nic neřekne a “Ved graven” minou jako jednu další nahrávku z mnoha, stejně tak jako celé Throne of Katarsis. Mohl bych tu teď vytasit nějaká ta klasická klišé typu “to by ale byla obrovská škoda”, ale neudělám to, jelikož se to sem nehodí – Throne of Katarsis jsou kapelou pro úzce vyhraněnou skupinu posluchačů. Tím to končí. Jestli by se vám to mohlo líbit, to už si musíte zodpovědět sami…


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.