Trigger - Start Our Revenge

Trigger – Start Our Revenge

Trigger - Start Our Revenge
Země: Německo
Žánr: grindcore / powerviolence
Datum vydání: 21.9.2014
Label: SM Musik / EveryDayHate Records / Trümmer Pogo / Geile Scheisse ist das Geil Records / Bucho Discos / Togue Sol Distribución

Tracklist:
01. Silence Sucks!
02. Doctrines of Fictivity
03. Eigentlich
04. Selfmade Gods of Nothing
05. The Good Hunters
06. Total Annihilation Needed!
07. I Don’t Wanna Let You Dance
08. Drunken Unsupport
09. The Helpful Hands Are Sleeping
10. Destroy Your Mind
11. Allday (Listening) Hell
12. Creating This Madness
13. Massacres of Religion
14. Discounter
15. The Easy Way to Believe
16. Disguise the Law
17. Dead Is God
18. Tasty Is Not Good
19. Same Old Shit
20. Lift Figure Don’t Die, Please

Odkazy:
facebook / bandcamp

K recenzi poskytl:
EveryDayHate Records

Jednu věc si vyjasníme hned zkraje – Trigger nejsou žádná měkká ořezávátka. Vlastně spíš naopak – od téhle tříčlenné německé smečky očekávejte pořádný brajgl. Jsou grindy, které jsou vlastně v pohodě stravitelné, taková chytlavá tancovačka, akorát s chrochtáním. Inu, tak přesně tohle od Trigger nečekejte, protože tady jde jen o čistokrevnou agresi…

Nejprve si však pojďme tyhle uličníky letmo představit. Vznik Trigger se datuje do roku 2006, kdy se tahle parta dala dohromady v saském městě Glachau. Nedlouho poté se trio vydalo na klasickou cestu, jaká se v těchto hudebních scénách praktikuje – cestu split nahrávek, jichž mají Trigger na kontě hned několik. Nicméně první vlastní dlouhohrající fošna vychází až v září 2014 pod názvem „Start Our Revenge“ – a právě ta nyní bude stěžejním předmětem našeho povídání. Ačkoliv – jak už to tak u podobných sebranek bývá – mluvit o „dlouhohrajícím“ albu je mírně nadsazené, jelikož placka (jež vedle standardního CD vyšla i jako fešný fialový asfalt) trvá necelých 24 minut.

Člověk nemusí mít zrovna doktorát z matematicko-fyzikální fakulty, aby si při pohledu na seznam songů čítající rovných 20 položek spočítal, že tohle asi nebudou žádné dlouhé progresivní opusy. A světe div se – skutečně se to má tak, že žádný z přítomných válů nedosáhne ani dvou minut a velká část se jich naopak nevyšplhá ani na minutu. Jednoduše ten typ alba, u něhož se nestačíte ani uvelebit v křesle a šest tracků už je za vámi.

Nicméně je to tak správně – nedokážu si představit, že by snad „Start Our Revenge“ mělo být delší. Něco mezi 20 a 30 minutami je tak akorát i na mnohem pohodovější grindovky, natožpak u takového chlívu, jaký předvádějí zrovna Trigger. Němci totiž drtí naprostou zběsilost na pomezí grindcoru a powerviolence, možná s trochou poprašku od kolegy fastcoru. A zasvěcení už jistě vědí, protože jak se řekne powerviolence, tak prostě není na místě očekávat cokoliv jiného než palbu toho nejhrubšího zrna.

Abychom si však rozuměli – sice „Start Our Revenge“ nazývám chlívkem a brajglem, což je dozajista pravda, ale nemyslím to v pejorativním slova smyslu. Je sice pravda, že na tyhle hudební odnože nejsem nějaký na slovo vzatý odborník a poslouchám to spíš jen sem tam, takže se v oblasti grind / powerviolence stále považuji spíš za laika, přestože nějakým minimálním rozhledem už disponuji, ale zrovna muzika Trigger se mi fakt líbí. Až do nynějška jsem o jejich existenci neměl potuchy a do poslechu „Start Our Revenge“ jsem šel s tím, že to bude bordel jako svině (ostatně, co jiného čekat od powerviolence), což jsem také dostal, jenže je tu jedno „ale“…

Ono totiž ani v takovéhle zuřivé agresi nejsou Trigger antihudebním svinstem, což je bohužel něco, s čím z mého pohledu nemalá část powerviolence a fastcore scény trochu zápasí… jako kdyby si mnozí mysleli, že to stačí jen řezat. Trigger samozřejmě disponují klasickými žánrovými prvky, takže očekávejte baskytarový humus, ultra zběsilé bicí a uječený vřískot na pozici vokálu. Tahle kombinace se vás nebude na nic ptát a jednoduše vás smete. Oukej, to beru, tohle je normálka. Tu a tam však Trigger dokážou i lehce zpomalit a namísto agrese vybalit kurevsky hutnou pasáž s „basou proklatě nízko“ a právě v takových chvílích se Němci vydávají někam ke hranicím sludge.

Takové momenty jsou ovšem na „Start Our Revenge“ v naprosté menšině, o tom žádná. Avšak i takováhle malá dávka sludgového bahna, již Trigger předvádějí kupříkladu v „Destroy Your Mind“, „Creating This Madness“ nebo „Dead Is God“, stačí k tomu, aby výsledek hned působil jiným dojmem. Jasně, ve finále si je většina tracků beztak podobných jako vejce vejci, a když se uprostřed jedné písničky přepnete do prostředku jiné, ve čtyřech případech z pěti nepoznáte změnu (ten pátý případ je, když se zrovna náhodou trefíte do onoho bahna), ale nějak to vlastně ani nevadí. Nebudeme si nic nalhávat – kdo si pouští zrovna tohle, tak prahne spíš po agresi než po nějaké virtuozitě. A přesně tohle „Start Our Revenge“ nabízí, jen to s těmi několika přesahy do sludge není až takový bezmozkový výplach.

Navrch přihoďte již zmiňovaný fakt, že „Start Our Revenge“ trvá jen nějakých 24 minut, díky čemuž to kolem vás prosviští jak nic, a výsledkem je až překvapivě zábavná fošna. Třeba je to tím, že jsem podobnou muziku zas nějaký čas neposlouchal, takže se mi Trigger prostě strefili do noty, ale nemůžu si pomoct, „Start Our Revenge“ je zábava, a to i při domácím poslechu. Jasně, obecně vzato to není žádné opusální veledílo, ani to není věc, kterou by si mohl s klidem pustit kdokoliv, ale jestli máte chuť na hudební zvěrstvo, vedle něhož je i většina rychlopalebného black metalu muzikou pro děti předškolního věku, tak se Trigger určitě dají doporučit.

Trigger – Start Our Revenge


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.