Truchło Strzygi - Nad którymi nie czuwa żaden stróż

Truchło strzygi – Nad którymi nie czuwa żaden stróż

Truchło Strzygi - Nad którymi nie czuwa żaden stróż

Země: Polsko
Žánr: black metal / punk
Datum vydání: 15.2.2019
Label: Godz ov War Productions

Tracklist:
01. Puls trupa
02. Jasna pustka
03. Złudny spokój jesieni

Hrací doba: 12:17

Odkazy:
bandcamp

K recenzi poskytl:
Godz ov War Productions

O polské rouhače Truchło strzygi jsem poprvé zavadil minulý rok, kdy vydali svojí prvotinu „Pora umierać“. Už ta se mi zamlouvala, ale tak nějak jsem si říkal, že by to mohlo být klidně ještě lepší. Na pokračování se nemuselo dlouho čekat, v únoru se totiž kvarteto ozvalo znovu, a to prostřednictvím ípka nazvaného „Nad którymi nie czuwa żaden stróż“.

Když si člověk prohlédne obálku „Nad którymi nie czuwa żaden stróż“, případně i promo fotky a videoklipy skupiny, zřejmě každému začnou na mysl vyskakovat nejrůznější asociace se známými extrémně metalovými kapelami; Bathory, Blasphemy, Goatlord, Mayhem nebo snad Sodom? Takový mišmaš hudba Truchło Strzygi rozhodně není, ale tato poznámka spíše poukazuje na to, jak se tu hledí na velikány a zavedené zvyklosti, protože to se právě odráží i v hudbě samotné.

Truchło strzygi hrají staroškolský black metal poháněný kupředu pořádnou dávkou punku. Ačkoliv to takhle nezní kdovíjak atraktivně, Truchło strzygi to umí podat obdivuhodným způsobem. Přestože se tu neděje nic překvapivého a už vůbec ne inovativního, jednoduše to rve hlavy. „Nad którymi nie czuwa żaden stróż“ obsahuje pouze tři skladby, což je nějakých 12 minut, a utíká to tak rychle, že si ho s chutí dávám většinou hned několikrát za sebou. Jejich styl by se dal docela přirovnat k punkovému období Darkthrone nebo kapelám jako Chapel, Malokarpatan či Midnight, ale u Truchło strzygi vnímám onu blackmetalovou esenci silněji, i když i tady je to ohlížení za heavy/speed metalem přítomno.

Jak jsem psal na začátku, dlouhohrající placka „Pora umierać“ je dobrá, ale mohla být i lepší. EP „Nad którymi nie czuwa żaden stróż“ toho vyššího stupínku dosáhlo. Všechny tři skladby jsou opravdu povedené a netrvá dlouho, zaryjí se do paměti. Hodně mě tu baví zpěv, kterému je docela překvapivě dobře rozumět a polštiny znalý posluchač nebude mít problém rozklíčovat náměty textů. Polština vůbec nevadí, protože v podání Gambitova naléhavého řevu sem sedí naprosto přirozeně a nad jazykem není vůbec důvod se pozastavovat. Současně jeho občasné skřeky a jiné výjevy působí svojsky, což je v kombinaci s tím primitivním randálem krásné.

Nahrávka je uvedena zvuky, jako když někdo vylézá z hrobu, poté pronese krátký proslov, chopí se nástroje a začíná jízda, která až do konce neustane. Mezi písněmi není nijak znatelná pauza a „Nad którymi nie czuwa żaden stróż“ tak neztrácí ani na moment svou sílu. Poskládání všech tří kusů je celkem jasně dané, většinou se opírají o nějaký riff, kolem něhož je poté střídáno energické punkové tempo s tím druhým, ve vyšších otáčkách a víru blastbeatů. Občas dojde na melodické kytary a dokonce se v určitých momentech dostaví i lehce epické záchvěvy, třeba když se v úvodní „Puls trupa“ ozve sborový zpěv. Mám-li vybrat, úplně nejvíce mě bere „Jasna pustka“, konkrétně její výborný začátek. Ale oblíbených pasáží tu mám několik a vlastně bych mohl s každým poslechem vybrat jinou.

„Nad którymi nie czuwa żaden stróż“ je jednoduchou, ale vysoce účinnou nahrávkou, až si říkám škoda, že se jedná pouze o třípísňové épéčko. Tenhle black metal punk se jim podařil namíchat skvěle, má to svoji chytlavost, silné motivy a je to uvěřitelné jako pocta a zároveň oslava daného žánru. Ani po mnoha protočeních se mi to ještě neoposlouchalo a tuším, že se k tomu budu vracet i do budoucna. Rozhodně doporučuji.


1 komentář u „Truchło strzygi – Nad którymi nie czuwa żaden stróż“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.