Vanessa - Ghost Army

Vanessa – Ghost Army

Vanessa - Ghost Army

Země: Česká republika
Žánr: EBM
Datum vydání: prosinec 2019
Label: ZNK

Tracklist:
01. Nibiru
02. Captagon
03. Nepodobat se jim
04. Matka je zlo
05. Špína Evropy
06. Fotr je v lochu
07. Digitální řev
08. Mrtvá dáma
09. Mr. 4/8
10. Bílá Bbohyně
11. Obyčejná penetrace

Hrací doba: 44:00

Odkazy:
facebook

Jsou to už téměř tři roky, co domácí EBM kult Vanessa zval všechny své příznivce, aby si přišli do Rock Café plivnout na jeho hrob. Vše nasvědčovalo tomu, že to bude naposledy, co se Diskopíča vlnila, kdy se polykal ďábel, a co se házeli živí červi do publika. Samir si šňupnul přímo na pódiu jelo se do pekla i do Kolumbie a všechno to další, co k Vanesse patří. Legenda se rozloučila se ctí a s bizarností sobě vlastní.

Nečinnost ovšem Vanesse nevydržela moc dlouho. Vlastně uběhla jen chvíle a kapela se vrátila ve štíhlejší sestavě čítající jen trio Samir Hauser, Miroslav Papež a Jaroslav Stuchlý. Do přípravy nové desky „Ghost Army“ se ale borci pustili s vervou a z crowdfundingové kampaně se nejenže podařilo vytěžit požadovanou ambiciózní částku 260 000 Kč, ale ještě dalších téměř padesát klacků navrch. Z toho myslím plyne jediné – po muzice Vanessy je tu stále hlad a ani čachry s odchodem a návratem skupině na lákavosti neubraly.

Osobně tohle končení kariéry a opětovné příchody po pár letech nemám příliš v lásce, ale zrovna u Vanessy mě to z kdovíjakého důvody ani nesralo. Snad i proto, že mě nijak nepřekvapilo, když se kapela k životu opět probrala, vlastně jsem to trochu čekal. Tak či onak, na „Ghost Army“ jsem se těšil docela fest. Očekávání nicméně silně zchladila první demo ukázka „Mr. 4/8“, což je fakt otravná primitivní halekačka. Sice ji dopředu ženou elektro rytmy, ale svým humpoláctvím má blíž k vidláckým agrorockovým vyřvávačkám (upozorňuji, že to neříkám kvůli vulgárnímu texty, jenž mi naopak na písni přijde jako to nejzábavnější) než kvalitě, jakou Vanessa předváděla na „Ave Agony“ nebo „Antidotum“, tedy předešlých dvou deskách nové éry.

Finální verze „Mr. 4/8“ na samotné desce je o trochu snesitelnější, pořád si nicméně myslím, že se hudebně jedná trochu o přešlap a zároveň jeden z nejslabších momentů „Ghost Army“. Druhým takovým je první polovina „Obyčejné penetrace“, kde rádoby mluvené slovo spíš vysírá. Škoda, protože druhá část songu je hodně ok a desku zakončuje v trochu „éteričtějším“ a „atmo“ pojetí, což mi přijde fajn. Ale platí to jenom pro CD verzi, poněvadž na vinylu tahle skladba chybí a celkově je na asfaltu tracklist proházený docela jinak.

Začal jsem sice tím nejhorším, ale jinak je „Ghost Army“ vlastně dobrá deska. Kecy o nejtvrdším albu jsou ale pičovina, a jestli by si někdo myslel, že se jedná o nejlepší album Vanessy, tak se hodně mýlí. Novinka má totiž jeden docela velký problém. Většina tracků je dobrá, ale trochu mi tu chybí nějaké opravdu zásadní kusy, u nichž bych si mohl být jistý, že si je budu s velkou chutí pouštět i za x roků a nikdy nepřestanou bavit.

Vanessa

Můžete tomu říkat třeba hity, ale tohle pojmenování asi úplně nevystihne jakousi elektrizující energii těch nejlepších zářezů, s nimiž Vanessa dokázala pravidelně přicházet i po svém návratu. „Ave Agony“ mělo „Spolkni ďábla“, „Ahoj, chcípni“, „Fízla na speedu“ nebo „Zrcadla“. „Antidotum“ zase světu dalo pecky jako „Dobře organizovaná tlupa“, „Fuck B.“, „Krev teenagerů“ nebo „Holky z gymplu“. Ale „Ghost Army“? Ty nejpřísnější parametry snese snad jedině „Captagon“, což je fakt exkluzivní jeba, a už s trochu přivřenýma očima má takový potenciál ještě „Bílá bohyně“ jejíž „tak honem, než skončí otrava alkoholem“ se z hlavy dostává jen těžko. Upřímně jsem však doufal ve víc.

Netvrdím, že se jedná o jediné dobré tracky na „Ghost Army“. Svoje kouzlo má určitě i „Nepodobat se jim“, „Fotr je v lochu“ a „Digitální řev“, jejíž agrese mi nakonec taky sedla, ačkoliv se to na první poslech tvářilo trochu mdle. „Matka je zlo“ mohla a měla být lepší, pořád jako kdyby se měla rozjet do nějaké rychty, ale nestane se to, takže i navzdory textu tomu chybí větší šmrnc. „Špína Evropy“ mi díky atmo-refrénu připomněla „Ragnarök“ z minulé desky, akorát že minule to mělo větší dopad. „Nibiru“ a „Mrtvá dáma“ jsou stravitelné, ale vesměs takové nevýrazné a na albu fungují spíš jako neurážející natažení hrací doby. Třeba „Mrtvou dámu“ si prakticky ani nepamatuju, a kdyby „Nibiru“ nebylo hned první, byl by na tom ten track stejně.

Nechci znít zbytečně zapškle, protože svým způsobem mám vlastně radost, že je Vanessa zpátky a opět bude rozsévat hnus a dekadenci z pódia. Ve skutečnosti se mi na desce vyloženě nelíbí jen jeden a půl songu a vlastně ani ty nejsou tak hrozné, aby se to nedalo přežít a musel jsem to bez milosti přeskakovat. Lze tedy bezpečně říct, že „Ghost Army“ skupině ostudu nedělá. Na vynášení do nebes to ale prostě není. Vanessa je skvělá kapela a největší eso tvrdé elektronické hudby v České republice, a proto je nutné na ni klást ty nejvyšší nároky, jimž „Ghost Army“ i navzdory svým kvalitám dostává jen zčásti. Přesto a zároveň i proto doufám, že nejde o poslední fošnu a že Vanessa hodlá tvořit i nadále, protože není sporu o tom, že ještě má co říct.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.