VRTRA - My Bones Hold a Stillness

VRTRA – My Bones Hold a Stillness

VRTRA - My Bones Hold a Stillness

Země: USA
Žánr: black / doom metal
Datum vydání: 2.9.2016
Label: Sentient Ruin Laboratories
Původní vydání: 14.7.2016, selfrelease

Tracklist:
01. Perpetually Hag Ridden
02. The Cold Suffocating Dark Goes on Forever
03. My Bones Hold a Stillness

Hrací doba: 30:40

Odkazy:
facebook / twitter / bandcamp

K recenzi poskytl:
Sentient Ruin Laboratories

Label Sentient Ruin Laboratories sice nefunguje nijak zvlášť dlouho, ale i během toho nízkého počtu let se stačil vyprofilovat v dosti zajímavou agilní firmičku. Její největší nevýhodou je pro našince domovina ve Spojených státech amerických, což se rovná nechutným pálkám za dopravu, ale z hlediska muziky si není na co stěžovat. Sentient Ruin Laboratories se zaměřují na extrémní špínu a v jejich portfoliu se to jen hemží parádně hnusnými bandami z žánrů jako black, death nebo crust, ale najdou se tu i sludge, doom nebo noise věci. Stylové zaměření tedy není zrovna úzké a společným jmenovatelem budiž spíše ohavná atmosféra. Což se mi líbí – stejně jako vysoce sympatická skutečnost, že se vydavatelství nebojí objevitelské činnosti a tahá na světlo i slibné debutující formace.

A do takové dobré společnosti krásně zapadá i čtyřčlenná smečka VRTRA ze Sacramenta v Kalifornii. Hudebníci se ukrývají pod nic neříkajícími písmenky, u nichž ani není zřejmé, jaké písmenko ovládá jaký nástroj. Důležité je ovšem to, že skupina vydala v půli července vlastním nákladem svůj dlouhohrající debut „My Bones Hold a Stillness“, aby se jej začátkem září ujali právě Sentient Ruin Laboratories a vypustili reedici na audiokazetě (původní press rovněž na MC). A klidně mohu ihned prozradit, že si to VRTRA zaslouží, poněvadž jejich první fošna je setsakra povedená.

„My Bones Hold a Stillness“ se jen lehce přehouplo přes půlhodinky hracího času, nicméně s ohledem na fakt, že tracklist obsahuje pouhé tři položky, je asi jasné, že budeme mít co do činění s kompozicemi delšího rázu. Nečekejte žádnou standardní písničkovou formu, VRTRA budují mohutné těžké kusy, jimž můžete říkat doomově pomalý black metal úplně stejně jako blackmetalově hnusný doom metal. Ono je to nakonec vcelku šumák, protože gró netkví v tom, jak si to formálně pojmenujeme. Tím stěžejním na „My Bones Hold a Stillness“ je totiž hutnost a působivá hudební stěna, která člověka při poslechu obklopí kolem dokola. VRTRA dokážou budovat vysoký tlak a namíchat pořádně hustou atmosféru, což jsou dvě největší přednosti nahrávky.

Na druhou stranu bych Američanům křivdil tvrzením, že deska nenabízí nic jiného než nátlakovou kytarovou hradbu. Ta je bezesporu většinovou náplní alba, což ovšem neznamená, že VRTRA neumí přijít i s táhlými kytarovými melodiemi, jejichž přítomnost celý počin příjemně provzdušní a nabídne vítané zpestření, aniž by to šlo ústřední náladě alba škodilo. Leckdo by mohl tvrdit, že se tímhle melodickým sólováním, v němž exceluje především finální titulka „My Bones Hold a Stillness“, VRTRA blíží na dohled post-metalu – úplně stejně jako by mnozí mohli tvrdit, že oním nátlakem se Američané dotýkají sludge – ale vězte, že zde to má svoje opodstatnění. VRTRA s těmito momenty šetří, dávkují je spíš jako koření, s nímž svůj výraz posouvají o kousek dál, aby neupadli do stereotypu. Zároveň jsou to všech případech výborně napsané linky, které jsou daleky jakékoliv homosexuality, na niž post-metalové motivy mnohdy trpí.

Příliš slov kritiky pro „My Bones Hold a Stillness“ nemám. Deska mě fakt upřímně baví. Chvilku trvá, než odhalí všechna svá zákoutí, ale hned od prvního poslechu jsem cítil, že v tom něco je a že dává smysl to poslouchat. Docela by mě zajímalo, kdo přesně za VRTRA stojí, protože pokud jde skutečně o mladou sebranku bez předchozích zkušeností, pak všechna čest. Na debutový počin je to totiž kvalitní šleha, s níž Američané dávají na frak i zavedenějším formacím. Nebudeme to dále prodlužovat – VRTRA se hned na začátku své cesty prezentují výborným albem a jako vysoce slibné jméno, jehož další kroky se určitě vyplatí sledovat. Rozhodně doporučuji k poslechu!


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.