Epic Rap Battles of History poster 2015

Epic Rap Battles of History, The Jackpot Golden Boys

Epic Rap Battles of History
Datum: 18.10.2015
Místo: Praha, Storm
Účinkující: Epic Rap Battles of History, The Jackpot Golden Boys

Hádám, že velká část z vás již o Epic Rap Battles of History slyšela a má představu, oč se jedná, protože už vlastně jde o poměrně velkou věc, nicméně je pravda, že největší popularitu má tento YouTube seriál především v anglicky mluvících zemích, takže o tom z formálních důvodů nějakých pár slov ztratíme.

Již jsem prozradil, že jde o YouTube kanál, jehož počet odběratelů je jen tak mimochodem vyšší než počet obyvatel naší republiky. To, co je náplní, vlastně dost dobře prozrazuje už název – Epic Rap Battles of History. Zjednodušeně řečeno jsou to rapové bitvy mezi různými fiktivními nebo historickými postavami, ať už žijícími nebo dávno mrtvými. Takhle se spolu střetli namátkou Adolf Hitler a Darth Vader (tihle dva pro velký úspěch dokonce třikrát), Justin BieberBeethoven, Kleopatra a Marilyn Monroe, BatmanSherlock Holmes a tuny a tuny dalších. Aktuálně je série na čtyřech sezónách, které dohromady dávají 57 dílů / bitev.

Ačkoliv celou věc vyrábějí lidé, kteří nejsou žádná jelita a mají hudební talent, takže se to vlastně dá poslouchat i jako normální muzika, na prvním místě je přece jenom hlavně zábava. A zábavná tahle záležitost – přinejmenším tedy z mého pohledu – opravdu je. Je pravda, že pár trochu slabších dílů se najde, ale takových je naštěstí minimum a většina bitev si drží fakt vysokou laťku a ohromně mě to baví. Já osobně jsem nikdy nebyl nějaký fanda YouTuberů, celý tenhle trend mám totálně na párku a jde to absolutně mimo můj záběr, ale zrovna Epic Rap Battles of History je výjimkou potvrzující pravidlo a od doby, kdy jsem na to prvně narazil (což bylo někdy v roce 2012, kdy zrovna běžela druhá sezóna), to s chutí sleduju.

Epic Rap Battles of History ovšem nežije jen na internetu, ale i na koncertních pódiích, kam se seriál občas přesune v rámci živých vystoupení. A když bylo ohlášeno turné po Evropě i se zastávkou v Praze, tak jsem měl jasno, že si to ujít nenechám. A vzhledem k tomu, že (jak známo) dny v kalendáři s radostí ubíhají raketovou rychlostí, neděle 18. října nadešla dřív, než se člověk nadál. Hurá na věc…

Zaznělo (nekompletní výběr):
Season 1:
• John Lennon vs. Bill O’Reilly
• Darth Vader vs. Hitler
• Justin Bieber vs. Beethoven
• Einstein vs. Stephen Hawking
• Gandalf vs. Dumbledore

Season 2:
• Master Chief vs. Leonidas
• Steve Jobs vs. Bill Gates
• Barack Obama vs. Mitt Romney
• Moses vs. Santa Claus
• Nikola Tesla vs. Thomas Edison
• Mozart vs. Skrillex
• Rasputin vs. Stalin

Season 3:
• Miley Cyrus vs. Joan of Arc
• Bob Ross vs. Pablo Picasso
• Rick Grimes vs. Walter White
• Goku vs. Superman
• George Washington vs. William Wallace
• Artists vs. TMNT

Season 4:
• Zeus vs. Thor
• Jack the Ripper vs. Hannibal Lecter
• Steven Spielberg vs. Alfred Hitchcock
• Terminator vs. RoboCop

Další:
• Harrison Ford vs. Eminem [improvizovaná bitva]

Klub Storm nebyl ani zdaleka plný, vlastně byl spíš takový trochu poloprázdný a s natřískanými kotli, jaké tu mívá Sodoma Gomora (na ničem jsem tu od přestavby dřívějšího Matrixu na nynější Storm ještě nebyl), se to srovnat nedalo ani náhodou. Alespoň se tu ale taky jednou dalo trochu dýchat, když nebylo tak narváno takovým způsobem, že se musí potit pomalu i omítka, jako když tu hrává zmiňované horrorcorové komando. Na druhou stranu, všichni, kdo ten večer dorazili, evidentně věděli, na co jdou a co by měli očekávat, takže duo Nice Peter a EpicLLOYD a jeho DJové (z nichž jeden, Give Me Motion, vypomáhal i vokálně a také si později střihl roli Barracka Obamy a Nikola Tesly v příslušných bitvách) měli dost slušnou podporu hned od začátku, který nastal krátce před devátou hodinou…

Po troše té DJské masturbace show začala s úplně prvními bitvami, které kdy pod hlavičkou Epic Rap Battles of History vyšly na začátku první sezóny – „John Lennon vs. Bill O’Reilly“ a „Darth Vader vs. Hitler“. Dál už to jelo ve vysokém tempu a těch songů zaznělo fakt hodně, jelikož celé vystoupení trvalo hodně přes hodinu a půl a většina písniček je dost krátká. Nekompletní výpis toho, co padlo, najdete v boxu na straně, ale jedná se o dost nekompletní seznam – jednak si to už takhle s odstupem nevybavím všechno, druhak spousta u spousty bitev zazněla třeba jen jedna sloka v rámci medley několika songů. A když už jsme u toho (a to se mi popravdě moc nelíbilo), některé bitvy zazněly bez svého instra známého z videí, jen rap + triviální základní beat. Osobně bych to radši slyšel i s instrem.

Avšak nejenom muzika byla náplní vystoupení Epic Rap Battles of History. Tahle záležitost je samozřejmě především komedie, což se potvrdilo i živě, takže nemalou část času ukrojilo i povídání jednoho nebo druhého protagonisty, které většinou zrovna nepovídající kolega využil k tomu, aby na sebe navlékl převlek. Právě převleky a další rekvizity také nechyběly, ale samozřejmě nebyly ani zdaleka tak epicky vymakané jako v samotných klipech, což je ale pochopitelné.

Nicméně nejen kvůli povídání měl ten, kdo nerozuměl anglicky, docela smůlu. Nedílnou součástí show byla rovněž živá interakce s publikem. Muzikanti si zvali na pódium fanoušky, aby se ujali rapování některých bitev, ale zrovna v Praze se příliš odvážlivců nenašlo. Jako první se tam trochu nedobrovolně dostal týpek, jenž někdy dříve toho dne potkal v kavárně Nice Petera a poprosil jej o zahrání „Moses vs. Santa Claus“… asi moc nepočítal s tím, že jej pak vytáhnou na stage. O dost lépe ovšem dopadl borec, který se ujal role Alberta Einsteina v bitvě „Einstein vs. Stephen Hawking“, protože ten to měl zjevně naučené a vyseknul to tam kvalitně. Ke konci se pak předvedl ještě jeden malý klučina s partem EpicLLOYDa z dílu „Nice Peter vs. EpicLLOYD“, ale s tímhle zas nepočítali sami vystupující, protože tady naopak neuměl svá slova sám Nice Peter, aby se prckovi postavil. Za zmínku stojí taky to, že v jedné bitvě, konkrétně v roli Johanky z Arku„Miley Cyrus vs. Joan of Arc“, se představila i Sulai Lopez, která se jinak v Epic Rap Battles of History stará o design kostýmů.

Během setu se Nice Peter a EpicLLOYD vydali i mezi lidi, kde odrapovali několik bitev. Nejprve návštěvníky rozdělili na dvě půlky a v uličce předvedli „Terminator vs. RoboCop“ (půlka lidí měla podporovat jednu postavu a druhá druhou – větší ohlas měl EpicLLOYDTerminátorem), poté kolem sebe nechali vytvořit kruh a zde odzpívali „Zeus vs. Thor“ a také freestyle bitvu s postavami, které si zvolili sami fanoušci. Nakonec proti sobě šli Harrison Ford a Eminem.

Večer byl celkově docela povedený a upřímně jsem se bavil, přestože celá show nepatřila k nejkratším. Na druhou stranu, asi bych lhal, kdybych tvrdil, že jsem to nečekal ještě lepší. Jsem sice rád, že jsem to viděl, líbilo se mi to a i živě to mělo svoje kouzlo, ale ze samotných videí je to asi ještě o kousek zábavnější. Nicméně, co jsem pak zaslechnul hned po koncertě (ne, že bych poslouchal cizí rozhovory, ale když někdo řve tak nahlas, že nejde neslyšet, co povídá…), někteří jedinci z toho měli druhé Vánoce, tak možná už jsem toho viděl tolik, že jsem prostě rozežraný, kdo ví…

Ještě před samotnými Epic Rap Battles of History vystoupila dvoučlenná (bicí a kytara+zpěv) předkapela The Jackpot Golden Boys, jejíž oba členově později dělali i křoví (drželi některé kulisy, dělali želvy v bitvě „Artists vs. TMNT“ a tak) v hlavním programu. Jejich vlastní koncert byl ale takový, že bych si ho klidně odpustil. Musí se nechat, že tam byla dobrá a bezprostřední komunikace s publikem, ale to bylo tak všechno… když jsou totiž kecy mezi písničkami zábavnější než samotné písničky, tak je to prostě špatně. Hudebně to totiž byla totálně nudná, uniformní a předvídatelná kytarovka. Lidi se u toho sice bavili a na konci dokonce došlo i na stagediving, ale pro mě osobně to byla šílená nuda… takový ten koncert, kdy si radši jdete koupit na bar další pivo, přestože na něj nemáte chuť, jen abyste zabili pár minut času, než nadejde to hlavní, kvůli čemu jste přišli. Z tohohle výstupu mě nejvíc zaujala předělávka „Shake It Off“ od Taylor Swift, která byla totálně, ale totálně dojebaná (tedy – ta předělávka, ne ta Taylorka).


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.