Hentai Corporation poster 2013

Hentai Corporation, The Truth Is Out There

Hentai Corporation
Datum: 23.12.2013
Místo: Praha, Akropolis
Účinkující: Hentai Corporation, The Truth Is Out There

Hentai Corporation jsou kapela, které se podařila docela ojedinělá věc – bez řadového alba a pouze s jedním demem, dvěma EP a jedním singlem na kontě si vybudovali renomé a fanouškovskou základnu, které jim může závidět opravdu kde kdo. Je tedy jasné, že když už konečně doba dostoupila do okamžiku, kdy kapele debut s malebným názvem “The Spectre of Corporatism: Starship Shaped Schnitzels from Planet Breadcrumbs Are Attacking a Giant Tree Monster Who Has a Vagina and Holds Hitler Hostage” vyšel, strhne to asi docela velkou pozornost. No, a jelikož mám pořád v paměti jedinečný večírek, který Hentai Corporation uspořádali při příležitosti premiéry klipu “Equilibristic Brides”, vyrazil jsem i na zmiňovaný křest, protože to by v tom byl čert, aby to zase nebylo úplně boží…

Že jsou Hentai Corporation opravdu populární kapelou, to bylo dost dobře vidět už při příchodu k Paláci Akropolis, tedy klubu, ve kterém se měl křest odehrát a také odehrál. Středně velké hloučky lidí postávajících před vchodem, za dveřmi pak už regulérní tlačenice na šatnu a vstup… Po chvíli čekání se ale vevnitř trochu uvolnilo, a tak jsem do útrob podniku vstoupil i já. A netrvalo to ani dvě piva (mimochodem lituji všechny, kteří nechodili na bar stát do fronty vlevo, která byla proti té vpravo asi tak desetinová) a následoval přesun do sálu, kde se mezitím začalo schylovat k první hudební produkci večera. Hentai Corporation si pro tuto příležitosti pozvali ostravské The Truth Is Out There, kteří podle průvodních informací ve své muzice kombinují dubstep s metalcorem. Přiznám se na rovinu – čekal jsem nějakou corovku s lehkým elektro podmazem, která neurazí, ale ani nenadchne, ovšem The Truth Is Out There mi připravili velice příjemné překvapení. Bylo to působivé ještě než se začalo hrát, ale s prvními tóny se strhlo opravdové peklo. Hudba samotná, to byl nářez se vším všudy. Syntetizátor zde hrál suverénně největší roli, ale s kytarou, basou a bicími byl namíchám tak akorát, aby si obě složky – tedy ta dubstepová i ta metalcorová – navzájem nepřekážely a naopak se perfektně doplňovaly. Pamatujete si, když někdy před třemi lety In Flames spáchali kolaboraci s dubstepovými Pendulum a vylezla z toho třeba hitovka “Self vs Self”? Tak The Truth Is Out There hrají něco podobného, akorát to má asi tak stokrát větší koule. Vážně náklep jako blázen a celou dobu to se mnou šilo do všech směrů. No, a pak je třeba vzpomenout nasazení, s jakým čtvero muzikantů svůj set odehrálo. To bylo prostě neuvěřitelné a každý jeden člen kapely do toho šel s takovou vervou, že jsem nestačil zírat. Ti lidé se pro pódium snad narodili, protože u relativně malé kapely opravdu nebývá zvykem, že by šel na hranu pódia hecovat bubeník, do kotle za fanoušky seskočil basák a tak dále a tak dále… The Truth Is Out There byli tak dobří, že jsem jim s radostí odpustil i jeden pokažený song a pár jemnějších písniček, které v tom nářezovém kontextu vyzněly maličko hluše, i když byly samy o sobě dobré, protože večer zkrátka otevřeli ve velkém stylu. Můžu je doporučit všem, kterým nevadí kombinování metalu/coru s tvrdou elektronikou, a do hlavy mi nejde jen jediná věc – nijak přehnaná odezva publika, když to byl takový nářez.

Hlavní program, tedy vystoupení Hentai Corporation, přišel dříve, než jsem čekal. Od konce setu The Truth Is Out There totiž neuplynulo ani půl hodiny a na pódium už se soukaly hvězdy večera. Hentai Corporation jsou proslulí svou ujetou pódiovou prezentací, a jelikož jsem je už párkrát hrát viděl, plynuly z toho pro mě dvě věci – zaprvé jsem měl určitá očekávání ohledně intenzity a formy vystoupení, zadruhé jsem pak trochu čekal, že napočtvrté nebo pokolikáté jsem ten večer měl Hentai Corporation vidět, mě už nedokážou moc překvapit a tím spíš ne šokovat. A ze začátku to vypadalo, že se obě tato má očekávání naplnila. Vystoupení to bylo našlapané, plné energie a výkony všech muzikantů tradičně skvělé, jen jsem si celou dobu trochu říkal, že jako oukej, ale ten prvotní šok to nenahradí. Jenže to se změnilo v okamžiku, když se zpěvák Radek Škarohlíd jal přehodit přes sebe koberec z pódia a do něj zabalený začal předvádět šílené taneční pohyby, pak už to šlo ráz na ráz a já nestačil valit oči. Nebudu tu vypisovat seznam všeho, co Hentai Corporation předváděli nebo hlásili, ale za zmínku stojí minimálně dva momenty – odehrání klipovky “Equilibristic Brides” za doprovodu kompletního tanečního ansáblu obnažených bobrů (plus jednoho ve svatebních šatech opatřených cedulkou s nápisem “EQUILIBRISTIC BRIDE”) a pak samotný křest “The Spectre of Corporatism: Starship Shaped Schnitzels from Planet Breadcrumbs Are Attacking a Giant Tree Monster Who Has a Vagina and Holds Hitler Hostage”, který proběhl hrstí bramborového salátu (“protože mrdkou a šampusem, to už tu bylo”). Chechtal jsme se vážně nahlas, ale to asi v tomto případě málokoho překvapí. Že jsou Hentai Corporation cvoci a na pódiu vyvádějí všelijaké hovadiny, to je ale docela známá věc, a z tohoto úhlu pohledu byl nejzajímavější a alespoň pro mě zcela nový výběr skladeb. Krom osvědčených klasik (z nichž třeba takovou starou známou “No More Love” obohatil svým vokálem hostující basák z The Truth Is Out There) se totiž na setlist dostala i velká část nového materiálu a to dodalo celému koncertu úplně novou dynamiku. Jak vyšlo najevo, nové songy jsou totiž po hudební stránce dost variabilní a kapela tak nemusela spoléhat jen na své šoumenství, hlášky a oblibu starých písniček, ale nechat hovořit i samotnou hudbu. Tím v žádném případě nechci tvrdit, že by starší materiál Hentai Corporation byl jakkoli nekvalitní nebo něco podobného, ale poslouchat to samé pořád dokola se zkrátka jednou zají, takže nová muzika to obohatila skutečně skvěle.

Není asi tedy třeba dodávat, že stejně jako The Truth Is Out There večer výtečným způsobem otevřeli, Hentai Corporation zprostředkovali jeho vrchol v plné parádě a nezabránil tomu ani krátký a dobře zvládnutý výpadek kláves, ani sem tam praskající kontakty někde ve vedení. Křest to byl se vším všudy, a to jak hudebně, tak atmosférou, protože fans se do sálu nakonec vměstnala hromada a hvězdám večera přichystali opravdu monstrózní odezvu. Pomohly tomu i prostory klubu, protože zde muzikanti nejen že nemuseli dávat pozor, aby nemlátili nástroji o nízký strop, ale také se sem vešla nová velká plachta s logem kapely, a obecně ta vertikální prostornost Akropole celému koncertu rozhodně přidala na vizuální přitažlivosti. No a samozřejmě… sice to už zaznělo, ale obě kapely předvedly opravdu výborná a vizuálně jedinečná vystoupení, z nichž první mi dohodilo nového oblíbeného tuzemského interpreta a druhé pak potvrdilo status Hentai Corporation jako charismatických enfants terribles domácí scény, kteří mají namířeno hodně vysoko a rozhodně na to mají. Tak ať se po novince zapráší!


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.