Serj Tankian poster 2008

Serj Tankian, Fair to Midland

Serj Tankian
Datum: 5.6.2008
Místo: Ostrava, ČEZ Aréna
Účinkující: Fair to Midland, Serj Tankian

Vím, že už je to pár dní, co u nás měl koncert zpěvák kapely System of a Down, velký odpůrce typického amerického života a ještě větší odpůrce Bushovy politiky. Ano, mluvím o Serji Tankianovi, který minulý rok v říjnu vydal svou první sólovou desku, která nese název “Elect the Dead”, a rozhodl se ve svém turné zahrnout i naši malou zemičku. Chtěl bych se tedy s bámi podělit o své zážitky ze dne 5.6.2008, kdy se tento koncert konal. Začalo to jako každý druhý normální den, probouzení kolem 11:00 s tím rozdílem, že mě probudil zvonek – kámoš se přišel domluvit, v kolik a jak pojedeme do Ostravy. Po úspěšné domluvě jsme tedy kolem 13:00 vyrazili z domu na vlak, kde se k nám připojili kámoši, a mohli jsme vyrazit směr Ostrava. První háček však nastal už v Přerově, kde jsme měli přestoupit na vlak do Ostravy, tak jsme nevěděli přesně, který vlak to je, protože značení ČD je velice obdivuhodné a nepíšou cílovou stanici, ale pouze směr, a z toho nějak nelze vyčíst, co kam jede, pokud nejste blázni do zeměpisu. Nakonec jsme se drželi davu a společně jsme nastoupili do vlaku a naše cesta pokračovala. Po úspěšné cestě a dobré přípravě kamaráda, který zjistil jaké tramvaje jezdí k ČEZ Aréně, jsme stáli zhruba v 16:00 před touto budovou. Najednou nastala otázka, co budeme ještě ty dvě hodiny dělat. Samozřejmě jsme zapadli do první hospody, která byla hned naproti aréně. Objednali jsme si pivka a po 20 minutách jsme se jich dočkali. Naštěstí takové pivo jsem měl jenom v Ostravě a musel jsem jim ho tam nechat, protože bylo naprosto hnusné (doufám, že mě teď neukamenují Ostraváci, ale já jsem zvyklý pít Stellu). Potom jsem se odpojil od svých přátel ze Zlína a připojil jsem se ke kamarádům, kteří jsou z Frýdku-Místku, a pomalu jsme se přesunuli ke vstupu do haly, kde začalo to nekonečné čekání. Tady bych chtěl říct, že organizace nebyla nejspíš dokonalá, protože koncert měl začít už v 19:00, ale pořadatelé začali pouštět do haly něco málo po 19:00 a samostatný koncert začal až kolem 20:00, a to musíte uznat, že to bylo kurevsky dlouhé čekání. (smích)

Takže tak 20:05 se na pódiu objevila kapela jménem Fair to Midland a dovolil bych si tipovat, že podle toho, jak se lidé během jejich vystoupení chovali, tak o nich nikdy neslyšeli. Samozřejmě se našli i lidé, kteří se snažili rozhýbat trochu dav a zpívali jejich písně (mezi ně patřím samozřejmě i já). Bohužel se nám to nepodařilo. Musím ale říct, že jako předkapela předvedla slušné vystoupení a kluci se opravdu snažili. Odehráli něco kolem 7-8 písní, ale to, co mě nejvíc zarazilo, nebyly záchvaty, které měl zpěvák během vystoupení, ale to, že na konci svého vystoupení ani nepoděkovali a ani se nerozloučili. Možná se jim ani nedivím, protože většina davu stála a nic nedělala. Poté se na pódiu objevili pořadatelé a jako mravenci začali odnášet aparaturu Fair to Midland. Potom na pódium přišli lidé od Serje a začali zvučit nástroje, které zvučili maximálně tak pět minut, což mě velice překvapilo, ale větší zádrhel byl u nastavování mikrofonů, protože pořadatelé mluvili do mikrofonů, ale bohužel je nešlo slyšet. Zničehonic zhasla světla a lidé začali jásat, ale mně to bylo divné, protože mikrofony nevydávaly žadný zvuk, ale potom mi řekl kamarád, že ten zvuk z mikrofonu při zvučení slyší pouze zvukař, a tak jsem začal křičet taky. Nejdříve se na podiu objevili chlápci v černém obleku s kloboukem, ale pořád jsem nemohl nějak najít toho hlavního chlapíka v bílem obleku s klouboukem. Zbytek kapely už hrál intro “Sound of War” a na pódiu se objevuje chlápek, kvůli kterému jsem jel do Ostravy.

Setlist Serj Tankian:
01. Sounds of War
02. Empty Walls
03. Feed Us
04. Lie Lie Lie
05. Saving Us
06. Baby
07. Sky Is Over
08. Praise the Lord and Pass the Ammunition
09. Money
10. Elect the Dead
11. Honking Antelope
12. Beethoven’s Cunt
– – – – –
13. The Unthinking Majority
14. Holiday in Cambodia [Dead Kennedys cover]

Jakmile se objevil na pódiu, lidé začali křičet a já viděl, jak se jeho tvář začala usmívat od ucha k uchu a smekl klobouk. Přidal se k muzikantům a po konci tohoto intra na nic nečekali a bubeník odbouchal “Empty Walls” a musím uznat, že mě překvapilo s jakým tempem nastoupili. Před námi se vytvořil malý kruh, kde lidi pogovali. Nejvíc mě překvapilo, že celá hala zpívala nejenom tuto píseň, ale celou dobu koncertu. Po této asi nejznámější písni hned začali hrát “Feed Us” a po této písni nás Serj konečně pozdravil a představil i svou kapelu FCC (Flying Cunts of Chaos). Potom začal říkat, jak nás americká vláda zneužívá pro své vojenské zaměry a že to vše jsou lži! Já už tušil jakou píseň chce hrát a tušil jsem správně. Byla to píseň “Lie Lie Lie” a bylo neuvěřitelné, jak lidé zpívali, protože občas jsem neslyšel ani samotného Serje. Po této písni si Serj vzal kytaru a řekl, že tato píseň je věnována pro všechny krásné ženy z České republiky, a začal hrát “Saving Us”. Žasl jsem nad tím, jak někdo může pogovat na styl této písně, která je velice pomalá, ale dále už jsem to neřešil. Po této písni následovala píseň “Baby”, kterou Serj také odehrál na kytaru. Potom se ozvalo piano a zazněla píseň “Sky Is Over, která měla velký úspěch. Potom začal Serj říkat něco o společnosti a moc jsem mu nerozuměl, ale začali hrát “Praise the Lord and Pass the Ammunition”. Poté začal říkat, jak jsou peníze špatné a jak hýbou touto společností, a křičel “Fuck Money” a borci vedle mě začali říkat, ať jim tedy vrátí jejich 800 za lístek, což mě velice pobavilo. (smích) Následovala píseň “Money” a opět celá hala zpívala, což bylo naprosto úžasné. Potom Serj usedl za piano a já věděl, že bude píseň “Elect the Dead”, a bál jsem se toho, že toto bude už poslední píseň. Naštěstí ješte následovaly dvě písně, a to “Honking Antelope” a “Beethoven’s Cunt”. Muzikanti odešli a my začali skandovat “Serj, Serj”. Pořadatelé ukazovali, ať křičíme víc a víc a nakonec se nám podařilo Serje a jeho kapelu vrátit na pódium a zahráli nám ještě dva přídavky v podobě “The Unthinking Majority” a cover verzi “Holiday in Cambodia” od Dead Kennedys.

Bylo dobré vidět, jak Serj svou show vypiloval prakticky do dokonalosti a muzikanti z FCC jsou už aspoň trochu vidět na pódiu. Dále se mi libilo, jak měl Serj upravené písně a pomocí jednoho mikrofonu si upravoval hlas do ozvěny atd. Byl to velice dobrý koncert a pokud by byla taková atmosféra na každém koncertě, dovolím si tvrdit, že sem začnou častěji jezdit i ostatní skupiny. Serj ještě nakonec slíbil, že se brzo uvidíme a pozval nás na své koncerty. Tímto bych chtěl poděkovat všem, kteří se podíleli na atmosféře a hlavně agentuře, která tento koncert organizovala. Bohužel kamošův foťák se nějak posral a vlastní fotky nemám. Naštěstí díky pár fanouškům vám můžu zde hodit odkaz na jejich fotky a vy se můžete tak podívat na pár dobrých fotek. Fotky Sovietoviče najdete zde a fotky Tomxe najdete zde! Díky moc, kluci, a doufám, že se vám koncert líbil tak moc jako mě, a doufám, že mi pak zhodnotíte tento report. Jinak doufám, že i ostatní koncerty budou mít stejnou atmosféru jako tento. Na konec přidávám ještě fotku Serjova setlistu pro náš koncert, který mi poslal zYx, webmaster fanstránky System of a Down a bubeník System of a Down Revival – děkuju mu. Doufám, že se vám tento review bude líbit a své nazory pište do komentářů!


34 komentářů u „Serj Tankian, Fair to Midland“

 1. Pekný review ..chválim..Ja by som také nedokázal napísať asi..

  Btw: Premňa tento koncert znamenal to naj v mojom živote..nič lepšieho som nezažil a tento koncert je fakt že neopísateľný..FTM som poznal..nie síce slová ale ako skupinu a zopár songov..len hrali kus krátko :( to je aj škoda možno..

  Serj je proste BOH to čo robil s hlasom je fakt niekedy neuveriteľné..Atmosféru vysoko chválim..nečakal som že niečo také sa tam bude diať..Priam nádhera..Túžil by som to ešte pár krát zažiť :)

  Díki za uverejnenie fotiek..

  PS: Ak niekto pozná tú kočku z prvej mojej fotky tak nech mi pošle nejaký kontakt na mail :D dík

 2. Ja dekuji za to ze jsem je zde mohl uverejnit, protoze kamosuv fotak byl na picu :D Jinak ty tu slecnu neznas?:D dobre no :D Ja taky ne :D Mno o tom review rikej uciteli z cestiny :D dal mi z maturitni slohovky za 4 :D

 3. dobree :) Ehm.. ten fotak no.. :D byl jsem ten “neuspesny fotograf” ..Co se da delat. Lip mi vysly i fotky z mobilu.. Jinak opravdu skvela akce. Vic takovych koncertu.. :)

  Maly doplnek – par udalosti a lahvi zustalo utajeno a to je mozna dobre :D

 4. tyjo, moc krasne napsane :)az sem z toho mela husi kuzi a par slzicek tez malem ukaplo..:D podle toho, jak to mas napsane, fakt lituju toho , ze sem tam nebyla.. :(

 5. Speedy.. No ona bola z Česka ..ja som s ňou prehodil pár slov a odfotil sa..ale na kontakt som zabudol :D A tak teraz ľutujem :(

  No tak to maturitna slohovka je niečo iné..to ťa nebaví..a toto bol fakt zážitok a o tom sa dá písať vždy :)

 6. Aha :DD Aj tak se dá vyjadriť situace :P Úprimne povedať pravdu :D

  Á nejak prežijem aj bez nej..:DD Dáko bolo dáko bude :P Ale české baby ktoré počúvajú rock či metal sú kočky vážne..Rozmýšľam že zmením bydlisko aj štát :D

 7. Dobre vedieť :DD Prídem to tam obzrieť..len nech je ich čo najviac bez frajerov, lebo zadané ma netrápia :D

  Hehe ale dosť bolo OT :D Poďme radšej na Serja do Maďarska :P

 8. Uzasny koncert jeste s uzasnejsim Serjem :-) Jen mam ted strach, ze uz jsem FtM nezabloudi :-( Byla by skoda, rad si je poslechnu, klidne i jako headlineri :-)

 9. pěěkná recenze.) FtM jsem si užil hodně a taky jsem se snažil aspoň trochu “zpívat” s něma.. ale byli super:) a Serj bezkonkurenční !:)

 10. Porad si mi neodpovedel :D Z techto informaci se nic nedozvim, ale jestli je tam vubec neco slyset nebo zvuk je otresny a obraz jeste horsi?:)

 11. 2 Speedy : Zvuk je hodne luxusni jak uz pise Tom.x (viz nize), obraz neni je to jen mp3

  2 Tom.x : Bohuzel nasel jsem jen serje :-(

 12. To je sice parada, ale nez stahnu jenom blbe intro sounds of war, ktere je na tri casti na rapidu tak zdechnu :D kazdou hodinu tahat 100mb se mi vazne asi nebude chtit :(

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.