Sodoma Gomora poster 2015

Sodoma Gomora, James Cole, Lord Lhus

Sodoma Gomora, James Cole
Datum: 23.5.2015
Místo: Praha, Storm Club
Účinkující: Byzo, James Cole, Lord Lhus, Sodoma Gomora, Terror Crew

Aktuálně republikou křižuje (i když už za pár víkendů dospěje ke konci) společné turné Sodomy Gomory a Jamese Colea, které čítá celkem 16 zastávek. Jednou z nich byla samozřejmě i Praha, kde program doplnili další tři účinkující v čele s další horrorcorovou kultovkou Terror Crew. Na 23. května se tím pádem narýsoval dost zajímavý rapový večírek, tak hurá na věc…

Když jsem do klubu Storm dorazil, o zábavu se zrovna staral DJ BA2S, jehož si většina lidí bude nejspíš pamatovat jako někdejšího člena Chaozz. BA2S za pultem řádil až do půl deváté, nicméně vzhledem k tomu, že jsem dorazil teprve chvíli před půl, slyšel jsem jen konec jeho setu, během něhož jsem stihnul zaznamenat třeba „Parlamentní jatka“ od Sodomy Gomory nebo nějaké pecky od Insane Clown Posse (snad si to nepletu s pozdějším průběhem večera). Nedlouho po mém příchodu však přestal čistě DJský set a nastoupilo první číslo večera, jímž byl původem srbský rapper Byzo, jenž většinu své dosavadní tvorby jede ve svém rodném jazyce. Ačkoliv se Byzo snažil rozpoutat nějaký kotel a sypal to docela slušně, lidi na jeho snažení ještě moc nebrali. Pár prvních pařičů se sice objevilo, ale nebylo to nic velkého… a asi i právem, protože oproti šlehám, které následovaly později, byl Byzo přece jen asi nejslabším vystupujícím večera.

Oproti tomu Terror Crew už byli v jiné pozici a bylo znát, že na ně v publiku čeká početná řádka fandů. Nejprve nastoupil sám Evil Dope (za podpory DJe, samozřejmě, to snad ani nemá cenu explicitně zmiňovat) a otevřel koncert svým sólovým trackem, po němž se k němu přidal i maniakální kolega Haades, který mě osobně z celé téhle party okolo ZNK baví možná nejvíc. Každopádně, přišlo mi, že sólových songů od obou zúčastněných zaznělo snad víc než věcí od samotných Terror CrewEvil Dope předvedl třeba „Stop“, „Rapgenika“ nebo „Čecháčství“, zatímco Haades vytáhnul vály jako „President Evil“, „Dead Bodies Everywhere“ a hlavně mocnou hitovku „Home Office“ s kurevsky návykovým beatem… a kromě toho také od něj zazněly i nějaké nové kusy, které by se měly objevit na chystaném druhém sólovém albu. Nicméně, pár pecek z tvorby samotných Terror Crew rovněž zaznělo, jmenovitě třeba „Terror Crew Army“ nebo „Zabiják žen pt. 2“. Každopádně, Terror Crew byli rozhodně super jako čuně, jejich vystoupení ubíhalo pekelnou rychlostí, a než se člověk nadál, Evil D a Haades už se klidili z pódia pryč.

Jednotlivé sety na sebe navazovaly hodně rychle… hned po konci koncertu plynule pokračoval DJing, výměna za pultem také probíhala tak, že muzika ani na chvíli nepřestala, a po výměně DJů už začínal další regulérní koncert. Po Terror Crew se pultu ujal DJ Ill Rick a micu americký rapper Lord Lhus, jehož jsem až do té doby vůbec neznal. Lhus předvedl našlapaný hip-hop a v neposlední řadě taktéž brutální flow a především zpočátku to bylo setsakra zábavné. Postupem času mi však jeho show začala připadat mírně monotónní, přestože ji Lord Lhus ozvláštnil i trochou toho freestylu. Nic skutečně zásadního, co by celkový dojem vyloženě pohřbilo, to však naštěstí nebylo a celkově to přece jenom bylo dobré… Lord Lhus jel ve vysokém tempu, kotel mu nasazení zodpovědně oplácel, a kdybych tvrdil, že jsem se vůbec nebavil, tak bych zase kecal.

Hodinky již ukazují půlnoc a začíná jít do tuhého. Za pultem DJ Doemixxx a s mikrofonem v ruce nezačíná řádit nikdo jiný než James Cole. Nevím, jestli to není jen můj pocit, ale přijde mi, že tenhle týpek je oproti zbytku českého rapu docela jinde a hlavně svůj… ostatně to bylo vidět už jen na tom, že namísto rovného kšiltu na hlavě a dalších typických stylových propriet na pódium nastoupil s mafiánským lookem v košili, saku a frajerských černých brýlích a rozjel až do pekla našlapaný set. Když nic jiného, tak se Jamesovi musí nechat, že – a to při vší úctě ke všem ostatním – byl ten večer s mílovým náskokem nejzajímavější po vokální stránce. Vyjma rapu totiž jako jediný i skutečně zpíval a taky občas zařval takovým způsobem, že by se i vokalisté ze screama nemuseli vůbec stydět… to všechno navíc zalil suverénním vystupováním a koňskou dávkou charismatu. Stačí přidat našlapaný setlist, v němž v živém podání nejvíce zabíjely (aspoň u mě) „Peperi“ a především kulervoucí „Monstrum“ (mnohem lepší než z alba!) a je jasné, že to bylo jízda jako čuně.

Za pult se vrací DJ Ill Rick, což znamená jediné – jako zlatý hřeb večera (no, teď už spíš noci) přicházejí králové českého horrorcoru, Sodoma Gomora. A i když Terror Crew, Lord LhusJames Cole měli hodně dobrý kotel, při setu Sodomy se hned od začátku ukázalo, na koho všichni dorazili především a kdo měl ve Stormu největší fanouškovskou základu. Nemusíte mít tuhle kapelu rádi, ale jednu věc jim prostě nechat musíte – aniž by ŘezníkDeSadem jakkoliv uhnuli ze svojí splatter cesty a aniž by jakkoliv šli naproti popularitě nějakou podbízivostí, povedlo se jim kolem sebe vytvořit doslova kult. Takovou podporu, jakou měli ten den v Praze – fanatický kotel, který od prvního do posledního tracku hulákal úplně všechny texty (rozhodně ne jenom refrény!) – jim může jen tiše závidět takřka jakákoliv česká undergroundová skupina.

Jako první na pódium vlétnul samotný DeSade, který set otevřel svojí sólovou peckou „Sádismus“, po níž se k němu přidal i Řezník s nářezovkou „Pořád jenom hate“. Podobně jako u Terror Crew, i tady mi přišlo, že Sodoma Gomora dávala spíš sólové věci obou členů… tedy spíš Řezníka, protože od DeSada už zazněl jen „Kuřák“ a „Uječená píča“, zatímco z tvorby jeho maskovaného kolegy byly třeba „Burning Dreams“, „Creature of the Night“ (obě ve zkrácené verzi, jen Řezníkovy party bez featových pasáží), „Linka důvěry“ a samozřejmě také již zkultovnělá „Ta holka v mym sklepě“, při níž se k Sodomě poprvé přidal i James Cole. Ze songů od samotné Sodomy Gomory nechyběla kupříkladu „Éra déra“, „Insane Insane“, „Opilá soulož“ nebo „Parlamentní jatka“.

Jakmile skončila „Ta holka v mym sklepě“, namísto přídavku přišla jiná věc – na dvou obrazovkách vedle pódia měl veřejnou premiéru zbrusu nový klip Sodomy Gomory, „Chcípni!“, v němž se mimo jiné objevili třeba i členové domácího EBM kultu Vanessa. Po konci videa už to vypadalo i na konec celého večera, takže se dost lidí začalo otáčet a pomalu odcházet, když vtom Sodoma Gomora vlítla zpátky na stage a opětovně s podporou Jamese Colea padnul definitivně poslední track „Žižkovský bary“. To finále mi takhle přišlo malinko nedotažené, ale i tak byla Sodoma Gomora parádní a natřískanému Stormu předvedla hodně epickou jízdu… a jakkoliv i Terror Crew a James Cole byli skvělí, DeSade a Řezník si nakonec právem vyrapovali titul vrcholu celé akce.

Celkově vzato tedy super koncert. Snad jediné drobnosti, jež mě trochu rušily, byly, že mikrofony v průběhu takřka všech setů tu a tam chytaly vazbení a že u Terror Crew mohlo být instro trochu víc nahlas… zrovna Terror Crew mají fakt parádní beaty, takže možná malinko škoda, že je vokály přehlušovaly až tak moc. To jsou ale naštěstí jen detaily, jinak to byla pecka.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.