Lelahell

Lelahell

Lelahell - Al Insane... The (Re)birth of Abderrahmane
Země: Alžírsko
Žánr: death metal

Otázky: H.
Odpovědi: Lelahell
Překlad: H.
Počet otázek: 11

Odkazy:
facebook / twitter / bandcamp

ENGLISH VERSION HERE

Ahoj! Začněme s nějakou lehkou otázkou. Co výraz „Lelahell“ vlastně znamená? Google Translator mi poradil, že by to mělo znamenat něco jako „pro rodiče“ v arabštině… je to správný překlad?

Lelahel (s jedním „l“ na konci) je andělem zvěrokruhu, který vládne nad láskou, uměním, vědou a štěstím. Přišlo nám to jako znamení úspěchu a štěstí. Přidali jsme na konec „l“, protože už existuje jedna italská rocková kapela se jménem Lelahel; Lelahel je také moje přezdívka. Abych tedy obě skupiny odlišil, přidal jsem na konec Lelahel druhé „l“. Je to tedy dočista špatný překlad, lol!

Ještě jedna podobná otázka – kdo nebo co je Abderrahmane, který je (znovu)zrozen v názvu vaší nahrávky „Al Insane… The (Re)Birth of Abderrahmane“?

Album má dva názvy: „Al Insane“, které znamená „člověk“ v arabštině a které zobrazuje především šílenství v lidech. Druhé jméno je metafora, jež odkazuje na alžírskou metalovou scénu; doufáme, že tahle deska přispěje k jejímu (znovu)zrození.

Abderrahmane je můj syn a také můj otec (R.I.P.), toto album je věnováno jeho památce!

Musím se přiznat, že mě při poslechu vašich alb trochu překvapila jedna věc. Řadovka „Al Insane… The (Re)Birth of Abderrahmane“ je čistě v death metalovém duchu. Vaše první EP „Al intihar“ ovšem obsahuje některé ne-death metalové vlivy jako třeba jednu grindcorovou pasáž v „Emperor“ nebo orientální melodie v „Into the Past“ (zatímco třeba na „Al Insane… The (Re)Birth of Abderrahmane“ jsem zaregistroval jen jednu ne-death metalovou věc, intermezzo „Imzad“). Proč jste se rozhodli být, řekněme, ortodoxnější na té novější nahrávce? Člověk by očekával, že spíš ta pozdější bude obsahovat víc neobvyklých věcí…

Nebyla to volba, jen jsme to tak cítili. Nechceme ale znít příliš originálně nebo příliš odlišně.

Vím, že dlouhohrající deska vyšla vloni, ale – je už na cestě nějaký nový materiál? Mimoto, nepřemýšleli jste někdy o tom, že byste do muziky zakomponovali víc folklórních elementů vaší oblasti? Třeba já bych hrozně rád slyšel něco jako to, co bylo naznačeno v „Into the Past“…

Ve skutečnosti se už nacházíme ve skladatelském procesu pro naše druhé řadové album. Bude obsahovat více etnických partů a také zvýšíme celkovou technickou úroveň hudby.

Ve vašich písničkách kombinujete angličtinu i arabštinu, a pokud se nemýlím, na posledním albu máte taky francouzsky zpívaný track „Hypnose“. Jak si vybíráte, jaký jazyk bude ve skladbě použitý? Přemýšleli jste někdy o používání jen jednoho jazyka?

Kombinování angličtiny a arabštiny (tradiční i alžírské) je součástí identity Lelahell! V budoucnu možná použijeme i další jazyky, ale zatím nic konkrétního nemáme!

Na vašem prvním EP „Al intihar“ jste předělali „Freezing Moon“ od Mayhem. Proč jste se jako death metalová kapela rozhodli udělat cover black metalového songu (navíc tak slavného)? Plánujete do budoucna nějaké další předělávky?

Vybrali jsme si tenhle song, protože je skvělý a chtěli jsme jej zahrát po našem! Teď neplánujeme nahrávat žádné další covery, možná jako bonus tracky, ale zatím jsme se pro nic nerozhodli!

Lelahell

Pokud vím, zatím jste v naší zemi hráli dvakrát – v Praze před dvěma lety a pak v Mladé Boleslavi na konci roku 2014 – ale bohužel jsem ani na jednom koncertě nebyl, takže nevím, jaké to bylo a jaká byla návštěvnost. Jak na ta vystoupení vzpomínáte vy? Užili jste si je, nebo to byl z vašeho pohledu průměr?

První show v Praze byla ve slavném klubu Modrá Vopice. Je to velmi pěkné místo s příjemnými lidmi, ale horší věc byla ta, že koncert neměl dobrou propagaci a že jsme hráli na konci léta, takže návštěvnost byla slabá. Druhá akce byla v Mladé Boleslavi minulý prosinec ve skvělém klubu Orthodox a byl to nejlepší koncert našeho turné, výborný zvuk, přátelské publikum a prodali jsme tu hodně merche a taky majitel klubu, Farář Hellvicar, je super týpek! Doufám, že si ještě někdy v tomhle skvělém klubu zase zahrajeme!

Měli jste šanci se porozhlédnout po okolí, když jste byli v České republice? Všimnul jsem si, že máte na Facebooku nějaké fotky z Prahy… například ze Staroměstského nebo Václavského náměstí. Jak se vám město líbilo?

Víš, když jsi na turné, většinou nemáš moc času se někde potulovat, ale pár pěkných míst jako Staré město nebo Karlův most jsme v Praze navštívili. Nejpůsobivější na tomhle městě je, že vypadá moderně i starobyle zároveň.

Dokážu si představit, že podobnou otázku dostáváte v každém zahraničním rozhovoru, ale zeptat se musím. Jak vypadá metalová scéna v Alžírsku? Encyclopaedia Metallum ukazuje jen 23 kapel ve vaši zemi (včetně Lelahell) a jen tak polovina z nich je aktivní, což napovídá, že scéna asi nebude moc velká… je to tak? Jsou zde nějaké kluby na hraní, ziny, labely atd.? Kolik je v Alžírsku fandů metalu? A když tu hrajete koncert, kolik lidí obvykle dorazí?

Jak si určitě dokážeš představit, scéna není moc velká, ale existuje už víc jak dvě dekády a jsou tu nějaké dobré nadějné skupiny. V minulosti (od začátku 90. let) tu bylo hodně kapel, ale problém je vždycky to, že skupina existuje tři nebo čtyři roky a rozpadne se. A hlavním problémem je také to, že se musíme vypořádat s nedostatkem prostoru na hraní metalu, v Alžíru vlastně můžeme hrát jen na jednom nebo dvou místech. Bohužel tu nejsou ani žádné labely nebo ziny, jen pár Facebookových stránek. Když ale hrajeme koncert, publikum je obvykle 100-200 lidí, záleží na konkrétní skupině ten den.

A ještě jedna podobná otázka – jen o muzice obecně, nejen metalu. Jak vypadá situace v Alžírsku, když se budeme bavit o další nemainstreamových žánrech kromě metalu? Jaký druh muziky je ve vaší zemi populární?

Nejvíc populární žánry v Alžírsku jsou Raï, Gnawi a tradiční alžírská hudba jako chaabi, andalous. Jsou tu ale i víc UG žánry jako rap, electro nebo punk.

Lelahell

Dobrá, blížíme se ke konci. Nejsme zrovna příznivci obligátního „vzkažte něco našim čtenářům“, takže namísto toho nám radši řekněte nějaký alžírský vtip :) Díky moc za vaše odpovědi a váš čas!

„If you want fish you have to wet your ass“ and stay metal!


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.