Panikk

Panikk

Panikk - Unbearable Conditions
Země: Slovinsko
Žánr: thrash metal

Otázky: H.
Odpovědi: Panikk
Překlad: H.
Počet otázek: 11

ENGLISH VERSION HERE

Odkazy:
facebook / bandcamp

Slovinští thrash metalisté Panikk vydávají svůj dlouhohrající debut s názvem “Unbearable Conditions” 12. března. Dali jsme dohromady pár otázek o kapele, albu i samotném thrash metalu a poslali je Panikk. Tady jsou jejich odpovědi…


Zdravím! Hrajete docela tvrdou muziku, tak pojďme začít s docela tvrdou otázkou. Tvrdíte, že hrajete thrash metal ovlivněný Bay Area. To je samozřejmě super, ale někdo by mohl říct, že by bylo více logické, kdybyste hráli evropský styl thrashe, když jste z Evropy… proč se tedy prezentujete s americkým stylem? Preferujete americký thrash metal i jako posluchači?

Máme rádi oba styly thrashe, ale styl Bay Area je nám blíž, i jako posluchačům, jak jsi zmínil, takže jsme tedy ovlivněni více kapelami z Bay Area, což ale neznamená, že nemáme rádi evropské thrashové skupiny, protože samozřejmě máme. Do naší hudby se snažíme zahrnout více stylů, nejen thrash.

Vaše Facebookové stránky říkají, že jste ovlivněni Vio-lence, Forbidden, Forced Entry a Exodus; váš label dále přidává také Evildead a Acid Reign… to jsou samozřejmě skvělé kapely, ale když vynecháme Forbidden a Exodus, dnes už nejsou tolik v povědomí. Když někdo řekne thrash metal z Bay Area, většina lidí si okamžitě vzpomene na Velkou čtyřku. Jelikož jste tyto kapely jako své vlivy výslovně nejmenovali, musím se zeptat – myslíte, že je vaše hudba ovlivněna i Metallicou, Slayer, Megadeth a Anthrax? Kterou z těchto čtyř máte nejradši? A pokud byste měli vybrat jen jednu nejoblíbenější skupinu z Bay Area, která by to byla?

No, Anthrax do scény Bay Area vlastně počítat nemůžeš, protože jsou z NY, ale nebylo by to k těmto kapelám fér, kdybychom tvrdili, že nemají vliv na dnešní hudbu, protože ji začaly. Z Velké čtyřky máme nejradši Slayer. Naše nejoblíbenější kapela ze scény BA je Vio-lence.

Dobrá, jedna otázka i na evropský thrash metal. Hlavně Německo je známé pro své výborné oldschoolové skupiny jako Sodom, Kreator, Tankard nebo Destruction. Jak se vám líbí tyhle?

Máme je rádi všechny a určitě si zaslouží uznání, že dostaly thrash tam, kde dnes je. Sice nejsou z Německa, ale třeba Coroner patří ke kapelám, které máme opravdu rádi.

Myslíte, že je možné přijít s něčím novým v thrash metalu, nebo si myslíte, že v tomto žánru už bylo vše řečeno? Já mám například hodně rád black metal, a přestože mnoho lidí říká, že je tento styl nudný a ortodoxní, ve skutečnosti je zde množství avantgardních a experimentálních skupin, které opravdu posouvají žánrové hranice. Musím se ale přiznat, že avantgardní thrash metalové kapely neznám žádné (smích). Všechny nové skupiny (jako Panikk, mimo jiné) zkoušejí hrát oldschool thrash metal, nic víc a nic míň. Myslíte, že je v tomto stylu stále ještě co objevovat? Vím, že je to dost těžká otázka, ale vy sami nemáte potřebu zkusit něco nového v thrash metalu?

Jestli si myslíš, že v hudbě už nemůže být nic nového, tak to určitě dělat nebudeš a nebudeš mít úspěch. My rádi hrajeme thrash a o tom to celé je.

Před pár lety se prohnala velká vlna mladých kapel hrajících oldschool thrash metal, každý velký metalový label chtěl mít svou vlastní mladou thrash metalovou kapelu, ale většina těchto skupin byla z USA nebo Velké Británie. Co si myslíte, že je důvodem, že západní Evropa, kde jsou ty největší trhy, nejeví příliš velký zájem o mladé kapely na východ od Německa (až na pár výjimek)? Myslíte, že kdybyste svůj debut vydali třeba před pěti lety, že byste byli schopní mít úspěch jako například Suicidal Angels z Řecka?

Ne, nemyslím si, že by to záviselo na čase, protože thrash metal nikam neuteče, takže jen počkáme, jestli si nás někdo všimne a pozve nás, abychom u něj hráli. Jak jsi řek, tyto trhy jsou opravdu velké, ale zase je těžké, je to dokonce těžší prorazit přes všechny skupiny, které dnes existují. Jen ať čas dostane šanci, žijeme v přítomnosti!

Panikk

Dobrá, pojďme si teď konečně popovídat o vašem novém albu. Bohužel jsem neměl možnost nahrávku slyšet v době psaní otázek, takže budu muset pokládat jen obecné otázky… V první řadě, mohli byste nám říct, co bychom měli od “Unbearable Condictions” očekávat? Už jsme mluvili o tom, že hrajete oldschool thrash metal… je celé album “jen” o trash metalu jako singl “Panic Attack”, nebo tam jsou i nějaká překvapení? Všimnul jsem si třeba, že jeden song (“Revelation of Truth”) by měl být akustický…

Je to tak, máme jednu instrumentální písničku, jmenuje se “Away from Reality”, a akustický song “Revelation of Truth”. Je to jednoduše nekompromisní thrash metal ve vysokém tempu, a jestli se vám tohle líbí, měli byste tomu dát poslech.

Také obal alba vypadá pěkně ze staré školy. Jeho styl mi připomíná osmdesátky… doslova to křičí něco jako “pozor, oldschool matroš” (smích). Byl to váš záměr, abyste měli přebal, který by tak přesně vystihoval samotnou muziku? Kdo obal vytvořil?

Chtěli jsme na obalu něco, co by odráželo naši hudbu, a chtěli jsme to oldschool. Artwork byl vytvořen Mario Lopezem z Guatemaly.

Jak byste popsali texty Panikk? Je na albu jedno hlavní téma, nebo má každá písnička svůj vlastní příběh? Pokud byste mohli vzít jeden nebo dva songy a vysvětlit jejich texty detailněji, bylo by to super… co třeba “Panic Attack”? Tuhle věc si můžeme pustit na YouTube, takže by nebylo špatné číst při poslechu váš komentář…

Jsou zde textová témata o stavu lidstva, vnitřním boji, smrti, politická témata. “Panic Attack” je doslova o někom, kdo prochází panickým napadením. Když už máme kapelu s název Panikk, tak by zde měl být jeden song o něčem takovém, ne? (smích)

Před “Unbearable Conditions” jste vydali jen jedno demo před pár lety. Myslíte si, že se přístup a hudba Panikk nějak změnily od doby, kdy demo vyšlo? Také jsem si všiml, že dvě písničky z dema, “Dismay” a “The Wave of Death”, jsou rovněž i na albu… jsou zde nějaké změny v jejich nových verzích? A co další dva demáčové songy? Plánujete s nimi něco dělat v budoucnosti?

Nemyslíme si, že by se náš přístup změnil, změnilo se to, že jsme starší a mohli bychom říct i vyzrálejší a s novou sestavou přišly nové nápady, svěžest, dalo by se říct. Gapa [Gašper “Gapa” Flere – zpěv/kytara – pozn. redakce] napsal většinu riffů a na aranžování songů jsme se potom podíleli všichni. “Dismay” a “The Wave of Death” byly změněny jedna víc a druhá míň, přičemž ta druhá je “The Wave of Death”. Co se týče dalších dvou písniček, nic s nimi neplánujeme dělat, ale někdy v budoucnosti můžeme.

Vaše země není moc proslulá metalovou muzikou. Je možné nějak popsat slovinskou metalovou scénu v pár slovech? Jsou zde nějaké dobré kapely, které máte rádi a mohli byste nám je doporučit? Musím se přiznat, že znám stěží deset metalových skupin z vaší země… a má nejoblíbenější kapela ze Slovinska jsou Laibach, žádný metal (smích).

Je silná, ano, to je správné slovo, SILNÁ. Máme ve Slovinsku spoustu velmi dobrých skupin, takže se nebojte se na ně podívat, protože nebudete zklamáni. Deset je dobré číslo na tak malou zemi jako Slovinsko. Skvělé slovinské kapely jsou Gonoba, Negligence, Eruption, Scaffold, Penitenziagite, Armaroth, Vigilance, Vulvathrone a mnohé další.

Máme před sebou poslední otázku. Plánujete podpořit “Unbearable Conditions” nějakým koncertováním po Evropě? Pokud ano, je zde možnost, že by se odehrál koncert i v České republice? Moc díky za rozhovor a ať to hraje!

Jestli se do toho pustíme, nejdříve budeme koncertovat okolo Slovinska a pak teprve po Evropě, jestli dostaneme nějakou fajnovou nabídku, protože jsme malá kapela a něco takového si nemůžeme dovolit. Ale pořád platí nikdy neříkej nikdy!

Panikk


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.