reznik_bateman_muzeum

Řezník

Reznik - Bateman
Země: Česká republika
Žánr: horrorcore / rap

Otázky: H., Ježura
Odpovědi: Řezník
Počet otázek: 25

Odkazy:
web / facebook / bandzone

Řezník je prvním rapperem, kterému se v historii našeho blogu podařilo dosáhnout na plnohodnotnou recenzi (vlastně rovnou dvojrecenzi!), takže aby zde recenze na dvojalbum “Bateman / Muzeum mentálních kuriozit” nezůstala na velkém formátu sama samotinká, rozhodli jsme se dopřát jí společnost v podobě rozhovoru – pochopitelně opět s Řezníkem. Ten s tím neměl žádný problém, na naše vlezlé dotazy odpověděl, a jak to celé dopadlo, to si můžete přečíst níže…


Čau, Řezníku! Začneme trochu netradičněji… před nedávnem jsi na Facebook dával fotku svého zraněného palce, kvůli kterému jsi musel rušit jeden koncert? Co se ti vlastně stalo a jak se ti to povedlo? A jak se má noha teď?

Začal sem tloustnout a rozhodnul sem se s tim něco dělat – bohužel při jednom tréninku sem došlápnul vší vahou na palec a ten se rozlousknul jako burák! Moje tělo je tak nucený expandovat do enormních rozměrů!

Aktuálně máš venku nové dvojalbum “Bateman / Muzeum mentálních kuriozit”… zaznamenal jsi nějak odlišné přijetí oproti předešlým počinům? Logicky by člověk řekl, že po Slavíkovi by se o to mělo zajímat mnohem víc lidí, ale na druhou stranu, médiím, která tu kauzu tak rozmazávala, je většinou nějaká hudba u prdele a spíš je zajímají jenom skandály­… vidíš tam ty sám nějaký rozdíl co do počtu ohlasů?

Ten zamrdanej Slavík to určitě nějakym způsobem zase nakopnul dál – vidim to jak podle počtu prodanejch cds, tak i podle koncertů. Vyšla jedna usmolená pseudorecenze od Vedrala v Mladý Frontě, jinak nic extra zájem. Jo a o klipu “Bateman” psali na prásk.nova… takže asi tak.

Těsně po vydání desky se objevil první problém se songem “Linka bezpečí”. Jak tahle žaloba nakonec dopadla? Hned jsi vyhlásil, že se track přejmenovává na “Linku důvěry”… stačilo to, nebo to bude mít ještě nějakou dohru?

Myslim, že to stačilo, už se neozvali.

Koncem loňského roku na tebe podala trestní oznámení také advokátka Klára Samková, přičemž asi každému musí být jasné, že tam šlo především o to, aby se zviditelnila, když zrovna tvoje jméno bylo po kauze Slavík skoro všude… jak dopadlo tohle? Je pravda, že jsi jí to “vrátil” podáním trestního oznámení za pomluvu?

Policajti to smetli ze stolu. Bohužel tak i to moje oznámení na ní. Spolčila se s Tomio Okamurou, kterej jí koupal ve svý moči (pořád se totiž pochcává) a nakonec se jí provalil nějakej skandál, takže ta svině nakonec dostala, co zasloužila.

Mimochodem, počítáš ještě, kolikrát jsi měl nějaké problémy s policií? Vím, že kromě dvou výše zmiňovaných případů tam byly ještě nějaké problémy s tričky s Fritzlem a Breivikem, pak taky kvůli písničce “Konečný řešení”, kde to skončilo až u soudu. Je to všechno, nebo bylo ještě něco?

Víceméně jsi to vyjmenoval. Myslim, že něco určitě ještě přijde – je tu mezi náma až píliš moc vyměklejch močí a bonzáků.

Vypadá to, že spoustě lidem docela ležíš v žaludku… koho hodláš nasrat příště, máš na někoho spadeno (smích)? Kdyby sis měl tipnout, odkud myslíš, že na tebe přiletí další žaloba?

Snažim se bojovat proti kreténům obecně. Takže jestli seš kretén, máš to spočítaný!

Zdá se mi, že celý ten mediální humbuk docela naboural tvou anonymitu. Vadí ti to, nebo je ti to fuk? A nepomohlo to naopak zpropagovat tvoje ostatní aktivity? Poznávají tě lidi na ulici, nebo to ještě tak daleko nedošlo?

Mám klid! Je to v pohodě, jednou to přijít muselo. Řezník bez masky neexistuje, takže jakýkoliv snahy od “odmaskování” jsou marný.

Přijde mi, že se toho v textech nebojíš a dáváš tam hodně vulgarismů i prasáren… což nic proti tomu, prostě to není muzika pro slečinky. Na co se chci ale zeptat – máš někde nějakou hranici, za kterou bys už nešel? Je třeba nějaké téma, o němž si myslíš, že už je i pro tebe přes čáru a prostě bys to do textu nepoužil?

Myslim, že už sem zpracoval většinu z toho největšího zla, takže asi ne. Bez hranic.

Jak vlastně ty sám ty svoje texty a svojí muziku obecně vnímáš? Bereš to jako umění, které nějak odráží, co se okolo děje? Nebo je to jenom hra, taková trochu úchylnější sranda jako třeba texty v grindu? Nebo se tím vším snažíš vyjádřit nějaké svoje názory a svůj pohled?

Hele je to všechno dohromady, přesně tak jak jsi to vyjmenoval. Ve svý podstatě je to jedna velká hra a je na posluchačích jestli dokážou rozklíčovat co a jak je.

Jak tvoje texty vlastně vznikají, v jakém rozpoložení je píšeš? Jsi ten typ, který na skládání potřebuje klid a nikoho okolo, nebo je ti to jedno, a když tě chytne nějaký nápad, tak to napíšeš třeba i v autobuse?

Semtam mě něco napadne v terénu a pak zapisuju do mobilu, ale nejlíp sem mi tvoří v klidu domova, když můžu pořádně vohulit repráky a nasávat feeling beatů. Ty nejlepší věci většinou vznikaj dost rychle.

Těch tracků už máš za sebou fakt hodně, ať už sólově nebo v rámci Sodomy Gomory… předpokládám, že stát si budeš asi za vším, jsou ale nějaké texty, na něž jsi fakt speciálně pyšný a myslíš, že se ti fakt extrémně povedly?

Sem pyšnej na zahraniční featuringy a ze solo tracků asi “Soudní Proces”, protože je to total real shit, “Ta Holka v Mym Sklepě”, protože je to ve spojení s klipem krystalická ukázka horrorcoru. Mám hodně rád “Drž Hubu!”, “Vzestup Zla”, nevim, baví mě to víceméně všechno, není nic, za co bych se styděl nebo tak něco. Snažim se do toho vždycky dát maximum.

Podobně už máš na kontě i hodně hostovaček… ať už ostatních interpretů u tebe, nebo tvoje u ostatních. Otázka je podobná jako v předcházejícím případě… je nějaký feat, kterého si speciálně ceníš, že se uskutečnil? A naopak… je někdo, s kým bys chtěl dát spolupráci? Kdyby sis mohl vybrat kohokoliv, kdo by to byl?

Nejvíc sem rád za feat s King Gordym, Bizarrem a Mastamindem. A s kym bych chtěl spolupracovat? Tech N9ne, Hopsin, Madchild, Brotha Lynch Hung, atd.

Na albech ti hostuje hodně rapperů, ale třeba na “Éra déra” od Sodomy Gomory se objevili i další hosté jako třeba Záviš nebo Radek Škarohlíd z Hentai Corporation, což bylo podle mě parádní osvěžení. Jak se tyhle hostovačky upekly? Jsou v plánu i nějaké další podobné spolupráce?

Rád spolupracuju s kultovníma umělcema z jinejch žánrů a těší mě, že je timhle způsobem můžu přiblížit zase trochu jinýmu publiku. Záviš je zkurvená legenda – praotec mrd a Hentai Corporation sou naopak zase nová, svěží krev. V Čechách je strašně málo zajímavejch lidí a mě je ctí s nima pracovat. Ještě bych rád něco vymyslel s Vanessou.

Pokud vím, tvoje jméno se pravidelně objevuje ve velkých zahraničních žánrových médiích. Jak si u nich tvoje tvorba stojí? Tušíš, jak svět nahlíží na českou horrorcore scénu obecně? A máš v zahraničí hodně fanoušků?

Česká horrorcore scéna si ve světě stojí dost dobře, je to docela unikát. Píšou nám fans z USA, Mexika, Ruska, atd. a dokonce i objednávaj merch a cds. Oni třeba ty zahraniční rappeři neuměj točit moc dobrý klipy – v tom to táhnem hodně nahoru.

Na novince v “Zastřel dealera”, jak už název tracku napovídá, střílíš po dealerech drog… celý ten text mi připadá, že je proti fetu, a ve tvém repertoáru není zdaleka jediný. Na druhou stranu v řadě songů rapuješ o tom, že jsou drogy super, jak ses zfetoval a podobně. Jaký máš tedy ty sám vztah k drogám? Mně osobně se zdá, že negativní, ale zkus to vyjasnit jednou pro vždycky…

Každá droga (ať už je to chlast, nebo tráva, lsd, mdma, atd.) má svý místo a důvod užití. Nic se nemá přehánět, nevidim zase takovej problém v tom si jednou za čas trochu otevřít brány vnímání, ale kurevsky mě sere perník, ten nikomu z mejch kámošů nepřinesl nic dobrýho, takže asi tak. Sere mě, když to prostě někdo už nezvládne a rezignuje na běžnej život. Proti rekreačnímu feťáctví nic nemam.

S “Érou déra” jsi trochu změnil vizáž a místo svojí klasické masky používáš paint. Co tě k tomu vedlo? Živě ale dál vystupuješ normálně v masce, nebo se mýlím? Plánuješ, že bys někdy udělal koncert i v paintu? Mimochodem, jak to vůbec vzniklo, ten nápad, že budeš nosit masku skeletona?

Živě v masce, ten paint je dost náročnej na přípravy. Chtěl sem trochu změnu a navíc do videoklipu se to hodí víc – daj se vyjádřit různý psycha atd. Momentálně mam ve výrobě uplně novou masku, která by měla zkombinovat právě tu možnost třeba aspoň hejbat držkou a přitom nebejt náročná na přípravu. Vyrábí mi jí MC CumbloodButchers Harem, tak uvidíme!

Když jsme u těch koncertů… Stalo se ti někdy, že by na některém z nich došlo ke skutečnému násilí? Song “Fanoušek dement” toho dost naznačuje, ale těžko říct, jestli je to myšlené jenom obecně, nebo jestli text hovoří o něčem konkrétním…

“Fanoušek dement” je tak napůl real, napůl smyšlenky jak by se kreténi mohli chovat. Násilí je na koncertech minimálně – určitě o dost míň než na nějaký průměrný vesnický diskotéce. Sem tam zahlídnu nějakou melu, ale je to fakt výjimečně. Spíš převládá kolektivní radost z muziky.

Vzhledem k tomu, že jsme stránka hlavně o metalu, tak bylo asi jasné, že tahle otázka přijde… Mezi posluchači metalu máš hodně fandů, tuším, že jsem tě loni zahlédl mezi návštěvníky Brutal Assaultu, se Sodomou Gomorou jste spolupracovali s HC kapelou Streetmachine, ve spoustě tvých songů jsou normálně kytarové riffy… vypadá to, že máš k metalové muzice kladný vztah, je to tak? Jestli ano, jaké máš třeba oblíbené kapely?

Jo, rozhodně, fotr je starej bigbíťák, takže mně dal solidní školu a já to teď na starý kolena znovu objevuju, takže sjíždím Zeppelíny, Sabbathy, chystám se teď na Roba Zombieho a z českejch třeba Hentai Corporation. Je toho hodně, ale určitě na to nejsem ňákej odborník

Dřív jsi taky vyráběl počítačové hry, hlavně tedy sérii “Život není krásný”… pokud vím, bylo v plánu 14 dílů, ale prozatím jich je venku sedm, přičemž už je to nějaký pátek, co vyšel ten poslední. Počítáš ještě s tím, že sérii někdy dokončíš? Kdy by se teoreticky mohla objevit osmá část? Pokud vím, tak už snad byla v přípravě, ne?

Už na to bohužel nemám čas.

Doufám, že teď nebudu za vola, když se na to zeptám, ale nehrál jsem úplně všechny díly ŽNK… každopádně, je nějaká souvislost mezi hrami a muzikou, kterou děláš? Jestli ne, plánuješ někdy třeba oba světy propojit (ať už dějově, nebo například hudba jako soundtrack ve hře či naopak hra jako bonus k desce)?

Určitě to spojuje černej humor, kterej je obsaženej všude. Ke hrám občas běžel nějakej Řezník beat.

Staráš se nějak o svůj hlas, nebo to prozatím nijak neřešíš a prostě to dáváš jen tak, jak to jde? Když se podíváš na začátky, myslíš, vidíš tam nějaký progres ve svém hlasu? Zkoušel jsi třeba někdy nějaké vokální lekce nebo přemýšlel jsi alespoň o něčem takovém?

Nestarám, nezkoušel, ale asi bych měl. Přemejšlim o tom.

Čím se vlastně živíš v civilu? Není žádné tajemství, že máš vysokoškolské vzdělání… pracuješ někde ve svém oboru? Nebo snad už všechny účty utáhneš z muziky a dalších svých aktivit?

Ano, dá se to tak říct. Dělám spoustu různorodejch aktivit, který mě ve výsledku sou schopný zaplatit účty. Zaměstnanej nikde napevno nejsem.

Teď jedna taková blbinka… všimnul jsem, že všude možně (např. v ZNK shopu) jsou v názvech songů všechna slova s velkým počátečním písmenem, i když jsou ta jména v češtině, kde se to tak na rozdíl od angličtiny nepíše. Proč to tak je? Nemůžu si pomoct, ale mně to docela trhá oči (smích)…

Haha, to seš asi první, kdo mě na to upozornil. Píšu to tak nějak automaticky, v názvech songů to prostě vypadá líp. V angličtině se to taky asi psát nemá, němčina má to třeba má. Prcat to.

“Bateman / Muzeum mentálních kuriozit” je venku dva měsíce… co máš aktuálně v plánu dál (ať co se hudby týče, nebo i v dalších aktivitách)?

Už pomalu dostávám zase chuť něco tvořit. Určitě chci ještě zmastit jeden klip a momentálně nahrávám featuringy pro zahraniční hosty, který mě oslovili… konkrétně SykoSick, Heaven a AlzymerzDyad Souls.

Díky za rozhovor a za tvůj čas! Na konec pro tebe máme zapeklitou finální otázku – je lepší Chocobamba nebo Martyho frky pub (smích)?

Martyho frky pub jednoznačně ))


9 komentářů u „Řezník“

  1. TWL…už se těším jak bude vypadat ta jeho nová maska :-P Jinak rozhovor libovej ;-)

  2. Miluju Řezníka! :* poslouchám ho už 3 roky a nejradši bych ho vošukala! :33 :* :D :-D :-P :-P ;-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.