At the Altar of the Horned God - Through Doors of Moonlight

At the Altar of the Horned God – Through Doors of Moonlight

At the Altar of the Horned God - Through Doors of Moonlight

Země: Španělsko
Žánr: ritual ambient / black metal
Datum vydání: 17.4.2020
Label: I, Voidhanger Records

Tracklist:
01. A Ka Dua
02. Before the Flames of Undefiled Knowledge
03. Prayer I
04. Prayer II (Oh Glorious Pan)
05. Perdition in the Oneness
06. Malediction
07. A Circle of Swaying Leaves

Hrací doba: 36:04

Odkazy:
facebook

K recenzi poskytl:
I, Voidhanger Records

Občas se stane, že člověku stačí poslechnout jeden song nebo dokonce jen jeho část, aby věděl, že tohle je muzika přesně pro něj a že se mu to bude líbit. Mně se tohle stalo u debutového alba španělského projektu At the Altar of the Horned God s názvem „Through Doors of Moonlight“. Před vydáním byla do éteru vypuštěna skladba „Before the Flames of Undefiled Knowledge“ a hned po jejím prvním poslechu jsem se začal na desku dost těšit, protože jsem měl tušáka, že tohle mi bude fest chutnat. Jsem rád, že jsem se nespletl a že se tento odhad nakonec do puntíku potvrdil i po poslechu celého „Through Doors of Moonlight“, přestože nahrávka nakonec zní malinko jinak, než jsem si představoval. Vůbec mi to ale nevadí, protože kvalita je dost vysoká na to, aby mě At the Altar of the Horned God přesvědčil.

Nejprve však několik slov k samotnému interpretovi. Jak padlo, At the Altar of the Horned God pochází ze Španělska. Jedná se o nový projekt HeolstoraMystagos. Zatímco v Mystagos jede na blackmetalové vlně, v rámci At the Altar of the Horned God se vydává trochu jiným a žánrově širším směrem. I přesto se mezi muzikou obou formací dají nalézt společné jmenovatele. Když vynechám evidentní skutečnost, že i na „Through Doors of Moonlight“ se nakonec objevují blackmetalové skladby (což je jen tak mimochodem přesně ten rozdíl mezi mojí předběžnou představou a reálnou podobnou alba, jak jsem zmiňoval výše – nečekal jsem, že dojde na metal), tak můžu poukázat třeba na vokály. Na nich lze tu podobnost slyšet dost jasně.

Jak už jsem ale naznačoval, black metal tvoří pouze jednu složku produkce At the Altar of the Horned God. Řekl bych, že přinejmenším stejně velkou část hrací doby si pro sebe zabírá ritual ambient. To vás samo o sobě na prdel asi neposadilo, ale věřte tomu, že jeho úroveň je vysoká a atmosféra magická. Písně „A Ka Dua“, už jmenovaná „Before the Flames of Undefiled Knowledge“, „Malediction“ a zaříkávací „Prayer II (Oh Glorious Pan)“ jsou jednoduše bravurní.

Atmo elementy se nicméně v menší míře objevují i v primárně blackmetalových stopách jako „Perdition in the Oneness“ a „A Circle of Swaying Leaves“. Největší černotou desky a zároveň jedinou striktně blackmetalovou skladbou je tak „Prayer I“, která ze svého žánru vystupuje snad jedině vokálem. Každopádně ani ona neuhýbá z nastavené nálady a svou meditativností do kontextu celého „Through Doors of Moonlight“ pasuje prakticky bezchybně. Což se dá ostatně bez obav tvrdit i o mírně pestřejších „Perdition in the Oneness“ a „A Circle of Swaying Leaves“.

Celkově vzato tedy na „Through Doors of Moonlight“ nevidím jedinou slabou písničku a vlastně si nevybavuji ani nějakou slabší pasáž, která by mi vadila. A to v tom chválení můžu jít ještě dál – nejenže tu není žádná vata, ale drtivá většina hrací doby mi dokonce přijde skvělá.

At the Altar of the Horned God

Zároveň mohu vyzdvihnout také trvanlivost materiálu. „Through Doors of Moonlight“ je deska, která mě zaujala okamžitě; hned na první poslech jsem věděl, že tohle je prostě ono a líbí se mi to. Debut At the Altar of the Horned God ovšem nabízí tak dobrou náplň, že bez problémů porušuje i nepsané pravidlo, které praví, že co rychle zaujme, také rychle omrzí. „Through Doors of Moonlight“ točím už fest dlouho a pořád si poslech užívám na maximum bez známky opotřebení. A to se nestává často.

Nebudu vám nic zapírat. „Through Doors of Moonlight“ se mi strefilo do vkusu, a to po všech stránkách. Baví mě obal, se zaujetím jsem si přečetl i texty, což se mi nestává tak často, a samotný hudební obsah je skvost. Všehovšudy se nebojím říct, že první počin At the Altar of the Horned God patří k deskám, jež mě doposud v letošním roce zaujaly ze všech nejvíce, a dokonce si myslím, že tohle bude mít šanci promluvit i do pořadí v celoročním zúčtování. Tohle na mě prostě mohutně zafungovalo, takže nemůžu udělat nic jiného než poslat jednoznačný palec nahoru.


6 komentářů u „At the Altar of the Horned God – Through Doors of Moonlight“

  1. Uvažuju, jestli je ten hábit šála nebo overal. Pochválený obal mi zas silně připomíná
    dlaždičku.

    1. A co to tak poslouchám, tak hudebně to pro mě taky nebude. Ono se mi to částečně (nebo spíš místy) líbí, ale na mě je strašně tam moc různých rušivých prvků, pro mě prostě sekce přeplácané.

      1. a jak pravil, tak učinil. myrkur je teda oproti tomuhle a golden light (dvě super desky, už předhoňuju a čekám na asfalt) dobrej protipól.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.