Gjendød - Nedstigning

Gjendød – Nedstigning

Gjendød - Nedstigning

Země: Norsko
Žánr: black metal
Datum vydání: 24.2.2017
Label: Hellthrasher Productions

Tracklist:
01. Til høsten
02. Nedstigning
03. Håpet falmer
04. Amputasjon av vranglæren
05. Kvalt av fornuft
06. Utrydd den
07. Ny innsikt

Hrací doba: 33:56

Odkazy:
facebook

K recenzi poskytl:
Hellthrasher Productions

Podstatná část (většinou takzvaně velkých) médií a podstatná část (většinou takzvaně normálních) posluchačů demosnímky ignoruje, ale takový přístup je chybný. Na demosnímcích lze objevovat nespoutaný talent ještě v jeho zárodku, dlouho předtím, než jej objeví ostatní, a až se tak stane, můžete vítězoslavně skotačit a řvát, že vy jste tu kapelu znali už dávno. Dobrá, to byl trochu vtip, ale své nesporné kouzlo demáče jistě mají, v extrémním metalu obzvlášť. Právě na nich se totiž mnohdy objevují neurvalost a syrovost, tedy atributy v tomto žánru nanejvýš žádané, v krystalické formě a obnažené, je v nich zápal, jaký se na pozdějších dlouhohrajících deskách zpravidla vytrácí.

Jedním z demosnímků, které v loňském roce dokázaly zaujmout, byl i bezejmenný počin norských Gjendød. Neříkám, že šlo o to nejlepší demíčko, jaké ten rok bylo ke slyšení, ale své kvality mělo. Šlo o syrový severský black metal, jenž nepřinášel nic novátorského, ale jakožto náčrt potenciálu a pozvánka na budoucí činnost skupiny zafungovat dokázal.

Řadový debut na sebe nenechal dlouho čekat a přichází necelý rok po zmiňovaném demu. „Nedstigning“ – samozřejmě – pokračuje po cestě, na níž Gjendød vykročili se svou krátkohrající prvotinou. V dobové recenzi jsem vyslovil přání, aby si Norové na budoucí desce zachovali tentýž sound, s jakým se vytasili už na demu. Tento umně balancoval na hraně mezi severským mrazem a čitelností. Přijde mi, že na „Nedstigning“ se Gjendød o chlup přiklonili k té čitelnosti, demo mělo mírně zastřenější vyznění, ale naštěstí se nejedná o nic zásadního. Vlastně je to možná jen pocit, kdo ví. Berme to jen jako marginální změnu, poněvadž i tak je novinka stále věrná černému kovu v jeho syrovější podobě.

Takovéhle pojmenování – tedy syrový black metal – nakonec „Nedstigning“ dostatečně definuje i co do hudební stránky věci. Gjendød drhnou dle dávno zajetých žánrových pravidel, a jestli hledáte něco originálního, zde nepochodíte. Snad by se jen slušelo zmínit, že deska není sypací vichřice od začátku do konce (byť tato převládá). Samozřejmě se zde nacházejí obecně rychlé kusy jako třeba „Til høsten“, „Kvalt av fornuft“ nebo první půle „Amputasjon av vranglæren“, ale Gjendød se nebojí chladnou smršť tu a tam proložit i změnou tempa. Děje se tak napříč většinou skladeb, ale nejznatelnější je to asi v titulní písni „Nedstigning“, jejíž tempo je výrazně rozvážnější než v případě okolních položek tracklistu.

Vím, že to zatím asi nezní dvakrát přesvědčivě. Důležité je ovšem to, že Gjendød ten blackmetalový standard dokážou podat přesvědčivě a zábavně. V žádném případě netvrdím, že je „Nedstigning“ něco zásadního; je to „jen“ dobře odvedená žánrovka, ale i takové tu mají své místo. Riffy, ledové vyhrávky i třeba nakřáplý vokál jsou ve všech případech na svém místě a i přes neobjevnost to funguje; Gjendød na rozdíl od mnohých jiných svému stylu ostudu nedělají a zvládají jej hrát natolik důstojným způsobem, že vyjma neoriginality tomu zas tolik věcí vytýkat nelze.

Upřímně řečeno, „Nedstigning“ je deska, jakou bych si představoval třeba od současných Gorgoroth namísto unaveného „Instinctus bestialis“. Mladí Norové však poslední tvorbu svých známějších krajanů debutem překonávají. Troufalá slova? Možná ano, ale známé jméno není automatickou zárukou a naopak neznámé jméno není překážkou. Gjendød se navzdory určitým a nesporným formálním neduhům prezentují solidně, a i když na elity žánru nemají ani zdaleka, jejich existence a hudba nejsou úplně zbytečné. Máte-li rádi syrový black metal à la rané devadesátky, klidně se do toho pusťte.


1 komentář u „Gjendød – Nedstigning“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.