Brutal Assault 2015

Koncertní eintopf #4 – srpen 2015

Brutal Assault 20
Nejočekávanější koncert:
Brutal Assault 20 – Josefov, 5.-8.8.2015


Ježura:
1. Brutal Assault 20 – Josefov, 5.-8.8.2015
2. Rock for Churchill 2015 – Vroutek, 28.-29.8.2015

Kaša:
1. Made of Metal 2015 – Hodonín, 14.-16.8.2015

Atreides:
1. Brutal Assault 20 – Josefov, 5.-8.8.2015

Skvrn:
1. Brutal Assault 20 – Josefov, 5.-8.8.2015

Onotius:
1. Brutal Assault 20 – Josefov, 5.-8.8.2015

Na červenec jsme koncertní eintopf nevydali, jelikož se v podstatě nikdo z redakce na žádnou živou muziku nechystal, takže nebylo o čem psát. S nadsázkou řečeno bychom ovšem koncertní eintopf nemuseli vydávat ani v srpnu, ačkoliv z trochu jinačího důvodu – tentokrát kvůli tomu, že bylo už dlouho dopředu jasné, co bude tenhle měsíc za nejočekávanější akci.

Nemá cenu vás napínat jak kšandy, protože to beztak zcela správně tušíte, a kdyby náhodou ne, tak toho plakátu napravo jste si jistě všimli. Samozřejmě se jedná o josefovský festival Brutal Assault, na nějž – jako ostatně každý rok – vyšleme početnou redakční kliku v počtu čtyř (možná i pěti) exemplářů. Inu, jedná věc je jistá – ačkoliv se to letos obejde bez ujetého šéfredaktora, který se na festivalech umí pomalu i rozdvojit a dávat kapely hrající souběžně, výsledný report bude opětovně nechutně dlouhý. Na závěr jen dodejme, že se josefovská veselice odehraje ve dnech 5.-8. srpna.

Ježura

Ježura:

Srpnový koncertní eintopf je pro mě sice dost jednoduchý v tom, jaké akce zvolím, ale s pořadím už je to horší… Brutal Assault je sice papírovým favoritem díky natřískané sestavě, nostalgii a oprávněné pověsti jedné z nejkvalitnějších žánrových akcí v Evropě, jenže jak poslední dobou zjišťuji, už jsem na to asi starý, a tak se dost děsím nepohodlí, s nímž už nějak postrádám ochotu se potýkat. Naproti tomu na Rock for Churchill se chystám poprvé, zajímá mě tam kapel, které s přehledem spočítám na prstech jedné ruky – jenže díky tomu tady nehrozí žádné stresy a pokud se zadaří, tak tohle bude prostě pohodová dovolená s pár koncerty, na které se dojdu kouknout. A teď babo raď. Oukej, ať je to tedy Brutal Assault, ale nejspíš proto, že tam zřejmě pojedu naposled a že Archive, kteří mě dotáhli na Rock for Churchill, jsem už letos viděl a nečekám, že by to ve Vroutku mělo být lepší…

Kaša

Kaša:

Vzhledem k tomu, že počet mnou navštívených koncertů by se v rámci jedné pětiletky dal spočítat na prstech jedné ruky ostříleného dělníka, jenž už má pár článků prstů pryč, tak se můj vůbec první příspěvek v koncertním eintopfu může stát pro letošní rok jediným. Důvodem ke změně se pro mne stal druhý ročník festivalu Made of Metal, který jsem loni musel zazdít, a protože člověk z Jižní Moravy podobnou akci blíž už ani mít nemůže, tak tentokrát vytáhnu paty z baráku a jsem zvědavý, jak tenhle mladičký zástupce tuzemské hudební scény bude probíhat. Neříkám, že bych byl odvařený ze soupisky, která tenhle festival reprezentuje, a hned několik jmen musím před vypuknutím ještě podrobit letmému náslechu, ovšem jména stálic jakými jsou Amorphis, Epica, Fleshgod Apocalypse či Belphegor jsou rozhodně zajímavá, takže věřím, že nudit se v žádném případě nebudu.

Atreides

Atreides:

Pravidelné prázdninové sucho v klubech se stejnou pravidelností nahrazují letní festivaly. A pokud byl pro mě předchozí Brutal Assault našlapaný zajímavými kapelami až na půdu, letošní soupiska loňský ročník hravě překonává a rve střechu na hadry. Považte sami – velikáni jako Sunn O))), Godflesh, Amenra, Mayhem či Tryptikon. Představení dlouho očekávaných alb Dødheimsgard a Arcturus. Návrat Rosetty do Čech po šesti letech. Undergroundové kulty v čele s Demilich. Špeky jako orientální stage s Phurpou a Cult of Fire, magořina Atari Teenage Riot či neofolkový skvost Rome. A v neposlední řadě železné jistoty jako Primordial, Sólstafir nebo Svartidauði. A to bych pořád mohl vyjmenovat dvacet dalších jmen, která mě na letošní Brutal Assault táhnou. Nádavkem žádný velký headliner a pro mě dobře uspořádaný program, v němž se nekryje prakticky nic s ničím. Zkrátka natěšenost tak velká, jak jen může být!

Skvrn

Skvrn:

Navzdory očekáváním nemá výroční Brutal Assault výrazného headlinera. A co především – nikoho to vzhledem k údajně vysoké prodejnosti lístků nezajímá. Známka o zavedenosti jména festivalu? Jednoznačně. Zpočátku to sice vypadalo jinak, stavět se mělo na americké dvojici Mastodon a Cannibal Corpse, ale po odhlášení prvně jmenovaných šla škatulata s headlinery stranou a pořadatelé se rozhodli dvacátý ročník „postavit na silných kapelách střední velikosti, aby si co nejvíce fanoušků užilo, co je jim blízké“. O tomto tvrzení si myslím své, ale nakonec proč ne, vybírat z čeho opravdu je. Avantgardu přiveze početná enkláva z Norska, zimu portlandští Agalloch a zapomínat nesmíme ani na Islanďany Sólstafir, kteří spolu s hudbou chtě nechtě přivezou i pachuť způsobenou vyhozením bubeníka Gummiho. Je toho ale samozřejmě mnohem, mnohem víc, dokonce i doomu bude letos dost. Uvidíme, jak to dopadne s šapitó, orientální stagí i postupným dolaďováním časového harmonogramu. Ten je vůči mně zatím velmi vstřícný, tudíž stačí jen doufat, že se to na poslední chvíli nezkazí.

Onotius

Onotius:

Myslím, že nebude žádným překvapením, když řeknu, že největším srpnovým tahákem je pro mě dvacátý ročník josefovského festivalu Brutal Assault. Už několik let si libuji v tom, jak nadupaný line-up jsou organizátoři schopni sestavit, avšak teprve letošek, jenž není výjimkou (ba naopak), bude prvním ročníkem, který navštívím. Má očekávání nejsou vůbec malá a namísto vypisování všech kapel, na než se těším, což by mi zabralo nějakou chvíli, postačí, když vypíšu dilemata, jež mi letošní program přinese. Představte si, jak naplněn musí být harmonogram, když si člověk musí volit mezi Agalloch a Kreator, Primordial a Lantlôs, Napalm Death a God Dethroned, Sepulturou a Candlemass, Ad nauseam a Nuclear Assault či částečně mezi Anaal Nathrakh a Cult of Fire. Nevím jak vy, ale já se těším jak děcko…


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.