IXXI - Skulls n Dust

IXXI – Skulls n Dust

IXXI - Skulls n Dust
Země: Švédsko
Žánr: black metal
Datum vydání: 17.1.2014
Label: Osmose Productions

Hodnocení: 6,5/10

Odkazy:
facebook

Formace s trochu zvláštním názvem IXXI nikdy v rámci švédské black metalové školy nestála ve středu zájmu, přestože se kolem téhle kapely již od začátku motali lidé z poměrně známých jmen jako Ondskapt nebo Lifelover (a samozřejmě i dalších). IXXI v první fázi svého fungování vydali tři alba, přičemž zejména druhé “Assorted Armament” (2007) je fakt skvělé. Debutové “IXXI” (také 2007) je rovněž povedené, ale finální “Elect Darkness” z roku 2009 už takovou sílu nemělo, a i když je v podstatě dobré, nikdy jsem mu nepřišel na chuť jako těm prvním dvěma.

V roce 2010 IXXI ukončili svou činnost, ale již za několik měsíců byla ohlášena obnova kapely a příprava čtvrté velké nahrávky. Nakonec to trvalo tři roky, než počin s názvem “Skulls n Dust” vyšel… osobně jsem samozřejmě doufal, že na něm IXXI kvalitou navážou spíš na první dvě alba, ale nakonec má novinka bohužel blíže k tomu třetímu. Musím říct, že jsem “Skulls n Dust” poslouchal opravdu hodně, ale stále mám pocit, že tomu ještě něco chybí, ačkoliv technicky vzato je to vlastně fakt dobré. Jednoduše řečeno, úplně stejný případ jako u “Elect Darkness”.

Netvrdím, že je “Skulls n Dust” špatné, to v žádném případě, protože je na té fošně cítit, že ji natočili zkušení muzikanti, kteří tu extrémní muziku mají zmáknutou. Albu vládne skvěle provedený čistokrevný black metal s občasnými náznaky výjezdů někam k black’n’rollu (to trochu častěji) nebo naopak k chaotičtějšímu pojetí žánru. Stejně tak se povedlo dát dohromady i pár dost povedených nápadů jako třeba v závěru “Warmonger”. Přesto všechno jsem si já osobně s deskou moc nepotykal a jedinou skladbou, jež mě opravdu zaujala, je závěrečná melodičtější instrumentálka “B”, kterou IXXI věnovali svému bývalému spoluhráči Jonasi Bergqvistovi (známému též jako Nattdal nebo B), jenž před třemi lety zemřel.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.