Mörb - Le Théâtre de Satan

Mörb – Le Théâtre de Satan

Mörb - Le Théâtre de Satan
Země: Kanada
Žánr: atmospheric black / folk metal
Datum vydání: 2.1.2014
Label: Senseless Life Records

Hodnocení: 5/10

Odkazy:
web / bandcamp

Uff, to je teda zase jednou šílenost. Upřímně řečeno si stále nejsem na 100 % jistý, co si mám o šestém řadovém počinu jednočlenného projektu Mörb z Kanady vlastně myslet. Jedná se totiž o desku, jež ve svém nejzákladnějším jádru vlastně ani není marná, ale je tak moc nesourodá, že jsem z toho poměrně dost zmatený.

Vezmeme-li výčet žánrů v hlavičce minirecenze, na první pohled to nějak divoce nevypadá, ale chyba lávky. Osobně se nemůžu rozhodnout, jestli mám “Le Théâtre de Satan” brát jako album, které chce být black metalem, epickým black metalem, seriózním folk metalem, chlastacím folk metalem nebo nějakou avantgardou… a vzhledem k tomu, jak moc je ta nahrávka rozhádaná, bych klidně řekl, že se nemohl rozhodnout pomalu ani sám autor. Všechny právě vypsané možné nástřely hudebního pojetí tu totiž jsou a střídají se jak na běžícím páse. Chvílí to zní jako klasický black metal a o pár vteřin později třeba hopsa-hejsa folk metal určený k nezřízené konzumaci alkoholu.

Samozřejmě v zásadě nemám nic proti rozmanitosti, vůbec ne, ale musí dávat smysl, přičemž mně osobně “Le Théâtre de Satan” zas tolik smyslu jednoduše nedává. A co je horší, podobné úlety a výkyvy se dějí nejen co do stylového rozsahu – podobně roztříštěná je deska i co do kvality. Některé momenty mi přijdou absolutně vypatlané a pomalu i 3/10 by pro ně byla přehnaně hodná známka, v jiných chvílích se třeba ozve nápad, který by pomalu sahal i po hodnocení 8/10. Je pravda, že místy je to až sympaticky praštěné a úchylné, ale výsledku “Le Théâtre de Satan” prostě nefunguje.

Ty silnější nápady ovšem jasně ukazují, že v případě Mörb tu potenciál rozhodně je. Určitě by neškodila větší sebereflexe a také by bylo dobré nevydávat každý nápad, který dostanu. Osobně si myslím, že by tomu značně napomohlo snížení tempa, protože oněch šest desek vyšlo v průběhu pouhých dvou let a toho kousku letošního roku, což je prostě šílená kadence. V současné podobě je to však bohužel přespříliš rozpačité.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.