Sekhmet - Words of the Master

Sekhmet – Words of the Master (Proverbs of Hell)

Sekhmet - Words of the Master (Proverbs of Hell)
Země: Česká republika
Žánr: black metal
Datum vydání: 1.7.2013
Label: Werewolf Production

Hodnocení: 8/10

Odkazy:
web / bandcamp / bandzone

Je mi jasné, že se najdou lidi, kteří mě za tohle budou pranýřovat, protože nad Sekhmet se vždy vznášela jistá dávka kontroverze, nicméně ať si říká kdo chce co chce, po hudební stránce je dle mého názoru tahle děčínská smečka jednou z nejlepších českých kapel na poli čistokrevného black metalu. Jednoduše ten zběsilý ortodoxní black metal vždy uměli a na všech třech svých předchozích deskách to dokázali více než dostatečně. Jak je na tom ale čtvrtá fošna “Words of the Master (Proverbs of Hell)”?

Zjednodušeně řečeno, nové album pro Sekhmet znamená obrovský krok kupředu a také velkou změnu. Ne změnu co do kvality, protože ta je rozhodně stejně vysoká, ne-li vyšší, ani ne změnu co do žánru, protože “Words of the Master (Proverbs of Hell)” stále spadá do black metalového šuplíku, přesto je zde od minulého “Opusu zrůdy” a celé předchozí tvorby znát velký progres. Upřímně řečeno, pokud by mi někdo před pár lety řekl, že někdy od téhle kapely uslyším podobné album, jenom bych se tomu zasmál.

Nechci říct, že se jedná o chytřejší black metal než v minulosti, protože ani předtím to nebyla hudba pro debily, ale Sekhmet se zde prezentují v mnohem vyzrálejší, otevřenější a do jisté míry snad i dospělejší formě. Znatelně přidali na variabilitě kompozic, které jsou nyní doslova natřískané nápady, ale i na melodičnosti kytar, které jsou někdy skoro až heavy metalové. Hodně mě potěšila skvěle slyšitelná baskytara s výtečně napsanými linkami. Dokonce se našlo místo i na dříve nevídané prvky jako čistý vokál v “All Shell Bear Witness II” nebo klavír v “Proverbs of Hell”. A ve všech případech jsou tato ozvláštnění velmi příjemná a povedená.

Další velkou změnou je přechod k anglickému jazyku (texty složil Master ze švédských Bestial Mockery), k čemuž jsem se před poslechem stavěl trochu negativně, ale nakonec mi to vůbec nevadí. Nejlepší na tom všem je ale to, že se to Sekhmet povedlo, aniž by jakkoliv ztratili svoji tvář, čehož si doopravdy cením. Stručně řečeno – doopravdy výborná deska!


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.