Evil - Legenda neskrotných živlov

Evil – Legenda neskrotných živlov

Evil - Legenda neskrotných živlov
Země: Slovensko
Žánr: black metal
Datum vydání: 23.11.2013
Label: Hexencave Productions

Tracklist:
01. Intro
02. Zrodenie nešťastnej medzi ľuďmi
03. Trpký návrat k nevinnosti
04. Pasovanie s démonmi
05. Z vlka a ženy zrodený
06. Prislabí na jej svet

Hodnocení: 7,5/10

Odkazy:
web / facebook / bandzone

K recenzi poskytl:
Evil

Možná je to jen čistě subjektivní pocit, ale zdá se mi, že v posledních několika málo letech se v rámci československé scény značně navýšil počet opravdu vysoce kvalitních desek z black metalového podzemí – ostatně jenom loňský rok je toho důkazem a snad ani netřeba jmenovat, na která jména člověk naráží. V této chvíli je pro nás totiž důležitý fakt, že se svou trošku do mlýna v listopadu rozhodl přidat rovněž slovenský projekt Evil v podobě dlouhohrající prvotiny “Legenda neskrotných živlov”

Jak již bylo řečeno, formálně je “Legenda neskrotných živlov” velkým debutem Evil, pokud by si ovšem někdo nezasvěcený myslel, že jde tím pádem o mladou a nezkušenou kapelu, bude docela vedle. Evil totiž slovenským podzemím křižují již pěkných pár let a mají na svém kontě pěknou řádku nedlouhohrajících počinů. Mimoto za touto kapelou nestojí nikdo jiný než Dlog, jemuž pomáhá ještě kolega Carpath, přičemž oba patří k hodně aktivním postavám slovenského black metalu, díky čemuž už jakákoliv teze laika o případné nezkušené skupině musí vzít za své, jelikož oba mají s black metalem již dost zkušeností.

A nutno ihned dodat, že podle toho také úroveň “Legendy neskrotných živlov” rozhodně vypadá, protože jde o desku, o níž člověk může bez sebemenšího uzardění prohlásit, že je vyspělá a že je na ní zcela jasně znát, že ji někdo složil a natočil s jasnou představou toho, jak by měl výsledek vypadat, přičemž mu nečiní problém dovést tuto představu až ke zdárnému konci. To všechno tu je a je to bez jakýchkoliv debat chvályhodné, nepředstavujte si pod tím ovšem nějakou obzvlášť originální záležitost. I když mají Evil jistě svůj vlastní ksicht, jak se říká, jejich vyjadřovací prostředky se nesou ve standardních black metalových mantinelech, veškeré použité výrazivo není ničím jiným než black metalem v jeho klasické podobě a formě. Jak už ale bylo řečeno o kousek výše, nijak se to nevylučuje s funkčností či kvalitou samotné muziky.

“Legenda neskrotných živlov” se v drtivé většině své délky nese v rychlém tempu syrovějšího a undergroundové, stále ovšem atmosférického black metalu. Samozřejmě, tu a tam Evil vichřici bicí salvy a rychlých riffů povolí, objeví se zvolnění či dokonce vyloženě melodický moment, vlastně se tak děje v každé skladbě, nicméně jako jeden příklad za všechny mohu uvést třeba “Trpký návrat k nevinnosti”, kde se mi tyto momenty obzvláště líbí. I přesto tyto pasáže však “Legenda neskrotných živlov” vyznívá ne vyloženě monotónně, ale velice jednolitě; pokud se posluchač vysloveně nesoustředí na každý detail a “jenom” se ponoří do celkové nálady desky, pak počin navzdory všem proměnám tempa působí takovým neměnným dojmem. Netvrdím ale, že by to mělo být špatně.

Jak už dávno víme, album rozhodně lze postavit i takovýmhle způsobem a klidně to může být i fantastická záležitost, jenže co hudba ztrácí na nějaké složitosti či proměnlivosti, to musí dohnat na jiné frontě, kterou zpravidla bývá atmosféra. A je potěšujícím faktem, že “Legenda neskrotných živlov” rozhodně patří mezi ty nahrávky, o nichž lze bez váhání říct, že v sobě atmosféru mají. Především díky ní ten počin ve finále funguje na výbornou a má co říct.

Do toho, aby šlo o onu vyloženě fantastickou záležitost, tomu sice ještě kousek chybí, ale to nic nemění na faktu, že je “Legenda neskrotných živlov” svým způsobem velice poutavá a zajímavá nahrávka, přestože do svého žánru nepřináší nic nového. Má ovšem charisma, vnitřní myšlenku (možná by se slušelo dodat, že lyrika desky je inspirována románem “Nevesta hôľ” od slovenského prozaika Františka Švantnera), je ve všech směrech uvěřitelná a působí na mě upřímně a zapáleně, což jsou věci, jichž si osobně stále cením (obzvláště v dnešní době rychlokvašné hudby). Tím pádem je asi naprosto zřejmé, že můj názor na “Legendu neskrotných živlov” je velice kladný…


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.