In This Moment - Blood

In This Moment – Blood

In This Moment - Blood
Země: USA
Žánr: metalcore
Datum vydání: 14.8.2012
Label: Century Media Records

Tracklist:
01. Rise with Me
02. Blood
03. Adrenalize
04. Whore
05. You’re Gonna’ Listen
06. It Is Written
07. Burn
08. Scarlet
09. Aries
10. From the Ashes
11. Beast Within
12. Comanche
13. The Blood Legion
14. 11:11

Hodnocení:
H. – 4,5/10
Kaša – 4/10

Průměrné hodnocení: 4,25/10

Odkazy:
web / facebook / twitter

Když tak o tom přemýšlím, vlastně nevidím důvod, proč to otevřeně nepřiznat hned na začátek, aby v tom bylo jasno – recenzi na In This Moment jsem si vzal s tím vědomím, že to bude špatné a že jejich novou nahrávku “Blood” nepochválím. Důvody, které mne k tomu vedly, jsou v rámci naší recenze samozřejmě naprosto bezpředmětné, pročež se jimi zabývat nebudu, neboť nám zcela postačí fakt, že minimálně v tomto ohledu kapela očekávání naplnila naprosto dokonale. Co se ale dá čekat od skupiny, o níž se i samotní žánroví fanoušci s oblibou vyjadřují jako o póvlu, což?

Pokud bych měl pro ty z vás, kteří nemají představu o tom, jaký druh hudby In This Moment produkují, popsat, co od téhle kapely očekávat, byl by to úkol veskrze lehoučký – metalcore. To je vše. Představte si ten nejobyčejnější, nejohranější a nejprůměrnější metalcore, jaký si představit dokážete, a dostanete In This Moment. Takových podobných kapel dnes po světě běhají stovky – riffy, rytmika, zpěv a většinou i image jako přes kopírák. Snad jediné, čím In This Moment vybočují, je postava zpěvačky Marii Bink, protože ženská za mikrofonem v tomto stylu úplně běžným úkazem není. Kdo by se ovšem těšil na to, že když už se to skoro nedá poslouchat, bude se na to alespoň příjemně koukat, toho asi budu muset zklamat, neboť Maria zas tolik krásy nepobrala a vypadá jak nepříliš sympatická plastiková barbína… což se ale snaží dohnat aspoň tím, že téměř na žádné fotce nezapomene strčit přímo před objektiv svůj výstřih. Inu, na něco ty fanoušky nalákat prostě musíte…

V této chvíli už je vlastně napsáno vše podstatné a jediné co zbývá, je spláchnout celé In This Moment i jejich nejnovější majstrštyk hluboko do toaletní mísy… kdyby tu ovšem nebyl jeden malinký háček. Kapela se totiž rozhodla, že se na “Blood”, která je celkově její čtvrtou nahrávkou, pokusí vymanit se ze žánrových mantinelů metalcoru a trochu experimentovat. Dokážu si představit, že nejednomu člověku při této představě, že někdo začne experimentovat se žánrem jako metalcore, naskočí osypky, ale já říkám – s chutí do toho, jen houšť! Snahu posunout někam jinam (nejlépe do nějakých nápaditějších vod) styl, který začal nudit pomalu už po roce své existence, jenom vítám, podobných skupin je minimum a ty, s nimiž jsem měl tu čest, vůbec nebyly špatné… nicméně v případě In This Moment to zas až tak žhavé není. Z “Blood” samozřejmě je cítit, že se skupina snažila ze sebe setřást tu metalcorovou deku (což je ostatně jeden z největších kladů alba), nebála se přidat zejména na různých elektronických pazvucích, které bublají pod samotnou metalovou složkou, ale… výsledná podoba “Blood” jaksi ukazuje, že tudy bohužel cesta pro In This Moment nevede. Formace se pohnula stylově, nikoliv však kvalitativně, tudíž i nadále zůstává skupinou přinejlepším průměrnou. Experimentování samozřejmě vítám, opravdu ano, ale musí být provedeno tak, aby to ve finále za něco stálo. A to se In This Moment nepovedlo.

Paradoxem však zůstává, že začátek alba se relativně povedl, a kdyby se i zbytek nahrávky nesl v podobném duchu (co do kvality), bylo by to hned o něčem jiném a já bych tu mohl vyskládat minimálně celých sedm bodů. Úvodní “Rise with Me”, jež má asi plnit funkci intra, je sice úplný blábol, který stojí akorát tak za přeskočení, ale následující tři songy nejsou vůbec zlé. Titulní klipovka “Blood” je úplně v pohodě; neříkám, že je to nějaký ultimátní opus, nic extra inteligentního to také není, kytarové sólo je tam s prominutím mimo, ale pořád se té písničce nedá upřít, že po většinu svého času funguje a minimálně její refrén vám utkví v mozkovně hned na první dobrou. Další “Adrenalize” bych bez váhání označil jako nejlepší položku tracklistu. Kromě nemastných-neslaných prvních třiceti vteřin a ještě jedné další půlminutky ve třech čtvrtinách (ale není to nic, co by se nedalo vydržet) skladba výborně šlape jak ve slokách, tak v refrénu, především Maria Bink svým hlasem “Adrenalize” koření opravdu skvěle. “Whore” už je o malinko horší, ale pořád ještě solidní, chvílemi zní jako nu-metal s klávesami, ale především opět refrén má něco do sebe a už jen díky němu je tenhle vál jedním z nejlepších na “Blood”.

A tím album vlastně končí. In This Moment v těchto třech písničkách v podstatě vystříleli svůj kompletní arzenál a zbylé minuty už jen ubíhají bez jakéhokoliv zábavnějšího momentu. Začíná to již s rádoby odpichovou “You’re Gonna’ Listen”, která je nezáživná a nenabízí nic, co jste už tisíckrát neslyšeli, pokračuje absolutními hovadinami jako “It Is Written” nebo “Aries”, jejichž smysl jsem věru nepochopil… snad jen aby seznam songů vypadal delší… Zbylé písně jsou buď naprosto nezáživné a jen plní úlohu sice neurážející, ale pořád nepříliš zábavné vaty, nebo vyloženě otravují – a výhra tedy není ani jedno. Snad jen agresivnější “Commanche” nabízí něco trochu poslouchatelnějšího, ale to je stálo dost málo. Pokud by “Blood” vyšlo v podobě třískladbového EP, na němž by se nacházely “Blood”, “Adrenalize” a “Whore”, prohlásil bych, že jsem se v In This Moment zmýlil, že v nich nějaký potenciál opravdu je a že jsem zvědavý, s čím přijdou na případném dalším albu, jenže “Blood” vyšlo tak, jak vyšlo, a ve světle toho, že minimálně deset songů ze čtrnácti je obrovská nuda bez nápadu, nemám jinou možnost, než to celé do oné výše zmiňované toaletní mísy opravdu poslat a následně spláchnout. Třeba na konci potrubní pošty bude čekat někdo, komu se to bude líbit, ale podle mě stojí většina desky za to, co se do záchodu splachuje normálně…


Další názory:

Já jsem sice k “Blood” nepřistupoval s takovým despektem jako kolega, ale nic to nemění na tom, že výsledný dojem, který ve mně In This Moment se svou novinkou zanechali, je totožný. Je to škoda, protože ač nejsou In This Moment žádní novátoři a prostě si hrají ten svůj těžce nepůvodní metalcore, tak mě tento jejich výraz, zejména na minulém “A Star-Crossed Wasteland”, bavil. Já vím, že vypadám jak debil, ale fakt jsem si to album užíval a i po nějaké době jsem se k němu dokonce i vracel. Takový pohodový metalcore s nu-metalovými vlivy na pomezí Mudvayne či Otep slušně odsýpal a neměl jsem s tím výraznější problém. Je fakt, že se na “Blood” snažila kapela trošku posunout, hlavně té elektroniky přibylo, ale pořád se nejedná o nic závratného a spíše než k celkové plastice bych to přirovnal jen k drobným korekturám v oblasti očí, asi tak. Takže i když je všechno na první poslech při starém, nějak to nefunguje. I přes povedený úvod najednou začne kvalita skladeb těžce upadat a ke konci už člověk přemýšlí, kdy bude konečně konec. Baví mě titulní “Blood”, baví mě “Adrenalize”, kde musím souhlasit s H. s jejím pasováním na nejlepší položku alba, a úplně špatná mi nepřišla ani “You’re Gonna’ Listen”, toť vše. Zbytek nestojí ani za zlámanou grešli. Jestli si In This Moment v roce 2012 zaslouží trochu té pozornosti? Neřekl bych, ačkoli jsem slyšel už daleko horší alba, zařadí se “Blood” mezi ta, kterým se v budoucnu budu vyhýbat hodně širokým obloukem, a všem, na nichž mi alespoň trochu záleží, doporučím totéž.
Kaša


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.