Machine Head - The Blackening

Machine Head – The Blackening

Machine Head - The Blackening
Země: USA
Žánr: groove / thrash metal
Datum vydání: 27.3.2007
Label: Roadrunner Records

Tracklist:
01. Clenching the Fists of Dissent
02. Beautiful Mourning
03. Aesthetics of Hate
04. Now I Lay Thee Down
05. Slanderous
06. Halo
07. Wolves
08. A Farewell to Arms

Hodnocení: 9/10

Zbytek redakce hodnotí:
Corey(8) – 9/10
ENT3R – 8/10

Průměrné hodnocení: 8,7/10

Odkazy:
web / facebook / twitter

Machine Head. A zvláště pak „The Blackening“. Tahle slova mi oťukávala šedou kůru mozkovou již měsíc a nedala mi klidného spánku. Dlouhá léta jsem tuto kapelu, která od začátku své tvorby experimentuje s nu-metalem a s prvky heavy popřípadě thrash metalu, přehlížel. Nedávno jsem si poslechl jejich debut s názvem „Burn My Eyes“ a tato nahrávka mě celkem zaujala. Nic světoborného, ale ucho posluchače zajisté potěší, protože každopádně jde o hudebně kvalitní album. Jejich následující počiny již však tak kladně přijaty nebyly a kapela se potýká s plytkostí a celkovou nemastností-neslaností jednotlivých písní. Některé písně byly stylizovány více do funky stylu à la nu-metal a to byla opravdu katastrofa.

Jejich zašlý lesk a sláva se kapele vrátila až s vydáním alba „Trough the Ashes of Empires“, kdy se vrátili ke svým hardcore prvkům. Kapela si dala dlouhý čtyřletý odpočinek, aby nám naservírovala album s pořadovým číslem šest. A to byl opravdu výbuch. „The Blackening“ okamžitě uchvátil většinu kritiků a posluchačů. Dokonce některé opravdu sofistikované magazíny typu Kerrang! mu daly plný počet bodového ohodnocení. Tohle mě už nemohlo nechat chladným, proto jsem vykopal a poslechl si jejich starší tvorbu a následně pak i toto nové dílko. Hned první píseň „Clenching the Fists of Dissent“ mě naprosto uzemnila. Famózní intro vybrnkávané na španělskou kytaru, kterou doprovází rytmické bicí a celé se to nakonec zvrhne v jednu obrovskou thrash/heavymetalovou smršť. A to se tenhle monumentální kousek dělí na různé části, protože píseň má lehce přes deset minut.

To je na téhle desce taky velmi zajímavé: ač má album pouhých osm písní, délka nahrávky je něco přes hodinu. Velmi odvážný krok. Přece jen, pokud nejste vyznavači progressive metalu, mohou vás delší písně unudit. To jsme trošku odbočili, co tam však máme dále?

Celá nahrávka jako by zapomněla na experimentování s nu-metalem, a tak se dočkáme „jen“ pěkně ostrých thrash riffů, dlouhých heavymetalových sól, velmi výrazných a úderných bicí a do toho všeho zpěvák Robb Flyn tu lehce namlouvá, tady zase pořvává a v neposlední řadě i zdrceně šeptá. Basa je velmi příjemná, nevtíravá a jen pěkně hladí po tváři šťastného poslouchače. Někdy je však velikost písni přeci jen na obtíž a opět kapela sjíždí do oné plytkosti. Ta je však bleskově vystřídaná dalším od srdce úderným rytmem, takže vám to zas tak nepříjemné nepřijde. Zajímavý aspekt je i celková vyváženost. Najdeme tu jak klasické otvíráky desky v podobě výše zmiňované „Clenching the Fists of Dissent“, která má určitě onen potřebný hitový potenciál, jsou tu však i o poznání klidnější a „inteligentnější“ kousky typu „Halo“, ale není nouze ani o od plic vyřvané věci jako třeba vypalovačka „Wolves“. Musím přiznat, že sólová kytara zde jede snad na 200 % a někdy se vám bude zastavovat dech nad takovým umem. Mě osobně nejvíc zaujalo kytarové sólo, které funguje jako intro ve skladbě „Now I Lay Thee Down“. Zážitek z celé desky je těžko popsatelný, a i když má pár nudných pasáží a nic moc nového deska od svého předchůdce nenabízí, určitě ji mohu doporučit opravdu každému.


15 komentářů u „Machine Head – The Blackening“

 1. Já dávám 80%. A to proto, že se deska hodně liší od předchozího stylu MH, který mi seděl víc a taky proto, že vyšla relativně nedávno a dnes už si na ni skoro ani nevzpomenu. Ale i přesto je to jedna z “lepších” desek, které zatím letos vyšly. Můžu vřele doporučit.

 2. Dávám 75%. Není to sice zase tak špatný, ale od Machine Head bych čekal asi trošku něco jinýho. Ale určitě stojí za to si The Blackening poslechnout.

 3. Spolu z Behemoth pro mě deska roku, jednu dobu jsem si Halo poušťěl pořád dokola, je to prostě hymna, a celé CD je úžasné a nikdy mě délka písní neunudila, naopak

 4. dobrá deska, až na ty heavy sóla, který fakt nemusím, ale čekal jsem od MH docela jinou desku, že se budou ubírat trochu někam jinám, ale to neudělali, a proto je pro mě deska docela překvapení, vřele doporučuju i když pro mě to určitě jejich vrcholový album není

 5. Miluju Machine Head!!!!MH forever. Jsou muj život!!!

  a Blackening se jim úúúúúúúžasně povedlo…mmmm…ostatně jako všechny desky :-)

  Nikdy jsem se do žádny band nezbláznila víc….a už taky nezbláznim….:-)

  Ps:Zdrrrrrravim vas……….

 6. MHfan….you must be fuckin kidding!? Promiňte, slečno, jsem rád, že sdílíme lásku ke stejné kapele, ale Vaše pubertální výlevy mi (promiňte) přijdou velmi přechodné a směšné. Vcelku se divim, že jste si nespletla rubriku komentáře s kapelou Tokio Hotel, tam by tento příspěvěk byl určitě na místě.

 7. ta je suprová,je od nich prostě ta nejlepší,super písnička je farrewell to arms ale nej písnička je halo,ta je boží!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.