Mortal Form - The Reckoning

Mortal Form – The Reckoning

Mortal Form - The Reckoning
Země: Nizozemsko
Žánr: death / thrash metal
Datum vydání: 13.5.2013
Label: My Kingdom Music

Tracklist:
01. The Reckoning
02. Storm Before Calm
03. Forsaken Graves
04. Dungeon
05. Apocalyptic Aftermath
06. As Nature Turns Evil (The Sleeper Awakes)
07. Mlasma
08. At Fever Pitch
09. Radiation Breath
10. Sinners Repent

Hodnocení: 7,5/10

Odkazy:
web / facebook

K recenzi poskytl:
My Kingdom Music

Začněme zeširoka pohledem do historie holandské úderky Mortal Form, protože se nejedná o nějak známé jméno na metalové scéně, které každý zná jako své boty. Tato pětice vznikla v roce 1999 a po dvojici obligátních demosnímků přišli v roce 2002 na trh s debutovým albem “Evil Reborn”, po němž následovala kopa živých vystoupení a bohužel taky nějaké ty personální problémy, které zbrzdily vývoj kapely až do roku 2009, kdy se objevilo druhé album “Taste the Blood”. Přestože jsem z nich slyšel pouze útržky, tak můžu říct, že se stylově nijak neliší od čerstvé novinky “The Reckoning” a kapela tak po dlouhé roky brousí energickou kombinaci death a thrash metalu, což je sám o sobě dost slibný začátek.

Když se v jedné větě objeví výrazy death/thrash a Nizozemsko, tak bych se divil, kdyby si mnozí z vás nevzpomněli na Legion of the Damned, kteří jsou v posledních letech doslova na roztrhání, a je až s podivem, jak rychle po změně jména tato parta vyletěla. Mortal Form mají k jejich tvorbě strašně blízko, což je logické, protože stylové mantinely, v rámci kterých se pohybují, nejsou zas tak široké, aby se daly vymýšlet nějaké složité kličky. To není vůbec na škodu, protože “The Reckoning” je skvělé album, které spájí agresi a chytlavost. Skladby jsou pěkně od podlahy řízné a některé z nich mě doslova usadily na prdel. Na neznámou kapelu je příjemné technické zpracování, které hned po pár vteřinách praští do ksichtu a díky skvělému zvuku jsou všechny nástroje s výjimkou baskytary, která to má vždy těžké, přehledné a čitelné. Zpěvák Ralph Jansen je klasický metalový řvoun, který se pohybuje v nejpohodlnější poloze, což v jeho případě znamená, že je ve všech momentech ostrý jak břitva. I když je jeho hlas poměrně jednotvárný a časem zevšední, je jeho projev pro daný styl jako ulitý a mně osobně i po čase nezačal lézt na nervy.

Ale už žádné další kecy, stejně jako album začíná pěkně zostra, tak se na něj pojďme vrhnout i my. Kraťoučké intro ve stylu rádiové zprávy chystá půdu pro časovanou bombu “Storm Before Calm”. Asi nemusím nijak obsáhle objasňovat, jak nahrávka zní, protože už při zmínce stylu, který Mortal Form produkují, se dá očekávat, že album je jako mlátička a žádné úlevy či momenty pro odpočinek nečekejte. Neříkám, že všechny riffy, které tvoří kostry skladeb, jsou nezapomenutelné, ale v rámci stylu slušný nadprůměr, který dokáže potěšit. Zmíněná “Storm Before Calm” je asi ta největší pecka s chytlavou strukturou a melodickou kytarovou vyhrávkou, která podbarvuje refrén, čímž jsme se dostali až někam k severským death metalovým kapelám, které toto mají na denním pořádku.

Těžko se mi vybírají další silné písně, protože všechny jsou na tom podobně, ale kdybych musel, tak bych sáhl po těch kratších úderkách jako “Forsaken Graves” či “As Nature Turns Evil (The Sleeper Awakes)”, které jedou na plný výkon a ženou nahrávku neúnavně kupředu. I v těch delších kouscích bych našel pozitiva, takže třeba “Dungeon” s povědomým ústředním riffem a dvoukopákovou rytmikou tvoří při troše fantazie most mezi “Beneath the Remains” od Sepultury a “Seasons in the Abyss” od Slayer, což jsou kapely, jejíž starší tvorba je z “The Reckoning” dost silně cítit. Rozumná stopáž je možná o pár minutek delší, než bych musel, ale to je jenom můj subjektivní problém, protože osobně mám radši stylově podobné desky o něco kratší a pokud to všechno dobře šlape, tak tím pádem údernější. To ovšem neznamená, že bych se ke konci začal nudit, protože nářezová “Radiation Breath” ze samého závěru zaručeně probere z případné letargie.

Nemá smysl to nějak natahovat. Mortal Form natočili upřímnou, agresivní a nic neřešící desku, kterou musím doporučit všem příznivcům death a thrash metalu. Jestli mají Mortal Form potenciál, aby se z nich stala zdatná konkurence Legion of the Damned, je otázka, která se celkem logicky nabízí. Kvalitativně bych neviděl žádný výrazný rozdíl mezi “The Reckoning” a kupříkladu “Feel the Blade”, které původně vzniklo ještě jako “Elegy for the Weak” pod hlavičkou Occult, takže proč ne. Kdo ví, možná, když si borci změní jméno…


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.