Reality Grey - Define Redemption

Reality Grey – Define Redemption

Reality Grey - Define Redemption
Země: Itálie
Žánr: melodic death metal
Datum vydání: 15.4.2014
Label: Bakerteam Records

Tracklist:
01. Ascension Lapse
02. Deadlock
03. Rot of Nation
04. I Despise
05. Equilibrium
06. Departed Designs
07. Burn the Sky
08. Hypocrisy Breeds Hatred
09. Define Redemption

Hodnocení: 8/10

Odkazy:
facebook / twitter / bandcamp

K recenzi poskytl:
Scarlet Records / Bakerteam Records

O italské formaci Reality Grey jsem se poprvé dozvěděl až těsně před nabídkou recenzování jejich druhé dlouhohrající desky, která nese název “Define Redemption” (ale to jste z nadpisu určitě sami poznali). Tihle pánové hrají melodic death metal, který jest samozřejmě jedním z mých nejoblíbenějších žánrů, takže jsem po zběžném poslechu na článek přikývl. A nutno podotknout, že ochutnávka to byla nečekaně pořádně masitá!

Obvykle se k nově objevivším kapelám stavím docela skepticky. Reality Grey měli donedávna na kontě pouze jedno demo, jednu řadovku a jedno EP… a navíc jsou z Itálie, kde snad ještě nevznikla a nikdy nehrála kapela, která by mě dokázala dlouhodobě zabavit. Být xenofobní se ale nevyplácí, a to obzvláště v hudební branži, protože Reality Grey, jak jsem již výše naznačil, více než příjemně překvapili, a to hlavně proto, že se do své hudby nebojí naložit gigantickou porci enegického muzicírování, proložit ji dobrými nápady dodávajícími materiálu svěží nádech a celé to překrýt polevou v podobě výborného technického zpracování, které bych od podobných uskupení málokdy čekal (navíc label Bakerteam Records, který kapelu zaštiťuje, ani navenek nevypadá, že by dokázal nějaké zázraky – opak je ale v tomto případě pravdou).

Rozebereme si všechno hezky postupně. Je možné přijít v dnešní době coby víceméně nezávislá kapela, vzít do rukou nástroje a nahrát desku, která by dokázala zvednout z gauče znuděné metalisty, kteří jsou již unaveni neustálým bombardováním svých sluchovodů podřadným a opakujícím se hudebním hnojem? Zvláště v žánru melodického death metalu, kde se tohoto hnoje dá najít obecně více než kdekoliv jinde? Naštěstí ano a Reality Grey jsou toho zářným příkladem. V první řadě jde o to nasazení. Z “Define Redemption” prostě cítíte nadšení pro muziku a ta porce energie, kterou do vás tahle fošna napere už při prvním poslechu, se prostě nedá změřit. Docela rád bych si tyhle pány poslechl naživo, protože to musí být neuvěřitelný zážitek. Dále celkové skladatelské umění a schopnost postavit jednotlivé písně tak, že prostě dávají smysl (a spousta kapel si přesně tohleto neuvědomuje), jsou na takové úrovni, že by se i někteří letitější harcovníci měli co přiučit. Skladby mají výborný spád a gradují ve správných okamžicích, často velmi originálně. Nenarazil jsem snad ani na deset vteřin hluchého místa. Na “Define Redemption” se pořád něco děje, vždy je možné sledovat nějakou novou drobnost, které si člověk předtím nevšiml. Paráda.

Reality Grey okupují zkušebny již desátým rokem a není se tedy čemu divit, že svým nástrojům (bez dvojsmyslů, prosím) skutečně rozumí. Ale kdo dneska ne? Kdysi dávno v dřevních dobách hudby, která si ještě více dávno začala říkat metalová, byla o kvalitní muzikanty nouze. Dnes se nadaní hudebníci rojí jako mouchy nad čerstvým exkrementem. Až si někdy říkám, jestli to není trochu škoda, a ptám se, proč není trh více diferencovaný. Každý dnes nahraje technicky excelentní nahrávku, každý umí hrát o něco lépe než ten druhý… ale většinou tomu chybí ten správný duch. Něco jako hudební genius loci. Ten na “Define Redemption” naštěstí nechybí a Reality Grey se opravdu nějakým způsobem podařilo svou novinku koncipovat a vytvořit tak, aby byla nejenom dobře odvedená po řemeslné stránce, ale zároveň dávala smysl a měla také toho svého “ducha”. Klobouček.

Když si po sobě tak čtu předcházející řádky, říkám si, že osm bodů udělených desce, o které mluvím víceméně v superlativech, je možná trochu málo. ALE. Všechno je potřeba hodnotit trochu střízlivě a je možné, že po dalších pěti posleších se k “Define Redemption” už nikdy nevrátím a vzpomínky se obrátí v prach. Možná naopak budu za nějakou dobu litovat, že jsem nebyl více tolerantní a nepřihodil ještě o ten bodík navíc. Možná si pustím “Darkest Days Are Yet to Come”, první album Reality Grey, a zjistím, že je ještě lepší a “Define Redemption” je jen její slabý odvar. A možná je to všechno vlastně úplně jedno. “Define Redemption” je výborná deska, jež rozhodně stojí za poslech i pro člověka, který melodic death metal příliš nevyhledává. Je plná fajnových nápadů, baví, nenudí, má své silné momenty a především se jedná o konzistentní metalovou nahrávku, na niž se většina dnešní produkce dívá odněkud zespodu. Tak tedy osm.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.