Затемно - В петле

Затемно – В петле

Zatemno - V petle

Země: Rusko
Žánr: black metal
Datum vydání: 20.3.2019
Label: Aesthetic Death

Tracklist:
01. Вступление
02. Лишь только ветер
03. В петле
04. Копотью солнца

Hrací doba: 36:03

Odkazy:

K recenzi poskytl:
Aesthetic Death / Grands Sounds PR

Затемно je ruský projekt, za nímž stojí Vasily Suzdalsky nebo také St. Pastor, P. anebo Ограда, přičemž je to právě ten poslední pseudonym, pod nímž je Vasily uveden v bookletu „В петле“. Dle dostupných informací je chlapec aktuálně v sestavě Затемно sám, ale nebývalo tomu tak vždy. Na „В петле“ mu baskytarou a doprovodnými vokály vypomohl Japetus neboli Плита a v minulosti zde působil i VVurd. To sice nejsou jména, která by většině z nás něco řekla, ale za zmínku možná stojí, že se všichni tři různě potkávali už v jiných kapelách.

Ani u kapel nejde o nějaké zajeté záležitosti, o nichž byste museli nutně slyšet, ale všechny ty formace jako Rotting Heaven, Cage of Creation nebo VTTA mají na kontě i dlouhohrající desky. Ale hlavně – co jsem tak v rámci domácího úkolu k téhle recenzi poslouchal, přinejmenším druhé dvě jmenované skupiny by možná stály za průzkum příznivcům experimentálněji laděného black metalu. Cage of Creation pro ty, co dávají přednost spíš atmo přístupu, VTTA zase pro ty, kdo mají radši víc obskurnosti a divnosti. Což dá rozum, když album „Там? Где!“ vyšlo na kazetě v balení imitujícím krabičku s prášky i s příbalovým letákem. To mně osobně přijde dost cool!

Ani v případě Затемно se nebavíme o standardně pojaté formě black metalu, ale Suzdalsky / Ограда / whatever se zde opětovně prezentuje v odlišném světle a opět je to vysoce zajímavé. Nedokážu říct, jestli je ze všech těch projektů nejzajímavější, poněvadž ty ostatní jsem neposlouchal tak podrobně a opakovaně jako „В петле“, ale dovolím si tvrdit, že tahle deska sama o sobě je skvělá. A to tak, že jsem neváhal zpětně ochutnat i pilotní EP „Во прах“ z roku 2016, které zní taktéž fajn a nabízí několik opravdu dobrých momentů, ale tehdy naznačený potenciál plně rozkvetl právě až na „В петле“.

Vím, že zrovna s tímhle prohlášením vás ze židle nenadzvednu, možná i leckoho přímo odradím, ale stejně bych „В петле“ v rychlosti definoval jako black metal s folklórními vlivy a motivy. Vtip nicméně tkví v tom, že Затемно nezní jako nějaký standardní folk black metal nebo pagan black metal. Spíš byste si měli představit chytřejší a snad i progresivnější podání. Chcete-li slyšet přirovnání, ukázal bych na běloruské Door into Emptiness, na něž jsem si při poslechu „В петле“ několikrát vzpomněl, především v těch klidnějších a atmosférických pasážích je ta podobnost dost velká. A to už by myslím mělo znít o poznání lákavěji.

O eventuálních vrcholech se nemá smysl bavit. „В петле“ nabízí vyrovnanou čtveřici skladeb, z nichž každá přináší výtečné momenty i strhující atmosféru. Slabá místa prakticky nenacházím. Asi nejvýrazněji mi v hlavě utkvěla ta poloha, kdy Затемно sázejí na melodie, ale ani ty klidnější chvilky nebo naopak ty kytarovější nejsou vůbec špatné a na nahrávce mají své právoplatné místo. Mnohdy mám u podobně laděných alb pocit, že riffové pasáže jsou obyčejné a jen oddalují příchod toho zajímavějšího, ale o „В петле“ to naštěstí neplatí, jelikož tady všechny složky hudby makají pospolitě a ku prospěchu vyššího celku, jímž je excelentní deska.

„В петле“ patří přesně k těm nahrávkám, které jsou nenápadné, ale když jim dá člověk šanci, bude překvapen, jak kvalitní muziku nabízejí. Mě osobně produkce Затемно překvapila a hodně potěšila, protože v takhle silnou věc jsem ani nedoufal. Rozhodně stojí za slyšení.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.