I Am Lisa (2020)

I Am Lisa (2020)

I Am Lisa (2020)

Země: USA
Rok vydání: 2020
Žánr: werewolf horror

Originální název: I Am Lisa

Režie: Patrick Rea
Hrají: Kristen Vaganos, Jennifer Seward, Manon Halliburton, Carmen Anello

Hrací doba: 92 min

(Budou spoilery.)

Dřív jsem do filmového koutku psal primárně vykopávky a měl jsem to úplně na salámu. Taková také byla moje původní idea. Postupem času mě ale přece jenom začalo trochu dráždit, že se tu objeví jen samé staroby, tak jsem se rozhodl zapracovat na aktuálních bijácích, mimo jiné i proto, abych měl lepší přehled, až budu na konci roku vybírat nejlepší filmy. Nicméně protože pech je můj věrný kámoš, tohle rozhodnutí přišlo v roce koronky, která výběr nových snímků neblaze ovlivnila. Což o to, vyvoněné blockbustery v kinech mi zas tak nechybí, ale odklady se dotknuly i menších festivalových záležitostí. A jejich ztráta už bolí víc. Abych tedy naplnil letošní kvóty, které jsem sám na sebe uvalil, nutně mě to vede ke sledování sraček jako „I Am Lisa“.

Dobře, uznávám, že trochu kecám, abych si tu přítomnost podobně zbytečných bijáků obhájil. Ve skutečnosti bych na ně s největší pravděpodobností koukal tak jako tak a stejně tak bych o nich také psal. „I Am Lisa“ každopádně splnilo má očekávání, protože jsem předpokládal, že se bude jednat o pěknou cypovinu. Výsledek v žádném případě nezklamal. Ačkoliv v tomhle případě by zklamání bylo tím přívětivějším výsledkem, protože to by znamenalo, že se na „I Am Lisa“ dá koukat.

Stručně řečeno dnes přidáváme do sbírky další vlkodlačí podprůměr. Jak už jste asi uhodli z názvu, hlavní hrdinou je Lisa. Ta vystudovala v zahraničí a teď se vrátila do rodného města, kde převzala antikvariát. Osobně teda nechápu, jak se takhle velká budova plná starých knížek uživí na malém městě a ještě vydělá tolik, aby si Lisa mohla dovolit vlastní barák, ale nevadí.

Mnohem víc vadí, jak moc vykonstruovaný a umělý ústřední konflikt je. Do krámu přijdou tři žáby a jedna z nich Lise čórne knížku. Druhý den se vrátí na místo činu, knihu poslušně vrátí a zkusí se s Lisou polesbit. Asi ji inspirovalo její jméno, protože by si mohly navzájem vylisat, víš jak. Každopádně, naše hrdinka nabídku na homosexuální erotickou zkušenost odmítne, což pokérovanou lesbičku Jessicu zásadně namíchne a naprosto na drsňáka – a teď se podržte – jí plivne do ksichtu! Nářez, có?!

Naše Lisa si ale nějaké kemry na tlamě nenechá líbit, takže jde kvůli takové pičovině na policii. Akorát má pech, poněvadž Jessica je dcera místní šerifky a zároveň sestra jejího zástupce (zkurvená protekce). No, co vám budu povídat – Lisu si tam na stanici podají, zmlátí ji do polomrtva, pohodí v lese, znásilní a nechají zdechnout. Akorát že v lese běhá vlkodlak. Naštěstí pro Lisu je tenhle vlkodlak takové vemeno, že si nechá dát od polomrtvé holky šutrem po hlavě, takže slečna přežije, stane se z ní vlkodlak a začne se mstít.

I Am Lisa (2020)

Tohle ale nastane v momentě, kdy už vám bude osud Lisy i všech okolo naprosto volný. A pokud jste to v téhle době nudou ještě nevypnuli případně pokud jste si nezpůsobili otřes mozku od konstantních facepalmů, tak ani to mstění nezlepší náladu, protože prostě a jednoduše stojí za vyližprdel.

Věc se má totiž asi tak, že v „I Am Lisa“ se prakticky nic neděje a po většinu času panuje jakési vakuum, kdy se jenom zbytečně kecá. Jakákoliv akce nebo zabití se odehraje v mžiku oka, kamera nic neukáže a jde se dál. Trochu gore scéna (prokousnutý krk) se objeví jen jedna a ani ta toho moc nepředvede, natožpak aby mohla jakkoliv vylepšit dojem. Když ale budete odvážní a vydržíte až do samotného konce, tak se konečně (!) dočkáte i proměny na vlkodlaka. A jestli vás něco na tomhle hororu (haha) bude strašit, tak jedině nekvalita téhle masky.

I Am Lisa (2020)

Vlastně ani nevím, co víc bych měl o „I Am Lisa“ psát, protože se prostě jedná o hluboce podprůměrnou záležitost, o níž talent nezavadil ani zlehka. Zároveň měl ale film zjevně nějaké produkční zázemí a vypadá poměrně profesionálně, tudíž nemůže zabodovat ani guilty pleasure faktorem typicky plynoucím z evidentní lacinosti. Všehovšudy se na tom celém dá pořádně koukat jen na jednu věc, kvůli níž jsem to taky zvládl dojet až do konce – Kristen Vaganos v hlavní roli to docela sluší. Akorát hereckého talentu zas tolik nepobrala, takže propříště bych pro dobro světa doporučil natáčet spíš porno.

Každopádně, abych to dál neprodlužoval: sledováním „I Am Lisa“ svůj čas splachujete do hajzlu. Já jsem se obětoval a prubnul jsem to, abyste vy nemuseli, takže aspoň buďte od té dobroty a nečumte na to, abych sám sebe mohl přesvědčovat o tom, že moje oběť nebyla zbytečná. Kdyby šlo o nějakou zoufalou špatnost, tak bych se nezdráhal to pro zasmání doporučit, ale „I Am Lisa“ patří mezi filmy naprosto nijaké, plytké, bezobsažné… a to je vlastně to nejhorší.

I Am Lisa (2020)


5 komentářů u „I Am Lisa (2020)“

  1. Tak na to teda asi nepůjdu ani nekouknu, no. Ne proto, že jsi to tak pohaněl, ale vlkodlačí filmy mi tak nějak připadají všechny stejně votravný. Ale velice děkuji za ten etymologický špílec vo těch Lisách, co se dají vylisat. Nebyl to ztracenej čas tady u tý recenze :)

    1. Na pořádnýho vlkodlaka jsem narazil naposledy tak ve Van Hesingovi. Jinak se mi vybavuje nějakej francouzsko – rumunskej film, tuším Romasantsa nebo tak něco, z toho jsem nechytl žádný opruz jak z těch všemožných americko-vlkodlačích představení. A jelikož jsme na metalácké půdě, tak byste mohli někdo doporučit nějaký metalový klip s vlkodlakem, jestli vůbec je….

  2. Strašně rád čtu recenze na špatný horrory, i když mne vždycky naprosto míjel. Jasně, mám rád Lovecrafta a adoruju knihy Artura Machena, ale Machen snad zfilmovaný nikdy nebyl a pochybuju o tom, že to vůbec jde – a pak, je diskutabilní, zdali je to vůbec horror. Dle mého spíš ne, každopádně, po přečtení Velkého boha Pana jsem se dva dvě noci bál chodit na hajzl, Tři podvodníci mi změnili kompletní pohled na realitu a u Vnitřního světla jsem jsem zvracel chuchvalce metafyzického hnusu. Ale to sem nepatří, asi jsem jen přecitlivělej.

    Co chci říct, že tohle je jedna z recenzí, u které jsem se upřímně třískal smíchy. Fakt hlína. Ten sarkasmus je zabíjející. A pak, nejlepší horrory píše sám život. – a teď s dovolením ocituju autora: “…hlavní hrdinou je Lisa. Ta vystudovala v zahraničí a teď se vrátila do rodného města, kde převzala antikvariát. Osobně teda nechápu, jak se takhle velká budova plná starých knížek uživí na malém městě a ještě vydělá tolik, aby si Lisa mohla dovolit vlastní barák, ale nevadí.”

    No a to je právě ten horror. Když si člověk představí, že nikdy nebude bydlet ve velkým baráku plným starých knížek a ještě k tomu s antikvariátem na maloměstě! Asi pošlu svůj životní příběh nějakému béčkovému režiséru, aby ze mne udělal hlavní postavu a já si svůj sen splnil alespoň na stříbrným plátně. ;-)

    PS: Mou oblíbenou zbraní je devítkovej Heckler & Koch, rokovový porcelánový figurky a zvon na čištění hajzlíků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.