Sssssss (1973)

Sssssss (1973)

Sssssss (1973)

Země: USA
Rok vydání: 1973
Žánr: natural horror

Originální název: Sssssss
Český název: Sssssss

Režie: Bernard L. Kowalski
Hrají: Strother Martin, Dirk Benedict, Heather Menzies-Urich

Hrací doba: 95 min

(Budou ssssssspoilery.)

Na „Sssssss“ okamžitě zaujme jedna věc. Sssssssnad ani nemusssssssím říkat jaká, protože věřím, že jsssssste si toho hned všimli. Abychom sssssssi ale byli jisssssssti, že máme na mysssssssli to sssssssamé, tak prozradím, že jsssssssem sssssssamozřejmě mířil na název. Nebudeme sssssssi nic nalhávat – „Sssssss“ je pěkně debilní jméno pro film. Nicméně právě díky němu sssssssi sssssssnímek vybudoval až ssssssskoro kultovní ssssssstatusssssss. Když ssssssse totiž něco jmenuje takhle krásssssssně blbě, tak kdo by to sssssssakra nechtěl vidět?

Jissssssstě nikoho z vásssssss nepřekvapí, že film ssssssse točí okolo hadů. Prakticky celý ssssssse odehrává v domě doktora Carla Ssssssstonera, jenž ssssssse zabývá ssssssstudiem hadů, jichž má také ve sssssssvé laboratoři úctyhodnou sssssssbírku. Včetně několika prudce jedovatých. Kromě vědátora a hromady plazů v domě žije ještě vědátorova dcera Krissssssstina. A nově k nim přibude také ssssssstudentík ze školy v nedalekém městě, jehož sssssssi doktor vymodlí ssssssspolečně sssssss grantem jako pomocníka. Jeho předešlý asssssssissssssstent totiž zničehonic zmizel, prý odjel kvůli nemocnému členovi rodiny.

Jen totální lobotom by sssssssi mohl myssssssslet, že předešlý ssssssstudent ssssssse jen tak zvedl a bez ssssssslova odjel kvůli rodince. Obzvlášť když vám důvod jeho zmizení vykecá sssssssamotný film už ve sssssssvém intru. A kdybyssssssste náhodou pussssssstili film a teprve pak šli nafarmit občerssssssstvení do kuchyně, takže jssssssste prvních pár minut prošvihli, tak vám to pro jissssssstotu vykecá také průvodní text dissssssstributora nebo jakýkoliv popisssssss děje na internetu. Takže vám to klidně vykecám taky.

Doktor sssssssvým asssssssissssssstentům píchá injekce, údajně pro posssssssílení imunity vůči hadím kousssssssnutím, což zdánlivě dává sssssssmysssssssl, ale ve ssssssskutečnosssssssti jim dává nějaké sssssssračky, protože právě oni jsssssssou jeho největším experimentem. Vědátor ssssssse totiž sssssssnaží vytvořit dokonalého tvora – hada sssssss lidssssssským intelektem. První pokusssssss ssssssse příliš nevydařil a ssssssskončil tak na půl cesssssssty, takže jej prodal do cirkusssssssu, kde nyní chudák tráví časssssss jako exponát v panoptiku. Ale podruhé už ssssssse to zaručeně povede!

Překvapující je nicméně jedna věc. Jakkoliv název vypadá tak béčkově, že víc to ssssssssnad ani nejde, ve ssssssskutečnosssssssti ssssssse „Sssssss“ sssssssnaží být docela ssssssseriózním sssssssnímkem. Jedná ssssssse o pomalejší kousssssssek, jenž ssssssstaví na possssssstupném sssssssměřování k nevyhnutelnému cíli, jímž je přeměna našeho ssssssstudentíka v plaza. Pokud tedy čekáte nějakou ssssssstandardní natural horror jízdu ssssssse zmutovanými hady, možná budete překvapeni, ne-li dokonce zklamáni – sssssssstejně jako já, když jsssssssem „Sssssss“ kdysssssssi viděl poprvé. Ssssssstačí ale přenassssssstavit mindssssssset a pak ssssssse ukáže, že „Sssssss“ je vlassssssstně docela ssssssssolidní záležitossssssst. Netvrdím, že ssssssse jedná o nějaké veledílo, ale za jedno podívání to určitě ssssssstojí, máte-li náladu na oldssssssschoolový pomalý horor sssssss poměrně zajímavou ússssssstřední myšlenkou.

Sssssss (1973)

Ocenit lze také to, že ssssssse sssssssnímek nebál pracovat sssssss reálnými plazy. Všichni hadi ve filmu jsssssssou ssssssskuteční, a dokonce ani neměli vylámané zuby nebo tak něco, tudíž byli ssssssschopni ušktnout sssssss plným jedem. A na výsssssssledku je znát, že nebyly použity nějaké levné napodobeniny. Maketa ssssssse prý objevila pouze v jediném záběru v celém filmu. I to zvyšuje uvěřitelnossssssst a přidává kredit.


8 komentářů u „Sssssss (1973)“

  1. Vím, že má jít o humor, ale blbě se mi to čte. S tím ssssssspoilerem by mi to stačilo (ale zas to má hned o odstavec víc)..

    1. Tobě ssssssse člověk nezavděčí. Kdybych to udělal jen v tom jednom ssssssslově, tak bych určitě dossssssstal sssssssprda, že nemám koule na komplet článek :D

  2. Hitlere, nastav prssssty. Dostanešššššš příložníkem přesssss prssssty za ” plazi ” v první větě possssledního odstavce :D

      1. Taky jsi nedůsledně vynechal slovo “nemusím” ve druhé větě. Ne, že by mi to vadilo, ale když už ses s tím tak sral…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.