Underwater (2020)

Underwater (2020)

Underwater (2020)

Země: USA
Rok vydání: 2020
Žánr: monster / sci-fi horror

Originální název: Underwater
Český název: Pod vodou

Režie: William Eubank
Hrají: Kristen Stewart, Vincent Cassel, Mamoudou Athie

Hrací doba: 95 min

(Budou velké spoilery.)

Dnes s velkým zpožděním (jak mám ostatně zvykem, jinak než pozdě už to ani neumím) hodlám reportovat o jednom z mála kino zážitků, které jsem na začátku roku 2020 stihl ještě předtím, než udeřil kokotapičus a kina zavřel. Onen šťastný snímek, jenž měl tu čest, že jsem jej viděl na velkém plátně, se jmenuje „Underwater“.

Už jen dle názvu „Underwater“ je asi zřejmé, že tenhle biják nebude nic pro suchozemské krysy. A to doslova. Ani jedna scéna v celém filmu se neodehrává na suché zemi nebo aspoň na hladině. Komplet všechno se děje… no, pod vodou.

Samozřejmě se ale nejedná o přírodopisný dokument, nýbrž o pořádné hororové béčko, přesně jak to máme rádi. Tyhle podvodní srandy s monstry mě hodně baví, takže mě docela mrzí, že se jich příliš netočí, ale o to víc mi udělá radost nějaká podobná žánrovka jako „Underwater“. Zvlášť když se vlastně docela povedla.

Premisa samozřejmě není nijak složitá. Jsme na podvodní stanici. Něco se echtovně posere a všechno se začne sypat. Doslova. Taková věc nepotěší ani za normálních okolností, ale když se vám na hlavu bortí strop na dně oceánu, naštve to dvojnásob. Sledujeme příběh výzkumné pracovnice Norah Price (Kristen Stewart), která zrovna měla kliku (ačkoliv… jak se to vezme) a přežila. Snaží se dostat do bezpečí, po cestě potkává další přeživší a zanedlouho zjistí, že ona a její kolegové nejsou to jediné, co se ve vodě pohybuje.

Prvně se mi líbilo, že se „Underwater“ s ničím zbytečně nezdržuje a začne do toho bušit hned po pár minutách. První dějství je takové realističtější a obejde se ještě bez příšer, ale to neznamená, že by stálo za lejno. Docela dobře se podařilo navodit klaustrofobii ze zavalených chodeb a pocit, že to je všechno jakože dost v prdeli. Naopak v pozdějších pasážích, kdy se chodí po mořském dně, se výborně daří navodit dojem obrovského prostoru okolo. Je to klišé, ale v tomhle ohledu snímku skutečně velice prospělo velké plátno v kině.

Celkově „Underwater“ docela šikovně pracuje s tmou a hodně toho schovává. Možná, že se jedná o z nouze cnost, aby tím tvůrci zakryli případné nedostatky, ale ve finále je to šumák, protože tenhle přístup funguje. Film se díky tomu může pochlubit poměrně schopnou atmosférou, což u podmořských béček rozhodně nebývá pravidlem.

Později se dle očekávání přidají i příšery a „Underwater“ se přesune do řekněme brakovější roviny (ne nutně v pejorativním slova smyslu). Obludy samy o sobě vypadají vcelku fajn a finální Cthulhu „boss“ je cool jak zmrd, ale zas nebudu kecat, do trenýrek jsem si z toho neuchcal a myslím si, že monstra mohla předvést ještě větší parádu. Vypadat dobře je jedna věc, ale předvést nějaké rodeo druhá. Hlavně finální monstr příšerák se prakticky jenom letmo ukáže v hloubce, ale nějakou apokalypsu nerozpoutá. Ani ty menší hajzlíky moc v akci neuvidíme.

Underwater (2020)

Jinými slovy řečeno, nepřišlo mi, že bych si obludy dostatečně užil, což u bijáku s obludami považuju trochu za problém. Chtěl bych vidět víc sežraných potápěčů a ukousnutých hlav, prostě víc béčkového hororu. Beztak se v jádru jedná o děsnou bejkárnu, tak proč se za to stydět. Svoje rezervy tedy „Underwater“ nepochybně má. I tomuhle monstróznímu neuspokojení navzdory jsem se ale prakticky nenudil a film se mi zdál relativně „napínavý“. Ne v tom smyslu, že bych si u něj kousal nehty napětím, spíš že jsem si to vlastně docela užil a nedostatky začal vnímat až retrospektivně.

Pro někoho může být kamenem úrazu také Kristen Stewart, pokud na ni máte alergii kvůli „Twilight“. No, já jsem tu cypovinu nikdy  v životě neviděl, takže mě holka nesere. Sice je to docela dřevo, ale zase buďme fér, od tohohle druhu filmu asi nikdo nečeká charakterní herectví, takže se s tím dá žít. Když nic jiného, aspoň lze ocenit, že si kvůli roli oholila hlavu… aby pak musela čekat tři roky, než se studio ráčí biják vydat, haha.

Underwater (2020)

„Underwater“ mi každopádně přišlo dost fajn a v loňském filmově slabém roce šlo o jeden z mála počinů, které mě fakt bavily. Pokud tedy máte podobně jako rádi všechny ty podvodní klasiky jako „DeepStar Six“, „Leviathan“ nebo „The Rift“, tohle byste si určitě měli dát taky.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.