Blind Guardian - At the Edge of Time

Blind Guardian – At the Edge of Time

Blind Guardian - At the Edge of Time
Země: Německo
Žánr: power metal
Datum vydání: 29.7.2010
Label: Nuclear Blast Records

Hodnocení: 9/10

Odkazy:
web / facebook / twitter

Power metal má mnoho podob a na pomyslném trůnu zajisté pro každého sedí nějaká jiná kapela. Pro mne to jsou Blind Guardian. Od geniálního speed metalu, který se nebál experimentů, se kapela dostala až k power metalu v té nejepičtější podobě. Vrcholem byla čtveřice desek počínaje číslem tři – “Tales From the Twilight World” a konče albem “Nightfall in Middle-Earth”. Další album bylo na někoho až moc dlouhé a složité, poslední bylo na druhou stranu až příliš jednoduché a rockovitě písničkové. Nebudu vás napínat, “At the Edge of Time” se opravdu povedlo a můj vnitřní hlásek mi říká, že se toto album zařadí k dalším top od Blind Guardian.

Album začíná pro mne nejlepší skladbou celé desky, skladbou, která nese název “Sacred Worlds”. Tento song byl původně pouze ve hře “Sacred 2” a ve zkrácené verzi jste jej mohli slyšet i s videoklipem z živáku – samozřejmě ve světě i v grafickém enginu hry po splnění nějakého questu. A co že nám nabízí jedna z nejlepších skladeb Blind Guardian a power metalu vůbec? Kromě geniálního refrénu, který budou tisíce fanoušků vyřvávat na koncertě, to budou asi kytary, bicí, baskytara, zpěv… a taková specialitka. Chlapci si totiž přizvali Pražskou filharmonii. Na albu se jí pořádně nabažíte právě v otvíráku a také v poslední skladbě “Wheel of Time”.

Nálada desky jako by navazovala právě na “posledního z králů” (alias “Nightfall in Middle-Earth”). Chytlavost v plné síle, ale zároveň s ní je i důraz na epičnost a rozvětvenější kompozice, nečekejte žádnou jednoduchost – chvíli potrvá, než do alba proniknete. Kromě power metalu a symfonických hrátek na albu uslyšíme i další žánr – podíváme se do folkových vod. Skladba “Curse My Name” nabízí feeling jak ze středověké slavnosti a perfektně v ní vyniká hlas Hansiho Kürsche. Dovolím si říct, že Hansi je opravdu ve formě a zpívá možná nejlépe za všechna ta léta.

Jedna skladba z alba dokonce byla vydána jako singl a byl k ní natočen klip. Pravda, je celkem k smíchu, ale song je to kvalitní. Jmenuje se “A Voice in the Dark” a je asi nejtvrdší z celé desky. Pro základní představu o albu určitě bude stačit, takže zavřete oči a zaposlouchejte se. Co samozřejmě nechybí, jsou balady. Rozhodně ale nejsou čistokrevné, nabízí i hromadu zkreslených riffů a změn tempa.

Blind Guardian opět stvořili esenci perfektní power metalové desky. Sice není extra dokonalá jako předchůdci “Imaginations from the Other Side” a “Nightfall in Middle-Earth”, ale perfektní už je. Je asi tak o centimetr pod nimi. Skvělá věc je, že se kapela nesnaží o návrat ke kořenům a znovunabytí kultovního statusu – chlapi se pořád vyvíjejí a zkouší nové postupy a navíc, kultovní status nikdy neztratili. Král opět obhájil svoji pozici na trůnu.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.