Draco Hypnalis - Balance of Moments

Draco Hypnalis – Balance of Moments

Draco Hypnalis - Balance of Moments
Země: Česká republika
Žánr: symphonic death metal
Datum vydání: 14.8.2012
Label: Zero Budget Productions

Hodnocení: 8/10

Odkazy:
web / bandzone

K recenzi poskytl:
Draco Hypnalis

Třetí dlouhohrající počin zlínských Draco Hypnalis vyšel již loni v srpnu, ovšem jde o natolik zajímavou záležitost, že kvůli ní porušíme nepsaná pravidla o recenzování výhradně aktuálních počinů. Pokud bych si chtěl ulehčit svou recenzentskou řeholi, v krátkosti bych vám řekl, že “Balance of Moments” je symfonicky death metalové album a více vědět nepotřebujete, neb rozhodně stojí za poslech. Jenže to není tak úplná pravda a pojem symfonický by zde byl velice zavádějící. Základy ovšem odpovídají – hudba Draco Hypnalis je postavena na death metalovém zvuku s klasickým growlem, salvou technických riffů a dobře slyšitelnou baskytarou. Svou roli zde hraje však i elektronika, případně klávesy – jde o úlohu podobně důležitou, jakou na svých bedrech nesou housle. Právě ty jsou nástrojem, který zvuk “Balance of Moments” nejvýrazněji poznamenává, a proto tedy ta zjednodušující škatulka.

Na zmíněné housle však nehraje člen kapely, nýbrž hostující houslistka. To je velice důležité, jelikož její nástroj tak není neustálou součástí hudby a je vzácnější. Na “Balance of Moments” je možné odlišit dvě úlohy houslí, jedna je v podkreslování kytar (o což se však většinou starají klávesy) a druhá, důležitější, je ve vnášení emocí do jinak chladné hudby. Právě druhá úloha, demonstrovaná například v “We Are Only Dewdrops” či “Star Chasing Coyote”, je naprosto bezvadná.

Některé ze skladeb lze zařadit mezi delší kusy, ovšem variabilita, s jakou je Draco Hypnalis tvoří, nepřipouští žádnou nudu. Inspirace skáče od klasického metalu po vážnou hudbu a vše je navíc spojeno velice vkusně bez větších “skoků”. Oblíbil jsem si zejména dvě delší, výpravnější skladby “Beyond the Bent Seas” a “Perceive the Shadow Spears”, ovšem ani kratší písně nejsou vůbec špatné. “Balance of Moments” zní světově, jen těžko věřit, že jde o českou záležitost. I proto nemám problém albu udělit silnou osmičku a kdybych ho slyšel loni, určitě bych ho zařadil mezi další klenoty, které daný rok vyšly.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.