Falconer - Armod

Falconer – Armod

Falconer - Armod
Země: Švédsko
Žánr: power / folk metal
Datum vydání: 3.6.2011
Label: Metal Blade Records

Hodnocení:
Seda – 9/10
H. – 8/10

Průměrné hodnocení: 8,5/10

Odkazy:
web / facebook / twitter

Když jsem příjímal recenzi na Falconer, nebyl jsem si jistý, že mě to bude tolik bavit. Přeci jen, heavy metal už nějakých hezkých pár let nevyhledávám a neposlouchám jej tolik. Samozřejmě, jako většina jsem na tom vyrostl. Je to ale už jen docela dlouhá doba, a tak jsem se bál, že u Falconer budu spíš usínat, než se bavit jejich hudbou. O to víc jsem byl překvapen. Nejedná se o žádný agro heavy metal, jaký je obvyklý. Jsou zde velké prvky folku; omlouvám se těm, co Falconer znají, já jsem s nimi seznámen poprvé a o to víc mě potěšilo, že se takováhle hudba vyskytuje, protože mě to opravdu zaujalo.

Velice se mi také líbí to, že se zpívá v domácím jazyce kapely, a to ve švédštině. Songy poté dostanou jiný rozměr, protože angličtiny už je všude dost. Nahrávání v jiném jazyce než v angličtině je pro mě velkým plusem. Jsem si jistý, že kdyby tohle nazpívané ve švédštině nebylo, bylo by to poloviční. Žádný přehnaný řev, ale krásně čistě zpívaný text.

Písně na “Armod”, jak jdou po sobě, by se daly popsat i takto: rychlá, pomalá, rychlá, rychlá, pomalá atd. Tempa se rychle střídají a člověku poslech neupadne do stereotypu, protože se furt děje něco zajímavého. Otvíračka “Svarta änkan” nabídne na začátek rychlý rozjezd s parádním riffem. V další, jak už jsem řekl, se zpomalí – přijde výborná emocionální balada “Dimmornas drottning”. Songy se tu od sebe výborně liší, třeba například třetí “Griftefrid”, která je nejtemnější a nejtvrdší z celého alba, hitovka “Rosornas grav“, která je opravdu excelentní. “Herr peder och hans syster”, kde dojde i na ženské vokály, zase dodává úplně něco odlišného. Každá jednotlivá na “Armod” má něco do sebe. Jejich melodie mi zůstaly v hlavě a neustále se střídají a přehrávám si pořád jiné. Je to neskutečně chytlavá deska.

Falconer si na jejich práci s názvem “Armod” zřejmě dali záležet. Je to výborná deska, která nabízí skoro vše, co náročný posluchač potřebuje. Rychlou jízdu, tvrdé riffy, pomalejší balady, skvělý zpěv ve skvělém jazyce. Poslech vás chytne od začátku a do konce nepustí, po skončení budete opět zapínat od začátku, protože si to budete chtít zopakovat. K “Armod” se budu vracet hodně a často, protože se jedná opravdu o originální hudbu, kterou jsem dlouho neslyšel. Poslouchám to už po několikáté (ztratil jsem přehled o čísle) a neustále objevuji něco nového. Pro mě zatím kandidát, který se na konci roku musí umístit v závěrečném eintopfu. Jestli tohle něco překoná, bude to opravdu veledílo. Tohle k tomu má blízko.


Další názory:

“Armod” potvrzuje to, co si o Falconer myslím už nějaký čas – že jde o heavy metalovou elitu. Žádné halekačky, ale chytře pojatá hudba s mnoha folklórními vlivy, které právě na novince dostávají opravdu velký prostor. Chvílemi mi nálada “Armod” dokonce připomíná čistou severskou folkvou muziku, například takové Februari 93 (pohříchu téměř zapomenutý folk ze Švédska). Falconer tvrdí, že se jedná v rámci jejich tvorby spíše o experiment než o nový směr, což mi přijde trochu škoda, ale to je prozatím vedlejší. Ani znatelnější folklór ale “Armod” nebrání v tom, aby zároveň nabízela možná i ty nejtvrdší skladby v historii Falconer, například taková “Griftefrid” začíná skoro až black metalovou sypanicí. Moji favorité jsou ale výtečná “Herr peder och hans syster”, v níž se dostává ke slovu i skvělý ženský vokál, a na úžasné houslové lince postavená “Eklundapolskan”. Jde však o kvalitní poslech celkově. A použitá švédština tomu dodává ten správný šmrnc!
H.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.