Fejd - Nagelfar

Fejd – Nagelfar

Fejd - Nagelfar
Země: Švédsko
Žánr: folk rock
Datum vydání: 29.5.2013
Label: Napalm Records

Hodnocení: 7,5/10

Odkazy:
web / facebook / twitter

Za celou tu dobu, co už tady na téhle stránce páchám cosi, co by při notné dávce představivosti mohlo připomínat recenze, jsem u spousty kapel psal něco o tom, že jsem se již dlouho chystal na poslech jejich hudby, ale bylo to právě až nově vydané album, jež se stalo tím impulsem, abych to konečně udělal. Švédové Fejd jsou také jedním z takových případů, akorát v jejich případě ten impuls spíše než od novinkové desky přišel tehdy, když jsem tuto formaci pod vedením bratrů Rimmerforsových viděl živě v Německu na festivalu Ragnarök, kde tenkrát předvedli naprosto fantastické a skoro geniální vystoupení, díky němuž jsem zpětně dostudoval obě alba, která jsem do té doby znal jen hodně letmo.

Na novince “Nagelfar” se samozřejmě nějaká velká obměna výrazu nekoná a Fejd více či méně pokračují ve formě, kterou si napevno stanovili už minulých deskách. To v překladu znamená, že jde o výtečnou folkovou hudbu, v níž se to jen hemží nástroji jako bouzouki, niněra, nyckelharpa, brumle a samozřejmě i dalšími, jež obstarává ústřední duo Patrika a Niklase Rimmerforsů, kteří se starají taktéž ještě o excelentní vokální linky – a že oba pánové zpívat vážně umí. Právě oni jsou ti, na nichž celá produkce Fejd stojí především, což dokazují i v rámci “Nagelfar”, jelikož jejich folkové nástroje a zpěvy jsou tím absolutně nejlepším, co deska nabízí. Zbylá trojice muzikantů je podporuje jednak klávesami, které ovšem nehrají zas tak zásadní roli, a hlavně rockovou rytmikou v sestavě baskytara a bicí, díky čemuž muzika Fejd na to, že se vlastně jedná o čistý folk, až překvapivě “šlape”.

Vzhledem k tomu, že v současné době se dost často folková hudba dělá předěláváním opravdových tradičních skladeb, by se možná slušelo dodat, že tvorba Fejd je vlastní a čistě původní, což je z mého pohledu další věc, jež “Nagelfar” jenom přidává na atraktivitě. Rozhodně je to výborná deska, která se poslouchá doslova sama, člověk si u ní odpočine, ale pořád je taková chytrá a vysoce kvalitní. Rozhodně velké doporučení.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.