Funest - Desecrating Obscurity

Funest – Desecrating Obscurity

Funest - Desecrating Obscurity
Země: Itálie
Žánr: death metal
Datum vydání: 16.4.2014
Label: Memento Mori

Hodnocení: 5,5/10

Odkazy:
facebook / bandcamp

K recenzi poskytl:
Transcending Obscurity PR

Funest původem z Milána jsou služebně mladí (kapela funguje teprve druhým rokem) příslušníci oldschool death metalového žánru toho nejklasičtějšího ražení. Otázka tedy zní naprosto stejně, jako v celé řadě podobných případů, které už tu proběhly – mají Funest i tak co nabídnout?

I když jsem byl předem trochu skeptický, musím uznat, že Funest si svou existenci alespoň u mě obhájili. “Desecrating Obscurity” je sice jejich řadovým debutem a přesně v duchu předchozího odstavce nenabízí nic nad rámec toho největšího death metalového klišé (v tomto případě jeho švédské odnože), ale její provedení je navzdory tomu vesměs uspokojivé.

Formální stránka věci nesnese výtek – zvuk alba je řádně bručivý, kytary zkreslené jako kráva a vokalistův chropot záhrobní až hrůza, ale přitom nejde o žádnou žumpu a všechno je parádně čitelné. Stejně tak technická zdatnost muzikantů nezavdává jediný důvod ke stížnostem. Kompozičně se pak naštěstí jedná o záležitost, která neurazí a naopak místy dovede až nečekaně příjemně překvapit.

Větší část “Desecrating Obscurity” je klasická death metalová hoblovačka, jakých je všude spousta, a občas je to fakt až nechutně obehrané. Jenže jak album postupuje kupředu, začíná převládat materiál, který je naprosto pohodový a dovede zabavit, přičemž občas z toho vykoukne vyloženě parádní moment. Hodně se mi zalíbilo třeba druhé sólo ve “Fornicate the Deceased” (sóla obecně zde hlasitostí nad podklad nijak nevykukují, což zní poměrně zajímavě), epická pasáž za polovinou “Marching on Dead Angels” nebo mimořádně drtivá vsuvka ve druhé polovině “The Stench of Blessing”.

Jistě, žádné zázraky se zde nedějí, ale “Desecrating Obscurity” je ve výsledku zcela funkční a upřímná žánrová deska, které se death metalový fanda nemusí jakkoli vyhýbat. Pokud Funest příště zvládnout dodat ještě víc nápadů a dobrých riffů, pak se nám dostane opravdu dobré nahrávky, které je “Desecrating Obscurity” opatrný, ale i tak docela slušný příslib.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.