Heaven Shall Burn - Invictus

Heaven Shall Burn – Invictus

Heaven Shall Burn - Invictus
Země: Německo
Žánr: metalcore / melodic death metal
Datum vydání: 21.5.2010
Label: Century Media Records

Hodnocení: 6/10

Zbytek redakce hodnotí:
H. – 6/10

Průměrné hodnocení: 6/10

Odkazy:
web / facebook

Když jsem tu před rokem recenzoval poslední výtvor této kapely, byl jsem na něm pořádně závislý a neustále si jej dokola pouštěl. To samé se už nedá říci o “Invictus”, které zdaleka nenaplnilo má očekávání. Heaven Shall Burn si drží stejný zvuk už od šest let staré desky “Antigone”. To pokračovalo k povedené “Deaf to Our Prayers” a již zmiňované “Iconoclast”. A slyšet furt to samé přeci jen časem omrzí. Tuto desku zatím zdobí dobrá prodejnost. Ve své domovině je v první desítce, v Rakousku na 15. místě. O jednu pozici líp si vede v Řecku a ve Švýcarsku se drží na 38. místě.

“Invictus” otevírá jednoduchá piánová skladba, která hodně, ale opravdu hodně připomíná intro “Awoken” na minulé práci. Po ní se spustí dvě hitovky, “The Omen” a “Combat”. Ke druhé jmenované byl před dvěma dny vydán videoklip. Tyto dva výtvory jsou bezesporu nejkvalitnější na albu. Zajámavá je pátá “Buried in Forgotten Grounds”, dá se přirovnat k písni “Joel”, která byla na albu minulém. Obě jsou dlouhé (přes pět minut) a zhruba uprostřed velice zpomalí a hrají pouze jeden nebo dva nástroje. Zde to je opět piáno, se kterým Heaven Shall Burn pracují velmi často. Nebýt minulé desky, “Invictus” by znělo mnohem zajímavěji. Všechny songy, co si na “Invictus” poslechnete, jste už v trošku jiné verzi slyšeli na “Iconoclast”, popř. na starších výtvorech. Je tu ale pár novinek, které jste na dříve najít nemohli. V “The Lie You Bleed For” se k angličtině přidává krátká pasáž v němčině. Celkově si myslím, že kdyby Heaven Shall Burn přešli z angličtiny do němčiny, vůbec by to neuškodilo a jejich materiál by zněl mnohem zajímavěji. Na poslední “Given in Death”, před outrem, zahostovala Sabine WenigerDeadlock. Postarala se o čisté vokály v této skladbě. Když jsem to uslyšel, musel jsem si vzpomenout na System Divide, kde se praktikuje podobný model. Zejména ze začátku byl vokál jako vystřižený od System Divide.

Poslední počin od Heaven Shall Burn byl výrobně zvládnutý na jedničku. Produkce bez chyby, kvalitně nahrané písně a vše funguje, jak má. Má to jednu chybu – songy se víceméně opakují a vše zní furt stejně. Kapela potřebuje příště jít trochu jiným směrem. Slyšet už popáté to samé by bylo více nudné než toto. Je možné, že se kapela změnu kvůli svým fanouškům bojí udělat. Uvidíme příště.


1 komentář u „Heaven Shall Burn – Invictus“

  1. Už jsem si říkal jestli se týhle recenze vůbec dočkám :-) Popravdě mám z alba podobný pocit, intro je taková jednoduší a horší kopie Awoken, Omen a Combat jsou sice pecky ale Endzeitu nešahaj ani po kotníky, navíc mě v Combat ze začátku strašně štvaly ty “disco” vložky (trošku mi to připomínalo poslední Cocote Minute), dál mě zaujala až Buried in Forgotten Grounds (která byla k mání ke stažení už před vydáním) ale to zpomalení mi tam moc nesedí, Joel to je jiný kafe. Zbytek tak nějak proletí víceméně moc nezaujme, až předposlední (nepočítám-li outro) Nowhere (neubránim se odkazu na Iconoclast a to na Black Tears) a poslední Given in Death, díky pro HSB netradičnímu spojení čistého vokálu a screamu. Celkově je to dobrá deska, rád si jí poslechnu ale mnohem častěji tedy sáhnu po jejích předchůdcích. HSB stagnují a pokud někde lehce zaexperimentují tak se jím to mých očích moc nedaří. Možná že by se měli příště vydat celkově trošku jiným směrem. Škoda, na tohle album jsem hodně těšil…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.