Insane - Preserve to Diverse

Insane – Preserve to Diverse

Insane - Preserve to Diverse
Země: Česká republika
Žánr: alternative metal
Datum vydání: 21.10.2010
Label: Pařát Magazine

Hodnocení:
Seda – 6,5/10
H. – 7/10

Průměrné hodnocení: 7/10

Odkazy:
web / facebook / bandzone

Podruhé v krátké době je tu recenze na další českou kapelu, tentokrát se však ze západu posouváme více (o hodně více) na východ do Opavy. Insane ale působí na scéně o mnoho déle, debut vydali už v roce 1996 a od té doby vyšlo dalších šest desek i s aktuální “Preserve to Diverse”. Toto album vyšlo jako příloha metalového časopisu Pařát, a protože Pařát špatné přílohy nedává, bylo by hříchem nezkusit i Insane. Rozhodně se zde nachází kvalitní materiál, který nešetří nápady a nabízí kvalitní poslech. Jen další důkaz pro lidi, kteří tvrdí, že se na naší scéně vyskytují jen kopírky, že nemají pravdu.

Hudba na tomto počinu se dá zařadit jen velice těžce. Je tu velká nálož basovky, riffy jsou trošku modernějšího rázu, ale není to přímo core hudba. Insane propojili kombinaci klasického thrash metalu s moderní hudbou. Ve výsledku to je zhruba něco, čím se prezentují Fear Factory či jiné podobné kapely. Míchají se tu čisté vokály s pořadným growlem, ale více bych se zaměřil právě na čistý vokál. Ten je velice zajímavý, takový hlas a styl zpěvu jsem snad ještě pořádně neslyšel. Ze začátku mě poměrně otravoval, teď se mi ale velice zamlouvá. Co se týče jednotlivých songů, nedají se moc popisovat. Všechny jsou podobného rázu, to však ale neznamená, že je album po celý čas stejné. Poslech mě po celou dobu poměrně baví a není nějaké výrazně slabší místo. Album se zezačátku nakopne a chvíli klidu vám nabídne až úplně na konci. Líbí se mi, že si kapela na nic nehraje a nezařadila tam žádný slaďák pro něžné pohlaví. Nářez od začátku až do konce.

Insane předvedli poměrně slušný materiál, který rozhodně stojí za to vyzkoušet. Pokud máte chuť poslechnout si nekompromisní metal z naší země, jsou Insane správnou volbou. Jejich hudba si na nic nehraje a nesnaží se předvádět něco, co rozhodně není. Už jen za tento přístup si to zaslouží. V pomyslném souboji se Shogun Tokugawa u mě ale prohrávají, za to u kolegy H. vítězí právě oni. To už je ale však věc názorů.


Další názory:

Nijak se netajím tím, že moderní metal není zrovna můj šálek čaje, ale, jak se říkává, čest výjimkám, mezi něž patří i domácí Insane. I když ono to možná bude dáno tím, že Insane ve své podstatě moderní metal nehrají, nýbrž stavějí na kořenech starého dobrého thrash metalu, který postupným vývojem vypilovali do současné podoby, jež s různými těmi core-metaly má některé společné výrazivo, ale… líbí se mi prostě víc. Škatulky však ponechme stranou, Insane na “Preverse to Diverse” předvádějí promyšlený metal s výborným drajvem a tahem na bránu, nahrávka pádí vpřed, nabízí riffové masáže okořeněné chytlavými, ale nevtíravými melodiemi a hlavně všudypřítomnou zábavou pro posluchače. Už jen fakt, že si rozený black metalista jako já dokáže mezi neustálým poslouchám nových Aborym a Deathspell Omega najít čas i na album jako “Preserve to Diverse”, dokazuje jeho kvality.
H.


1 komentář u „Insane – Preserve to Diverse“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.