Lidande - As the Night Wept

Lidande – As the Night Wept

Lidande - As the Night Wept
Země: USA
Žánr: „black metal“
Datum vydání: 6.1.2014
Label: selfrelease

Hodnocení:
H. – 0/10
Ježura – 0/10

Průměrné hodnocení: 0/10

Odkazy:
facebook

První pohled (H.):

Rozhodl jsem se nebýt svině a nenapsat do kolonky žánru to, co si myslím, ale to, co používá samotný projekt Lidande, tedy black metal… i když, Lidande svou tvorbu popisují jako “black metal / ritualistic / heavenly” nebo “depressive suicidal black metal”, ale na to už fakt nemám koule, abych to tam dal. Pokud bych se ovšem měl řídit čistě podle sebe, radši bych muziku těchto Američanů popsal následujícími žánrový škatulkami: píčovina, sračka, hovadina, odpad, wtf.

O co se jedná? Na první pohled by to i mohlo vypadat zajímavě… black metal, jeden půl hodinový song a obal, který je tak moc minimalistický, až je vlastně i nevím proč zajímavý… vážně jsem čekal (no, spíš nečekal, ale doufal), že by to mohlo být přinejmenším docela dobré. Vystřízlivění však přišlo hodně brzy… vlastně skoro hned, už během prvního poslechu.

Na “As the Night Wept”, od jehož vypuštění 6. ledna už Ledande jen tak mimochodem stihli vydat další řadovku a EP, totiž nenajdete vůbec žádný black metal, nenajdete tam ani nic rituálního… nenajdete tam vůbec nic. Celých 32 minut je vyplněno nějakým neurčitým a ukrutně nudným brnkáním úplně o ničem, čiší z toho naprostý amatérismus, nulová soudnost a snaha vytvořit z úplného hovna nejspíš kult. Když se po dlouhých 16 minutách totální nudy dostavil poprvé a naposledy vokál v podobě, jež spíš než depresivní jekot, z něhož vám bude běhat mráz po zádech (to měl asi být výsledek, předpokládám), připomíná vřeštění retardovaného paviána, který se právě udělal (což je to nejakčnější, co tenhle opus nabídne), tak vám dojde, že tohle je fakt dno.

Jasně, existuje hudba, která je ještě mnohem minimalističtější… mohu vzpomenout třeba na nedávno recenzované Synsophony, u nichž měl ovšem ten šum nějaký smysl a jakýmsi prapodivným způsobem fungoval, jakkoliv to bylo těžko stravitelné a specifické. Nicméně je na tom vidět, že i něco takového může fungovat. Oproti tomu Lidande je čistá samoúčelnost bez jakéhokoliv smyslu, nuda a… jak jsem to říkal na začátku? Jo, píčovina…


Druhý pohled (Ježura):

Jak je vám jistě známo, přirovnávání kvality muziky k různým tělesným pochodům není nic výjimečného a určitě jste se již párkrát doslechli o albech, která jsou tak špatná, že se z nich chce zvracet nebo že by se z toho jeden posral. To samozřejmě bývá myšleno v nadsázce a já osobně jsem si nebyl schopen představit, že by na mě byť sebehorší dílo mohlo mít až tak zásadní efekt. Dlužno dodat, že po poslechu počinu “As the Night Wept” od amerického tělesa Lidande, jsem byl nucen tento názor změnit, protože pár minut poté, co mi ono dílo přestalo znásilňovat mozek, jsem byl vlastním metabolismem dost nesmlouvavě přinucen usednout na porcelánový trůn. Ano, to myslím vážně.

Jsem si velice dobře vědom, že na našich skromných stránkách některé interprety nešetříme a známky v rozmezí 2 – 4 se tu občas objeví. Proti Lidande jsou ovšem všechny tyhle objektivně špatné desky pořád ještě tak velkým uměním, že ve vzájemném srovnání bych třeba takové “Unsung Heroes” od Ensiferum ochotně udělil sedmičku, ačkoli si ode mě blahé paměti odnesla 3,5 bodu s dovětkem, že už ji nechci nikdy slyšet. Za tím si pořád stojím, ale “As the Night Wept” je zkrátka tak extrémně špatné album, že zpětně dává za pravdu všem těm argumentům, že “níž prostě jít nemůžu, protože to alespoň nějakou elementární úroveň má, i když je to opravdu kolosální blbost”. Tady ale není absolutně žádná úroveň, ať se na to podíváte z jakékoli strany, a v okamžiku, kdy se tomu přestanete smát, nastává opravdová tortura.

V minulosti jsem několikrát přemítal o tom, jak by asi musela znít muzika, které bych s čistým svědomím dal 0/10, a představoval jsem si něco na chlup stejného, co jsem nyní s hrůzou objevil na “As the Night Wept”. Tenhle výpotek zahnívajícího bezdomovce je to nejhorší, co jsem kdy slyšel, a to jsem slyšel věru hodně kokotin. Tahle je ale tak extrémně špatná, že na to tabulky prostě nestačí a už si opravdu nedovedu představit, že by to mohlo být ještě horší. Takhle vypadá opravdové peklo, vážení.


2 komentáře u „Lidande – As the Night Wept“

  1. Skúsil som to, vydržal som asi štyri minúty…
    Hovoriť, že je to zlá hudba, by bolo urážkou aj – zlej hudby. To, čo tam ktosi hrá na nenaladenú gitaru s najmenej dvomi vytrhnutými strunami, je úplne bez zmyslu pre elementárnu rytmiku. Zdá sa, že to nie je zámer, ale totálna neschopnosť a nesúdnosť, alebo je príčinou poriadna dávka chémie, primiešaná do krvného obehu.
    Strihol som to ešte do 17 minúty… ten rev je depresívny hysterický plač, zdá sa, že skutočný… Hrôza.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.