Medo - Cruzando os portais do submundo

Medo – Cruzando os portais do submundo

Medo - Cruzando os portais do submundo
Země: Portugalsko
Žánr: black metal
Datum vydání: únor 2014
Label: Nyarlathotep Records

Hodnocení: 7/10

Odkazy:
web / facebook

Občas je docela zábavné, z jakých důvodů se člověk vrhne do poslechu nějaké kapely. Třeba Medo z Portugalska jsem si pustil hlavně proto, že mě zaujalo, jak vypadají. Jejich podoba totiž připomíná takového křížence mezi Ku-klux-klanem a španělskou inkvizicí; nemá to zas tak daleko třeba k českým Cult of Fire v období první desky “Triumvirát”. Tak či onak, Medo tvoří dva hudebníci (kteří si říkají Medo I a Medo II – asi aby se to moc nepletlo), nikdy nehrají žádné koncerty, desky nahrávají komplet ručně a tvrdí, že politika jde mimo ně a smyslem jejich muziky je jedině okultno.

Naštěstí poslech letošní (celkově třetí) desky “Cruzando os portais do submundo” ukázal, že Medo nejsou zajímaví jen svým vzhledem a dalšími okolnostmi, ale i hudebně. Duo (Medo jednička má na starost všechny nástroje, kolega se dvojkou zpěvy a texty) produkuje black metal v lehce syrovějším hávu, ale v tomto případě především co do zvukové stránky. Samotná muzika totiž opravdu není nějakou primitivností, jak by se na první pohled třeba mohlo zdát. Nechybí zde změny tempa, vývoje skladeb, melodie, spousta zajímavých nápadů a momentů a obecně je to vlastně docela pestrá věc. V neposlední řadě pak stojí za zmínku i vokál, protože Medo II zvládá poměrně dost různorodých poloh, které se také nebojí použít – ať se jedná o ty extrémní, nebo o čisté “chorály”.

Na “Cruzando os portais do submundo” se nachází ještě jedna zajímavá věc. Album sice začíná čistě v black metalovém duchu a netváří se, že by tomu mělo být v dalším průběhu jinak, ale postupem času se tu a tam začnou vynořovat i folkové motivy a vsuvky z oblasti Pyrenejského poloostrova, což už tak zajímavé atmosféře vlastního black metalu přidává ještě další třešničku navrch.

Ve finále “Cruzando os portais do submundo” není nic geniálního, ale rozhodně je to velice povedená deska, která má vlastní tvář a charisma a při jejím poslechu nemám dojem, že by byla existence Medo neopodstatněná. A to je něco, co bohužel ani zdaleka nemohu tvrdit o všem, co mi projde přehrávačem.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.