Sirenia - The 13th Floor

Sirenia – The 13th Floor

Sirenia - The 13th Floor
Země: Norsko
Žánr: symphonic / gothic metal
Datum vydání: 23.1.2009
Label: Nuclear Blast Records

Hodnocení: 7,5/10

Odkazy:
web / facebook / twitter

Pokud se podíváme do minulosti Sirenie, nebude žádným problémem si všimnout, že je jejich osud je úzce provázán s kapelou Tristania. Vše začalo v roce 1996, kdy se Morten Veland stal jedním ze zakladatelů Tristanie. Po několika letech se jeho vize o budoucnosti skupiny začaly rozcházet s vizemi ostatních členů, což logicky vyústilo v jeho odchod. Morten si pak založil Sirenii. Při poslechu posledních desek obou skupin je lehké vypozorovat rozdíly mezi nimi. Zatímco Tristania si libuje v alternativnějších vodách gothic metalu, Sirenia má blíž ke “střednímu proudu”.

Sirenia měla vždy tak trochu smůlu na zpěvačky. Každé album nazpíval někdo jiný. “The 13th Floor” je debutem pro Ailyn, která pochází ze Španělska (pověrčivý člověk by řekl, že je to opravdu osud, protože Tristania byla také nedávno nucena změnit zpěvačku a také si vybrala na jihu Evropy).

Samotné album “The 13th Floor” začíná dvěma klasickými dobře poslouchatelnými gothic metalovými cajdáky (viz přiložený videoklip). Opravdu zajímavý song pro ouška náročnějších posluchačů přichází na třetí pozici. “The Mind Maelstrom” táhne dopředu opravdu výborný refrén. Jedna z nejlepších věcí na desce. Jak minuty přibývají, Sirenia vytahuje čím dál tím lepší fláky (zkráceně řečeno má druhá polovina větší koule než ta první). Za zmínku stojí předposlední “Winterborn 77” se skvělým klávesovým motivem. Na posledním místě pak trůní “Sirens of the Seven Seas”, která obsahuje opravdu dokonalý houslový kousek – škoda, velká škoda, že nejsou housle využity na více místech.

Hlas Ailyn zní na CD dobře (a navíc je to fakt kus :)). Jestli to uzpívá i na koncertech, ukáže čas (na loňském Masters of Rock nebyl její zpěv zrovna přesvědčivý, ale to by se dalo pochopit, když v té době byla s kapelou teprve dva nebo tři měsíce). Občas probleskne i decentní “zablinkání” mr. Velanda. Velkou pochvalu si pak zaslouží výborný naleštěný zvuk. To se poslouchá doslova samo. V porovnání s předchozí celkem nudnou řadovkou “Nine Destinies and a Downfall” má novinka jasně navrch. Na špičky svého žánru sice Sirenia ještě nemá (nedávejte na reklamní kecy Nuclear Blastu), ale to nic nemění na tom, že je “The 13th Floor” prostě dobré. A teď můžeme sázet, jestli Ailyn “přežije” déle než jedno album, nebo jestli zas příště uslyšíme někoho jiného.


12 komentářů u „Sirenia – The 13th Floor“

 1. Hezka recenze :) Jen mam dve vytky: zaprve je to Morten :) A zadruhy, Sirenia nebyla vzdycky tak stredneproudova, jako ted. Jejich debutova deska ma krasnou kouzelnou atmosferu a Tristanii je blizka hodne ;)

 2. to Crusheer:

  No jo, fakt Morten. Překlep, dík za upozornění. Už je to opravený:) První album Sirenie je Tristanii o dost blíž, to je pravda, ale v tý větě je “při poslechu posledních desek…”:)

  Jinak dík za pochvalu:)

 3. velmi čtivá recenze – pár zajímavostí, vypíchnutí toho nejlepšího z alba a souhrn nakonec – to vše v stručném balení, které nenudí.. :) takhle to má být.. :P

 4. Zdar. Je to tu supr , myslim, že když máte reklamu na blog.cz, má to dobej důvod. Proč sem ale nikdo nedá nic o Cocotte Minute? Je ¨to dobrá nu-metalová skupina (Ač někdy zpívají rock) a určitě¨se sem hodí i něco z česka…

  1. Ááá kurňa, ten můj komentář… Za to se stydím, ale blog kvalitní, to se musí nechat :-D

   Tohle CD Sirenie se celkem povedlo, já osobně si ho pouštím celkem často…

 5. recenze dobra ale ja tu desku nevidim moc dobre mne se to vubec nelibylo a mnel jsem hodne co delat abych si to poslechl dokonce… nejvic mne na te desce stvalo zpev Ailyn.. jako na poprve to zni dobre ale za chvilku se to strasne oposloucha (mozna to bude tim ze ja gothic metal moc nemusim zatim mne dostavala jenom tarja… hmmm sakra ale to neni gothic :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.