The Dead Goats - Ferox

The Dead Goats – Ferox

The Dead Goats - Ferox
Země: Polsko
Žánr: oldschool death metal
Datum vydání: 20.2.2014
Label: selfrelease

Hodnocení:
H. – 6,5/10
Ježura – 6,5/10

Průměrné hodnocení: 6,5/10

Odkazy:
facebook / bandcamp

K recenzi poskytl:
The Dead Goats

První pohled (H.):

Většinou to bývá tak, že skupina vydá demíčko, pak třeba nějaké EP a postupně se dopracuje k řadové nahrávce. Poláci The Dead Goats to vzali přesně opačně – v roce 2012 vydali dlouhohrající placku “Path of the Goat”, o rok později minialbum “Children of the Fungus” a na letošek si nachystali své první demo s názvem “Ferox”, které je vyvedeno ve vpravdě undergroundovém duchu – pálená CDčka vyráběná na koleně a s xeroxovým obalem, což je docela sympatický závan starých časů…

Od kapely s názvem The Dead Goats by člověk čekal spíše nějaký pekelný black metal, ale chyba lávky – tito Poláci totiž hoblují death metal. Hm, death metal z Polska… tak to bude taková ta polská klasika na styl Hate, Behemoth, Vader a dalších, nebo snad ne? Inu, opět špatně, protože The Dead Goats se se svým zvukem obrací o nějaký ten kilometr severněji přes Baltské moře – do Švédska. A to opravdu důkladně.

Kdyby vám někdo “Ferox” pustil a neřekl, o co se jedná, tak po mluveném intru úvodní “Final Death” (určitě jde podle mě o sampl z nějakého bijáku) se na vás vyvalí tak chrastivý riff, že byste okamžitě střelili, že jde zcela jasně o švédskou bandu. The Dead Goats mají zcela zjevně švédskou death metalovou klasiku nastudovanou vskutku zodpovědně, podle čehož také výsledek vypadá – zní to přesně jak z téhle školy. Snad ani nemá cenu nějak zvlášť zdůrazňovat, že tihle Poláci příliš originality zrovna nepobrali, ale rozhodně se jim musí nechat (a přičíst k dobru), že jim to sype fakt parádně a má to koule.

Pokud máte švédský oldschool death metal rádi, není důvod vám “Ferox” nedoporučit. Předpokládám, že příznivce tohohle subžánru nějaká neoriginalita příliš trápit nebude, takže v tom bych zas takový problém neviděl. A vzhledem k tomu, že to šlape docela ukázkově… nakonec proč ne…


Druhý pohled (Ježura):

Nějak se mi nedostává slov, kterými bych demáč “Ferox” od polských The Dead Goats popsal tak, abych tím jen sprostě neopisoval kolegův text. Tak tedy stručně, ať je toho opisování co nejméně. Ačkoli by to podle promofotky vystavené na Encyclopaedia Metallum, názvu kapely a jejího původu tipnul asi málokdo, “Ferox” je skutečně Švédsko jak řemen a vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby mi někdo tvrdil, že tahle necelá čtvrthodinka bručivého chrastivého náseru vznikla někdy v roce 1995, a to na opačné straně Baltského moře, než kde se tak ve skutečnosti stalo. A jelikož se tu bavíme o pořádném olschoolu, není asi třeba nijak zvlášť dodávat, že s tím samozřejmě souvisí nulová originalita a tvůrčí invence. Čekat ale od takové dřevárny nějaké novoty by bylo nošením black metalu do Norska, ale ruku na srdce – komu to u death metalu vadí?

Mnohem důležitější je, že The Dead Goats zvládli pojmout svoji muziku tak, že je technicky i hudebně kvalitní a zároveň dostatečně uvěřitelná na to, aby to fungovalo i postoprvé. The Dead Goats se tak řadí do zástupu kapel, které to drhnou přesně v duchu svých dřevních vzorů, dokonce by se dalo říct, že je bezostyšně vykrádají, ale přesto jim to člověk ochotně sežere a při poslechu se baví. A jelikož je právě poctivá zábava pro sebe i posluchače asi jedinou metou, na kterou podobné kapely míří, můžu v klidu prohlásit, že The Dead Goats v tomto rozhodně uspěli. Žádný zázrak se zde sice opravdu nekoná, ale jako řádně ostrá jednohubka “Ferox” zajisté poslouží každému fandovi death metalu, kterému se dostane do rukou, takže pokud se mezi ně řadíte, klidně po “Ferox” sáhněte. Věřím, že nebudete zklamaní.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.