Vader - Necropolis

Vader – Necropolis

Vader - Necropolis
Země: Polsko
Žánr: death metal
Datum vydání: 21.8.2009
Label: Nuclear Blast Records

Hodnocení: 8/10

Zbytek redakce hodnotí:
H. – 7,5/10
Seda – 7/10

Průměrné hodnocení v redakci: 7,5/10

Odkazy:
web / facebook / twitter

Polští Vader, jedna z nejstarších a nejznámějších death metalových skupin, už mají za sebou pěknou řádku alb a nyní přidávají ještě jedno. Monstrum zvané “Necropolis” stvořili Peter, jeden ze zakladatelů, který se na tomto albu postaral tradičně o kytaru a zpěv a nyní i o basovku, bicí si vzal na paškál jeho spoluhráč Paul, který, jak se zdá, nevydrží u jednoho projektu (nahrál šest alb s šesti různými kapelami).

Vader vždy výborně kombinovali thrash metal s death metalem a uvědomovali si, že death se vyvinul hlavně z thrashe, a jeho vlivy jsou dobře cítit i na “Necropolis”. Jejich tvorba vždycky sloužila hlavně jako výplach mozku, nakopání prdelí a podobně, a na tom se nic nemění, jsou to prostě Vader. S ničím se neserou, narvou do vás pořádnou dávku oldschoolového deathu tak, aby ty dva kulervoucí riffy nezačaly nudit, a ukončí skladbu ve správný čas. To znamená, že každá má tak +/- tři minuty a celé album má kolem čtyřiceti minut.

A vůbec, riffy jsou v rámci možností originální (z kytary prostě nevymlátíte po padesáti letech něco, co by se vám nezdálo, jako byste to už někde slyšeli) a sóla jsou krátká a zabijácká, ale neprosazují se dost na to, aby nějak vyčuhovala a uchvátila. Nejlepší sólo je asi v poslední skladbě, “When the Sun Drowns in Dark”, která je vlastně celá výtečná.

Aby to nebylo jen rutinní album, nechybí ani pár experimentálních skladeb jako “ambientní” “The Seal” a nebo zaříkávačka (nevím jak to jinak nazvat) “Summoning the Future”, která mi připomíná některé skladby Cradle of Filth (“Archangel, Dark Angel, lend me thy light, through death’s veil till we have heaven in sight…”), ti používali tyto skladby a mezihry docela často.

Opravdovou třešničkou na dortu jsou pro mě covery, vyskytující se jen na limitované edici. Myslím, že Vader dělali vždycky nejlepší covery, které se dokázaly vyrovnat originálu, a covery “Black Metal” od Venom a “Fight Fire with Fire” od Metallicy, jsou opravdové psycho. Hostovali na nich zpěváci Bartlomej Krysiuk a Maciej Taff.

Nevím, co dál říct, moje recenze je stejně krátká jako album, které nepotřebuje patnáctiminutové skladby, aby vás rozdrtilo. Je to standardní vaderovské album – hutné a brutální riffy, velký vliv thrashe, rychlé bicí, krátká a zabijácká sóla. Je to rutina, ale kurevsky dobrá.


16 komentářů u „Vader – Necropolis“

 1. Výborná a chytlavá deathřina, oblíbil sem si hned na první poslech. V podstatě k albu nemám výhrad :-)

 2. Dobré album.Výtečný obal a fajnová volba coverů.Uvidíme jak se v budoucnu ujmou nové věci naživo. ;-)

 3. A kolikrát jsi to poslouchal? Na většinu desek si uděláš názor až třeba po deseti posleších a víc…..

 4. Myslim, že Vader neni tak složitá hudba, aby to člověk musel poslouchat 10×, aby to vůbec pochopil :-) Je to dobrý, neřikám že ne, ale 80% mi taky přijde možná moc, ale tak záleží na úhlu pohledu ;-)

 5. Vader rozhodně neni složitá hudba, ale to první dvě desky Metallicy taky ne a trvalo mi dlouho než jsem si uvědomil že vůbec nezaostávají za opěvovaným MoP a než jsem našel v čem je to kouzlo :)

 6. Když mluvíš o Metallice, tak její nejlepší alba sou Load a St. Anger a to mi nikdo nevymluví! Zato poslední Death Magnetic je totální mrdka, od tý doby co to vydali sem je začal nesnášet

 7. Death Magnetic jsem ani nedoposlouchal, nikdy jsem Metallicu neměl kdoví jak v lásce, ale to poslední album bylo geco do ksichtu. Fuj. Mno což no… ten Vader se dá… :-D

 8. No jasně, dyť tam sou dobrý pecky a taky to bylo první CDčko od Metallicy, který sem kdy slyšel. Třeba taková Until It Sleeps je doteď můj nejoblíbenější song od nich :-)

 9. Metallica… jen tu starou trashovou… od Justice for All je to fakt humus a liběj se mi jen nějáký songy…

  megadeth je bezkonkurenčně lepší než Metallicock…

  A co pak vader… ta deska je nakládačka jak mrdka !!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.