Alestorm - Back Through Time

Alestorm – Back Through Time

Alestorm - Back Through Time
Země: Velká Británie
Žánr: folk / power metal
Datum vydání: 3.6.2011
Label: Napalm Records

Tracklist:
01. Back Through Time
02. Shipwrecked
03. The Sunk’n Norwegian
04. Midget Saw
05. Buckfast Powersmash
06. Scraping the Barrel
07. Rum
08. Swashbuckled
09. Rumpelkombo
10. Barrett’s Privateers [Stan Rogers cover]
11. Death Throes of the Terrorsquid
12. I Am a Cider Drinker [The Wurzels cover; bonus]
13. You are a Pirate [LazyTown cover; bonus]

Hodnocení:
nK_! – 8/10
H. – 5/10

Průměrné hodnocení: 6,5/10

Odkazy:
web / facebook / twitter

Nevím, jak kdokoliv z vás, ale já si jako malý vždy přál být pirátem. Brázdit širá moře, hákovat kupecké lodě a hromadit nakradené zlato byl můj sen. Ten sen se mi po dvou letech opět plní, protože mám v pazourách nové album skotských bukanýrů Alestorm! Zvedněte kotvy a do podpalubí naložte rum! Bude téct proudem. A to doslova.

První pirátská řadová nahrávka “Captain Morgan’s Revenge” vyšla v roce 2008 a minimálně v mém okolí vyvolala patřičný rozruch. Něco takového v našich přehrávačích dosud chybělo nebo se stávalo značně vyčpělým a já hltal veškerou hudbu i slova, až se mi z uší začínalo kouřit. Poutavé melodie, skočný a veselý folk metal, kapela, která si na nic nehraje, a hlavně – pirátská tematika. Taková hudba přesně sedí do mého vkusu a věřte mi, “Kapitán Morgan” mi zpříjemnil nesčetně hodin (nezaměňovat s opileckým opojením alkoholového výrobku stejného jména). Další rok uběhl a světlo temného světa spatřilo “Black Sails at Midnight“. Působilo poněkud rozpačitě – nebylo v žádném případě špatné, ale vyšlo brzy po debutu a nepřineslo zhola nic nového. To se ale s novým materiálem naštěstí změnilo.

Back Through Time” přichází dva roky po druhém albu a na novém materiálu je to znát. Skladby jsou promyšlenější a nejedná se jen o kopie a recykláty předchozí tvorby. Což je jedině dobře, začínal jsem se totiž trochu bát. Písničky jsou zábavné, celkově variabilní a dobře se poslouchají. Několikrát jsem se i přistihl, že si mimoděk jen tak podupávám pod stolem nohou do rytmu hudby. Při práci, kdy jsem měl album jen jako zvukovou kulisu. A to se mi zase až tak často nestává! Samozřejmě nelze čekat nějaký výrazný odklon z kulis folk/power metalu, ale je vidět, že když se autoři snaží, starší styl může získat i svěží formu. K tomu dopomáhá i několik polo-experimentálních vsuvek, které se sem tam v některé skladbě objevují. Například v songu “Death Throes of the Terrorsquid” se v jednu chvíli změní tempo až na úroveň klasického black metalu a člověk by nepoznal, že vlastně poslouchá něco úplně jiného. Nebo song “Rumpelkombo” – jedná se o šest vteřin ultrarychlých bicí a kytar s jediným slovem – “Rumpelkombo”. Tuto přezdívku totiž dostali Alestorm od samotného Chrise Boltendahla na turné s Grave Digger. Je uveden i jako autor textu. Aspoň je vidět, že se kapela nebere tak vážně, a to je podle mého názoru v tomhle případě jedině dobře.

Něco se Alestorm prostě musí nechat – způsob, kterým dokážou své posluchače vtáhnout do svého světa a vyplivnout ho zpět zcela šokovaného. Nepamatuji si kapelu, která by dokázala se svým vybraným hudebním tématem pracovat tak precizně. Místy máte totiž vážně pocit, že sedíte v hospodě plné hulákajících rabiátů a pivo s rumem tečou proudem. Nebo že opravdu vidíte vzdálený ostrov, na kterém by se měl podle staré mapy nalézat obrovský poklad. Skoro ty zlaté mince držíte v rukou a oči září nadšením. Ano, až takový na mě dělá tato skupina dojem.

Novou fošnu otevírá titulní “Back Through Time” – klasický rozjezd kterékoliv folkmetalové desky, ale neurazí. Hned po ní nastupuje gigantická “Shipwrecked“, která smete všechno, na co jste doteď byli u Alestorm zvyklí. Jestliže jsem si na předchozích albech oblíbil některé písničky, tahle je všechny nahradila. Umně zakomponované housle a akordeon pomáhají dotvořit dojem skutečného ztroskotání. Skoro cítím slanou vodu v ústech. “The Sunk’n Norwegian” oplývá nakažlivým refrénem a odvážil bych se tvrdit, že jde opět o jednu z nejlepších věcí na celém albu. Oproti ní “Midget Saw” hraje spíše druhé housle, ale rychlost, refrén a stěžejní melodie jsou na výborné úrovni, takže se určitě neztratí. Líbí se mi také baladická “Scraping the Barrel“, ze které dýchá perfektní atmosféra. “Rum” asi není potřeba pitvat, protože již název mluví sám za sebe – klasická folková skákačka s opileckou tematikou. Nic víc, nic míň. Vyjma několika dalších písniček deska obsahuje celkem tři covery. Za nejzajímavější z nich jednoznačně považuji “You Are a Pirate” původně od LazyTown. Dovolím si tvrdit, že se jedná o jeden z nejlepších coverů, který jsem měl zatím možnost slyšet. Excelentní.

Finální hodnocení je jasné, protože jste si ho stejně prohlédli dříve, než jste začali číst. “Back Through Time” je určitě lepší než předchozí deska, ale zatím si nejsem jist, jak je na tom v porovnání s “Captain Morgan’s Revenge“, a myslím, že k finálnímu verdiktu dojdu až po několika dalších desítkách poslechů. Jedno je jisté – Alestorm vydali výborné album, které stojí za povšimnutí. A tak by to mělo být vždycky, nejen v případě podobné kapely.


Další názory:

U některých skupin prostě jaktěživ nepochopím, proč jsou tak populární a proč mají takový úspěch. Ano, Alestorm patří mězi ně. A ani v pořadí už třetí deska “Back Through Time” mi nepomohla tuhle záhadu rozluštit. Ať se na to dívám z kteréhokoliv úhlu, nemohu prostě najít jedinou věc, kterou bych mohl na muzice Alestorm ocenit. Nejlépe to asi vystihuje výraz odrhovačka – odrhovačka od začátku do konce, odrhovačka v tom špatném slova smyslu. Je mi jasné, že pokud jste ten typ posluchače, co se chodí na koncert opít, zahopsat a zabékat si na něco jednoduchého, ale hlavně chytlavého, asi vás to bude bavit, ale mě to prostě nebere. I když se však oprostím od toho subjektivního pohledu a pokusím se na to dívat čistě na poměry žánru, nelze přehlížet třeba fakt, že Alestorm vykrádají sami sebe i v rámci jednoho alba (například refrén “Buckfast Powermash” je téměř totožný s jednou pasáží v “Shipwrecked” apod.). Abych to zkrátil, až na jeden světlý bod v podobě “The Sunk’n Norwegian” je “Back Through Time” absolutní nuda.
H.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.