aNgreNOST - Planet Muscaria

aNgreNOST – Planet Muscaria

aNgreNOST - Planet Muscaria
Země: Portugalsko
Žánr: black metal
Datum vydání: 23.9.2013
Label: Code666 Records

Tracklist:
01. INferN(O)
02. acIdShIVa
03. INTraVeNUS
04. SaTaNIOgOS
05. ScOrpIOSaUrUs
06. abSUMardUk
07. SchIzOphObOS
08. ajNagraMMaTON
09. )O(NrefNI

Hodnocení: 7,5/10

Odkazy:
facebook

K recenzi poskytl:
Aural Music / Code666 Records

Recenze na black metalovou kapelu z Portugalska se snad ani nedá začít jinak než nějakou hláškou v tom smyslu, že se zrovna nejedná o zemi, která by pro tento žánr byla typická, ale hned vzápětí dodat neskutečně překvapivé a zaručeně nečekané tvrzení, že i přesto se zde jistá zajímavá uskupení tohoto stylu najdou. Ovšem ani další pokračování našeho článku nebude zrovna velký napínák, protože nyní musí přijít jen jedna jediná otázka – platí to i o jistých aNgreNOST?

Nelekejte se toho, že “Planet Muscaria” je první deskou kapely. Ve skutečnosti se jméno aNgreNOST na scéně zjevilo již v roce 1995 a o dvě léta později vyšlo debutové EP “Evil”. V roce 1998 se ovšem skupina díky problémům hlavního mozku Pursana rozpadá… důvod, proč k tomu došlo, je však důležitější, než by se na první pohled mohlo zdát, a vlastně je ve výsledku vodítkem k pochopení celé desky. K tomu se však dostaneme ještě později…

Nejdříve se podívejme na hudební stránku. Na první pohled člověk neví, co by měl vlastně očekávat, jelikož názvy písniček vypadají, jak kdyby je někdo prohnal legendárním vypatlátorem, což by mohlo působit maličko úsměvně, avšak samotná muzika aNgreNOST vůbec nic úsměvného není. Portugalci totiž hrají bezesporu seriózní black metal, který je navíc v jejich podání hodně chaotickou a dost těžce uchopitelnou záležitostí. Nemusíte se bát nějakého prasáckého zvuku nebo něco na ten způsob, z tohoto ohledu jsou vlastně aNgreNOST vesměs stravitelní – “Planet Muscaria” je těžce stravitelnou nahrávkou čistě z důvodu samotné hudební náplně.

Jak již bylo zmíněno, “Planet Muscaria” působí především strašně chaoticky. aNgreNOST se po většinu hrací doby pohybuje ve vyšších rychlostních obrátkách, skládají přes sebe velké množství různých motivů a nápadů. Rovněž se nepohybují v úplně klasickém odvětví žánru, a přestože jejich produkce stále k obsáhnutí své podstaty nepotřebuje jakékoliv přídomky a plně si vystačí pouze s pojmem black metal, je zvuk aNgreNOST zřetelně ovlivněn industrialem, dost často se zde objevují i různé klávesové plochy, ale pokud si pod black metalem s klávesami představíte muziku, která není tak ostrá jako klasická stylová podoba, zde tomu tak není. Oné zmiňované chaotičnosti a neuchopitelnosti rovněž zřetelně nahrává také delší rozpětí jednotlivých skladeb (i nad deset minut) a hlavně naprosté minimum zapamatovatelných momentů. Několik jich je, třeba jeden pár vteřin dlouhý působivý motiv s hezky zvonivou baskytarou v “SaTaNIOgOS” (cca dvě a čtvrt minuty), začátek “INTraVeNUS” nebo “vesmírné” klávesy v průběhu osmé minuty “abSUMardUk”, ale to je téměř celý výčet. V neposlední řadě také trochu zlobí více jak hodinová délka, což vstřebávání desky ztěžuje ještě více.

“Planet Muscaria” by se až doposud mohlo zdát jako spatlaný guláš bez nějakého valného řádu, vlastně se musím přiznat, že mi to tak docela přišlo taky. Aby byl člověk schopen nahrávku ocenit, jsou bezpodmínečně nutné dvě věci – musíte ji pochopit a přistoupit na její hru. To druhé je poměrně zřejmé – jednoduše na podobnou hudbu musíte mít buňku, pokud vám obdobné záležitosti alespoň trochu nic neříkají, jste tady bez šance, protože “Planet Muscaria” je prostě moc těžká deska na to, aby vás přesvědčila, že by vám to něco říkat mělo.

To pochopení je ovšem ještě zajímavější – a právě s tím se oklikou vracíme na začátek recenze, kdy jsem říkal, že důvody rozpadu aNgreNOST v 90. letech poskytnou vodítko k pochopení alba z roku 2013. Koncept “Planet Muscaria” a celé současné inkarnace skupiny totiž tkví v tom, do jaké životní situace svého času Pursan spadnul, protože ta byla také hlavní příčinou rozpadu kapely. Muzika aNgreNOST se totiž točí okolo tvrdých drog, předávkování, halucinogenů, sebepoškozování, psychickým problémům, NDE (Near Death Experience – prožitek blízké smrti), ale také odvykání závislostem a pobyty v blázinci či nemocnicích. Zjednodušeně řečeno, cesta na úplné dno a zase zpátky. Tím vším si hlavní postava aNgreNOST prošla a nyní to skrze “Planet Muscaria” ventiluje pomocí hudby. Žádné vymyšlené báchorky, nýbrž osobní zkušenosti. A právě s tímhle kontextem najednou celá ta roztříštěnost a neuchopitelnost desky začala dávat smysl. Již jsem řekl, že i mně zpočátku přišlo “Planet Muscaria” jako přeplácané nic, ale jak jsem zjistil kontext a podrobnosti celého konceptu, najednou všechny dílky skládanky zapadly do sebe. Možná vám to bude znít jako klišé nebo jen jako kec, ale je pravda, že když jsem získal povědomí o pozadí hudby, začal jsem “Planet Muscaria” záhy vnímat jinak, pochopil, oč zde běží, a především díky tomu se i výsledné hodnocení vyšvihlo citelně nahoru. A tam, kde dříve byl zmatek a hudební nelad, se najednou objevilo svým zvláštním způsobem pozoruhodné album. A pak že jde jenom o hudbu a texty a kontext nejsou důležité…


2 komentáře u „aNgreNOST – Planet Muscaria“

  1. code666 nesklamali,znova vybrali nevsednu kapelu.mne ukazky ulahodoli az tak,ze som si to ihned objednal.k tej chaoticnosti,suhlas,kamarat sa nevedel zbavit dojmu,ze hraju dve kapaly naraz :-)

    1. Jo jo, Code666 ty kapely umí vyhmátnout, mají pod sebou spoustu zajímavejch věcí. Až na výjimečný přešlapy (Eibon la Furies byl fakt děs běs) se dá na jejich výběr dost spolehnout… taky od nás většina jejich alb dostává hodně dobrý známky :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.