Arkona - Age of Capricorn

Arkona – Age of Capricorn

Arkona - Age of Capricorn

Země: Polsko
Žánr: black metal
Datum vydání: 13.12.2019
Label: Debemur Morti Productions

Tracklist:
01. Stellar Inferno
02. Alone Among Wolves
03. Age of Capricorn
04. Deathskull Mystherium
05. Towards the Dark
06. Grand Manifest of Death

Hrací doba: 46:46

Odkazy:
facebook / bandcamp

K recenzi poskytl:
Debemur Morti Productions

Psát dneska nějaké originální pohledy na takovou kultovku jako Arkona asi moc nejde. Polská stálice okolo kytaristy Khorzona dodává kvalitní black metal již od první poloviny devadesátých let a já si moc neumím představit, že někdo, kdo se tomuhle žánru alespoň trochu věnuje, by na tohle jméno doposud nenarazil. Co tedy s tím? Člověk může hodit nějaký obligátní vtípek na to, že byste si to neměli plést s formací Аркона (což by ale měl každý, kdo není úplný lobotom, poznat podle toho, že jeden název je napsaný v latince a druhý v azbuce) nebo že Poláci na rozdíl od svých ruských jmenovců hrají pořádný metal nebo že jediná true Arkona je právě ta z Polska. Tyhle humory by ale ode mě byly trošku pokrytecké, protože mě osobně neuráží ani muzika od ruských jmenovců.

Můžu ale říct, že polskou Arkonu osobně považuji za fakt dobrou skupinu. Všechna čtyři alba ze staré éry jsou prostě skvělá. Pokud někdo tvrdí, že třeba „Zeta Reticuli: A Tale About Hatred and Total Enslavement“ nebo „Nocturnal Arkonian Hordes“ nejsou majstrštyky, tak ať jde regulérně do hajzlu. Cením si nicméně toho, že Arkona dokázala i po dlouhé studiové přestávce, která nastala po vydání čtvrté řadové nahrávky „Konstelacja lodu“, navázat na svojí dřívější tvorbu se ctí. „Chaos.Ice.Fire“„Lunaris“ jsou povedené věci, jejichž prostřednictvím Arkona ukázala, že i dnes se stále jedná o relevantní skupinu, která nemusí jen přežívat v teple žhnoucí záře slávy minulé.

Prosincová novinka a celkově sedmá řadovka „Age of Capricorn“ polské formaci rovněž nedělá ostudu. Určitě bych řekl, že se jedná o album nabízející nadprůměrně kvalitní produkci. Stejně tak stále platí, že Abrkona je dobrá kapela a „Age of Capricorn“ je důstojná nahrávka. Přesto je tu jeden velký háček. Kdybych měl seřadit všechna dosavadní alba skupiny, měl bych velký problém rozmyslet si, co patří na první příčky. Docela bezbolestně bych však volil ty poslední – ať totiž přemýšlím sebevíc, vždycky dojdu k tomu, že na samém chvostu by mělo být právě „Age of Capricorn“. Není to ani tak dáno tím, že by snad novinka byla tak špatná. Jak už jsem řekl – není a to platí. Jen mi prostě přijde, že všechna ostatní alba Arkony se mi zdají  lepší (někdy i výrazně) a pustím si je radši.

„Age of Capricorn“ jako kdyby dotahovalo určitý posun ve zvuku Arkony, jejž naznačovalo už minulé „Lunaris“. Zdá se mi, že se Poláci od agresivního a syrovějšího pojetí black metalu nenápadně sunou k melodičtějším vodám. Například některé momenty druhé skladby „Alone Among Wolves“ mají blíže k subžánru melodic black metalu než ke staré tvorbě Arkony. A není v tom osamocena. Stejně tak i zvukový kabát desek se posunul směrem k větší plnosti, srozumitelnosti a snad i stravitelnosti. Rozdíl oproti starým deskám je samozřejmě markantní a pochopitelný, ale ještě „Chaos.Ice.Fire“ docela řezalo. O „Age of Capricorn“ (a nakonec i „Lunaris“) bych něco takového neřekl. Tuto změnu snad prezentuje i skutečnost, že „Age of Capricorn“ je prvním dlouhohrajícím počinem Arkony, na jehož obálce se neobjevuje notoricky známé logo, jež vystřídal uhlazenější a čitelnější nápis.

Arkona

Právo na existenci nicméně „Age of Capricorn“ neupírám. Kompoziční schopnosti Arkony jsou stále uspokojivé. Sice se na desce nechají najít nějaké motivy, které mi úplně nesedí, ale jde jen o detaily a celkově vzato se pořád jedná o solidní počin. Abych navíc nebyl špatně pochopen, dodám ještě dvě věci:

Za prvé se „Age of Capricorn“ nedá upřít, že navzdory většímu podílu melodií pořád umí i zasypat. Khorzon to má těžce pošéfované a Arkona black metalu zůstává věrna; žádná rozplizlá mrdka se z toho nestala. Za druhé mám dojem, že v tomhle případě se skutečně jedná o upřímný progres, nikoliv umělou snahu jít naproti většímu počtu posluchačů. I díky tomu „Age of Capricorn“ stále považuji za solidní fošnu, ačkoliv nepopírám, že starší věci Arkony si pustím radši.


4 komentáře u „Arkona – Age of Capricorn“

  1. Mám jen párkrát naposlouchané “Lunaris” a novinku. Zatím bych vyzvedl více novinku z pohledu masteringu zvuku. Třeba se to ještě otočí.
    Ale chci koncert Arkony tady někde u nás (kua Praha néeee). Neblíží se něco ??

  2. Pekne napísané. Ja som tomu zatiaľ venoval trestuhodne málo času, takže to napravím. S istotou však viem, že “Nocturnal Arkonian Hordes” to z môjho osobného trónu nezosadí…

    1. Ano, Nokturnal Arkonian Hordes je topka. Z novinky taky necítím úplně nejsilnější album kapely. Nejvíc mi tam vytáčí ten klavír – holá zbytečnost :D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.