Behemoth - Evangelion

Behemoth – Evangelion

Behemoth - Evangelion
Země: Polsko
Žánr: death / black metal
Datum vydání: 7.8.2009
Label: Nuclear Blast Records / Metal Blade Records / Mystic Production

Tracklist:
01. Daimonos
02. Shemhamforash
03. Ov Fire and the Void
04. Transmigrating Beyond Realms ov Amenti
05. He Who Breeds Pestilence
06. The Seed ov I
07. Alas, Lord Is Upon Me
08. Defiling Morality ov Black God
09. Lucifer

Hodnocení: 8,5/10

Zbytek redakce hodnotí:
Corey(8) – 7/10
Earthworm – 7/10

Průměrné hodnocení: 7,5/10

Odkazy:
web / facebook / twitter

Behemoth jsou dnes už velkou kapelou. Dávno přerostli všechno, co se kdy v Polsku urodilo (včetně Vader), a drápou se na samotný trůn extrémního metalu. Jejich hudba ve své podstatě nemá obdoby. Jsou v pozici, kdy si žádný úlet dovolit nemohou. Přesto je první poslech „Evangelion“ zklamáním. Po atmosférou nadupaném a barvitém „The Apostasy“ přichází… nářez. Pokud budete od „Evangelion“ čekat druhé „The Apostasy“, dostane se vám stejného zklamání. Když jsem tohle pochopil, došlo mi, že Behemoth stvořili další výjimečnou desku. Moje nadšení s každým novým poslechem stoupá a stoupá. Behemoth pro mě stojí na samotném vrcholu deathmetalového piedestalu a jen těžko si hledají konkurenci.

Oproti „The Apostasy“ je „Evangelion“ o hodně techničtější a agresivnější, možná nejagresivnější deska, jakou kdy Behemoth stvořili. Tentokrát se kapela obešla bez sborů nebo orchestrů (jen jeden malý je k slyšení v závěrečné „Lucifer“). Hned první dva záseky – „Daimonos“ a „Shemhamforash“ – jsou plivnutím do tváře všem, kteří si mysleli, že by se Behemoth vzhledem ke své stoupající prestiži mohli zaprodat podbízivosti. A právě druhá „Shemhamforash“ k nejvýraznějším songům na desce. Zuřivé zlo, které trhá kosti.

Vlajkovou lodí „Evangelion“ se stala „Ov Fire and the Void“, jeden ze dvou pomalejších kousků na albu, již podpořený kontroverzním videoklipem. Behemoth provokují rádi a dělají to chytře. Píseň má ale co říct i hudebně, takovéhle songy se totiž nerodí každý den. „Ov Fire and the Void“ se bezpochyby zařadí do zlatého fondu diskografie Behemoth po bok „Chant for ΕΣΧΗΑΤΟΝ 2000“ nebo „Slaves Shall Serve“. Skvost s naprosto lahůdkovým textem.

I když svojí vysokou kvalitu a své místo na desce mají všechny skladby, vyzdvihnout bych chtěl ještě „He Who Breeds Pestilence“. Krkavčí ryk a pomalé vyhrávky na jejím začátku a konci zní doopravdy jako inhalace morové nákazy. Můj tajný tip pro druhý videoklip. Korunu celému dílu nasazuje závěrečná osmiminutová blasfemie „Lucifer“. Jedna z nejúchvatnějších skladeb, jaké kdy Behemoth složili. Naprostá dokonalost. Nemám slov.

Naprosto strhující je grafika alba. Jako obrázek na internetu se mi obal moc nezdál, ale když jej držím v ruce a prohlížím booklet, jenom zírám. Za Behemoth stojí velká firma a je to znát. Na ničem se nešetřilo a všechno tak vypadá naprosto úžasně. Po výtvarné stránce je tohle jednoznačně to nejlepší od Behemoth. Booklet i celé vyvedení digipacku je jedním slovem nádherné. Za zhlédnutí stojí i bonusové DVD. 45 minut dlouhý dokument o nahrávání (pozor, nejedná se o záběry zveřejněné dříve na internetu) a pidi dokumentík o pořizování promo fotografií vám dá ucelený obraz o vzniku „Evangelion“ a na rozdíl od jiných bonusových disků vám pomůže celou nahrávku lépe pochopit.

Behemoth neustále rostou a nevypadá to, že by se někdy v blízké době chtěli zastavit. Po vydání minulé „The Apostasy“ jsem si říkal, že prostě není možné, aby se dostali ještě dál, aby se překonali. Jenže „Evangelion“ dokazuje, že to možné je. A i když mi to teď, při poslechu novinky, přijde jako nadlidský úkol, věřím, že i příští deska bude zase o vlásek lepší. Do té doby ale ještě můžeme všichni donekonečna sjíždět jedno z nejlepších alb, která letos vyšla.


6 komentářů u „Behemoth – Evangelion“

  1. Evangelion je nářezovka jak prase .. už první song mě ohromil :-) no není divu, že když jsem navštívil náš Ostravský rockshop, tak první položka na seznamu byla triko s celopotiskem motivu desky Evangelion :-D

  2. Perfektní recenze na téměř dokonalé album, ze začátku jsem mu taky v provonání s the Apostasy moc šancí nedával ale nakonec mě utvrdilo že je nam tom ještě o chlup líp. První deska na kterou jsem čekal (rozuměj album kapely kterou jsem už poslouchal dávno před vydáním toho alba) abych sní byl maximálně spokojený. 8-) Už aby mi domů přišla originálka (dost mě potěšilo že to dvd nebude obsahovat nic z těch youtube epizod – toho jsem se bál)

  3. Ke konci toho klipu jak tam žerou to peří mi to úplně připomnělo Rammstein Mein Teil :-D
    Behemoth jedou, o tom žádná, jejich hudbu si pouštím, když jsem nasraný anebo když se nedaří. Obojí zabírá :-D

  4. Vyrostl jsem na Demigod a od jeho vydání nedám na Behemoth dopustit. Když vyšlo The Apostasy tak jsem si myslel že možnosti této kapely jsou docela vyčerpány i když mi tam něco cybělo ale nevěděl jsem přesně co. Teď už vím. Studiové pokračování naprosto nedostižných a podle mě nikdy nepřekonaných a nepřekonatelných polských sousedů mě pohltilo naprosto dtrivou silou. Nedokázal jsem si před deskou Evangelion představit jak byde znít. No přece NAPROSTO FANTASTICKY!!! Je to zase posun někam do neznámých končin pekelných. Jestli to takhle půjde dál tak jsem přesvědčen že po vydání desky nového cyklu (Nergal považuje 9. jako jubilejní a završení koloběhu) tak představí samotného Satana! Toť múj názor na prozatím vrchol prozatimní tvorby Behemoth. Přejme jim mnoho konzertů na ketré se můžeme dostat ;-)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.